Росія занепокоєна зближенням США та України після угоди з видобутку корисних копалин

Автор: Кетрін Белтон, міжнародний репортер-розслідувач The Washington Post.

Переклад: t.me/SullivanGambit

У Москві зростає занепокоєння, що Росія може втратити перевагу в переговорах зі Сполученими Штатами щодо війни в Україні тепер, коли Київ нарешті підписав угоду про економічне партнерство, що надає Вашингтону преференційний доступ до майбутніх угод з видобутку корисних копалин в Україні.

Цього тижня російські офіційні особи розкритикували угоду, а один із сенаторів, Олексій Пушков, заявив, що вона є «ще одним важливим кроком до колонізації України». Йому вторив Олексій Чепа, заступник голови парламентського комітету з міжнародних справ, заявивши, що угода ще більше збільшила залежність України від США.

«Угода, по суті, перетворила Україну на сировинну колонію», — сказав він російським журналістам.

Але за лаштунками серед російської еліти зростає занепокоєння, що ця угода може означати новий розподіл сил між США та Україною, який може закрити вікно можливостей для Росії укласти мирну угоду на вигідних для неї умовах.

Прихід до влади адміністрації Трампа приніс кардинальні зміни у підході США до конфлікту: відбулися особисті телефонні розмови між президентом Дональдом Трампом і президентом Росії Володимиром Путіним, а також численні заяви американського посланника Стіва Віткоффа, які більше схилялися до російського бачення конфлікту. Трамп також критикував щедру військову підтримку України з боку США.

За словами російського чиновника і аналітиків, будь-який розворот у відносинах між США і Росією, що потеплішали, може затьмарити святкування Путіним 80-ї річниці перемоги над нацистською Німеччиною 9 травня і посилити тиск на Росію, щоб змусити її погодитися на більш суттєве припинення вогню.

Міністр фінансів США Скотт Бессент привітав угоду щодо мінеральних ресурсів, яка «показала російському керівництву, що між українським народом і американським народом, між нашими цілями немає денного світла». За його словами, це дозволить Трампу вести переговори з Росією на більш міцній основі.

Угода «погіршує ситуацію для Росії», — сказав Сергій Марков, політолог, пов'язаний з Кремлем. «Ключова причина напруженості між Трампом і Зеленським усунута».

Хоча підписана в середу угода змальовує майбутнє співробітництво в дуже розмитих термінах і не надає жодних конкретних гарантій безпеки, принаймні символічно «виходить, що США беруть на себе певний обов'язок захищати Україну, оскільки вони стають господарями в Україні», — сказав Марков.

Угода передбачає створення Американсько-українського інвестиційного фонду реконструкції, який буде депозитарієм будь-яких майбутніх надходжень від угоди з видобутку корисних копалин, а також передбачає, що будь-яка майбутня військова допомога Україні з боку США також вважатиметься американською інвестицією у цей фонд. Росія наполягала на припиненні будь-яких подальших поставок американської зброї в Україну як на умові довгострокового припинення вогню, і тепер ця перспектива, схоже, потьмяніла.

Здавалося, що Росія має перевагу в переговорах про долю України, особливо після того, як у березні в Овальному кабінеті між Зеленським і Трампом сталася сварка, яка призвела до того, що угоду про видобуток корисних копалин не було підписано, а згодом її було переглянуто.

Москва і Київ намагалися звинуватити один одного у відсутності прогресу на шляху до миру, який Трамп спочатку заявив, що зможе забезпечити протягом 24 годин після того, як стане президентом. Але після його перших зіткнень із Зеленським — включно з неправдивими звинуваченнями у провокуванні російського вторгнення — гнів Трампа дедалі більше зосереджувався на затягуванні Росією переговорів і очевидній відмові від запропонованого США 30-денного перемир'я, яке Київ одразу ж підтримав.

Після короткої зустрічі із Зеленським у кулуарах похорону Папи Римського Франциска минулого тижня Трамп розкритикував Путіна за нещодавні смертоносні ракетні обстріли цивільних районів, погрожуючи подальшими санкціями, і сказав, що йому цікаво, чи не «просто російський лідер грає зі мною». Цього тижня Білий дім також, схоже, відхилив пропозицію Путіна про триденне припинення вогню на час святкування Дня перемоги 9 травня .

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем з Південної Кароліни також попередив цього тижня, що він має підтримку Сенату щодо законопроекту, який закликає до нищівних нових санкцій проти Росії. Законопроект має на меті запровадити 500-відсоткові тарифи на імпорт з країн, які купують російську нафту, газ або уран, якщо Росія не вступить у серйозні переговори щодо припинення війни.

Останніми днями американські та європейські чиновники обговорювали введення нових економічних санкцій проти Росії, які вплинуть на банківський та енергетичний сектори, щоб змусити її підтримати дипломатичні зусилля США з припинення війни, повідомив американський чиновник, знайомий з цим питанням, який говорив на умовах анонімності через делікатність цього питання.

