Про читання і письмо написано дуже багато в різних жанрах, на всіх мовах та з різною метою. Цей текст я пишу більше для письменницької практики, щоб структурувати свої думки та поділитись ними.
Читання і письмо як дві сторони обігу знань
Дії “читати” і “писати” вочевидь є протилежними, але пов’язаними. Як вони пов’язані і чому це важливо? Почнемо дещо здалеку.
Гуманістична психологія та інші, пов’язані з нею філософські та психологічні школи, виділили серед потреб людини потреби любити і знати. Хтось називав їх фундаментальними, інші у слід за Маслоу поміщали їх на найвищому рівні у піраміді потреб.
Разом з потребою знати існують потреби віддавати і брати знання та загалом брати та ділитись. Власне, читання як процес і є одним з проявів потреби отримувати знання, а письмо — прояв потреби цією інформацією ділитись.
Звісно, існують такі речі як графоманія та інші супутні надмірності. Але вони лише є крайнощами і аномаліями в цій же моделі.
Які практичні висновки несе такий погляд на читання і письмо? Їх кілька.
Якщо ви письменник, поет, журналіст, публіцист чи ваша діяльність якимось чином пов’язана з письмом, ви просто не зможете безкінечно створювати щось з обмеженого багажу знань, інформації та досвіду. Вам буде вкрай потрібне поповнення цього багажу.
Якщо у вашій голові величезний професійний чи особистий досвід природнім чином в якийсь момент захочеться почати писати. На цьому ж базуються різноманітні письмові психологічні практики та звичка вести щоденник. І отримати психологічну, фінансову користь чи поєднати обидва варіанти буде класною ідеєю.
Потреба читати в фактах
Говорячи про потреби, варто розуміти, що це не просто те, чого ми хочемо і задоволення потреб дає нам доволі конкретну користь. Вона може бути фінансова, психологічна, фізіологічна, а часто ці аспекти поєднуються.
Тому не дивно, що читання не просто покращує настрій чи дає корисну інформацію. Воно приносить буквально фізіологічну користь.
Дослідження університету Сассекса ще в 2009 році показало, що навіть 6 хвилин читання на день знижуть рівень стресу більш ніж на 60%. Це порівняно з прогулянкою та прослуховуванням музики. Візьміть на озброєння в наші складні часи.
Дослідження Mindlab International показало зниження частоти серцевих скорочень та значне м’язове розслаблення вже після кількох хвилин читання.
Для людей старшого віку читання корисне, адже допомагає запобігати деменції.
Крім цього, читання підвищує самооцінку, розвиває емпатію та комунікативні навички.
Корисне для людини і письмо, особливо, від руки.
Тому, читайте, пишіть, слідкуйте за новими статтями тут, а якщо цікавить співпраця, пишіть на соцмережі вказані в профілі.