Серед інших компаній обговорюється націленість на російського енергетичного гіганта «Газпром», додав чиновник.

Російський чиновник заявив, що тиск на Путіна зараз зростає, щоб змусити його принаймні зробити вигляд, що він йде на подальші поступки. «Він розуміє, що йому потрібно більше співпрацювати, — сказав чиновник, який говорив на умовах анонімності, щоб обговорити делікатні питання. «В іншому випадку, законопроект, запропонований Гремом, стане серйозним ударом, оскільки уряд вже оголосив, що дефіцит бюджету зростає».

Економічні проблеми лежать в основі поглиблення розколу в російській еліті щодо тактики переговорів. Більш «голубині» тиснули на Кремль, щоб він прийняв можливу угоду з США, в якій конфлікт був би заморожений на лінії фронту в обмін на часткове зняття санкцій і визнання США російського контролю над Кримом. Яструби наполягають на тому, щоб Росія продовжувала війну, незважаючи на економічну ситуацію.

Російський урядовець заявив, що економічні міркування відіграють дедалі більшу роль, оскільки «неможливо повністю побудувати економіку на мобілізаційній моделі». Санкції та військові витратиРосії призвели до спіралеподібного зростання інфляції, яка офіційно становить майже 10%, а зростання споживчих цін майже вдвічі перевищує цей показник.

Зусилля Центрального банку, спрямовані на боротьбу з інфляцією за допомогою захмарних процентних ставок у 21 відсоток, не змогли стримати зростання цін, а натомість призвели до збільшення неплатежів у російській економіці та банківській системі. Цього тижня найбільший російський банк, Сбербанк, повідомив, що кількість проблемних кредитів різко зросла в першому кварталі 2025 року, причому прострочені споживчі кредити становлять 16,1 відсотка цього портфеля.

«Всі банки перебувають не в найкращому стані, — сказав урядовець. «Якщо ми говоримо про рівень заборгованості серед населення, якщо ми говоримо про інфляцію і якщо ми говоримо про падіння рівня життя, все це відбувається».

Дебати в уряді, за словами чиновника, точаться між тими, хто вважає, що погіршення економіки є причиною для налагодження кращих зв'язків зі США, і тими, хто вважає, що Росія повинна захопити більше української території, поки вона має військову перевагу, а Європа намагається замінити Америку, яка не бажає цього робити.

Марков зазначив, що можливе зближення відносин між США та Україною в результаті угоди з видобутку корисних копалин означає, що Росія, швидше за все, продовжуватиме боротися за те, щоб отримати найкращу з можливих угод.

«Якщо Росія матиме військові успіхи навесні і влітку та восени, то позиція Заходу стане більш компромісною і ймовірність мирної угоди зросте», — сказав він. За його словами, Росія не може погодитися на будь-яке припинення вогню, яке відкриє шлях для переозброєння України і запуску подальшої мобілізації.

Віце-президент Джей Ді Венс, схоже, створив для Росії можливість для подальшого затягування мирних переговорів і продовження військової кампанії, заявивши в четвер в інтерв'ю Fox News, що «існує дуже велика прірва між тим, чого хочуть росіяни, і тим, чого хочуть українці». Він додав, що США будуть «дуже наполегливо працювати» протягом наступних 100 днів, «щоб спробувати об'єднати цих хлопців». «»

Коментарі Венса суперечать жорсткій позиції інших членів адміністрації Трампа, зокрема держсекретаря Марко Рубіо, який вкотре попередив, що прорив у переговорах має відбутися «дуже скоро», інакше США можуть відмовитися від своїх спроб укласти угоду.

Російський академік, близький до високопоставлених дипломатів, заявив, що угода про мінеральні ресурси може ускладнити відмову США від мирних переговорів і покласти тягар відповіді на Путіна, який, можливо, запропонує свої власні пропозиції щодо мінеральних ресурсів. Академік додав, що довгострокового припинення вогню можна було б досягти, якби США погодилися обмежити поставки певних видів озброєнь в Україну, наприклад, наступальних систем.

«Звичайно, Росія може продовжувати воювати, але є ризик, що все може повернутися до того, як було за Байдена. Якщо у Трампа складеться враження, що люди намагаються його обдурити і затягнути процес, не укладаючи того, що він вважає вигідною угодою для Росії, то, звичайно, він може прийняти рішення про посилення [військової] допомоги».

Дякую, що прочитали цей текст. Запрошую вас до свого телеграм-каналу, де ви знайдете ще більше оглядів західної преси та аналітики останніх подій.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Гамбіт Саллівана
Гамбіт Саллівана@SullivanGambit

Західні медіа українською

133Прочитань
3Автори
6Читачі
На Друкарні з 25 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається