Випадкова загибель чотирьох американців у Балтійській державі сама по собі не зупинить плани передислокації. І не повинна.

У вівторок четверо американських солдатів під час навчань у Литві втратили зв'язок зі своєю частиною. Відтоді їх ніхто не бачив. У Вільнюсі, де я зараз перебуваю, новина про їхнє зникнення - і повідомлення про те, що вони загинули - поширюється напрочуд неквапливо, зважаючи на те, як легко заголовок на кшталт «Четверо американських солдатів зникли на кордоні з Білоруссю» може підняти питання про початок світової війни.
Вчора Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що американці загинули, але потім дав задній хід і тепер каже, що вони зникли безвісти. Міністерка оборони Литви Довіле Шакалієне оголосила, що автомобіль солдатів був знайдений у віддаленому місці і що для того, щоб дістатися до нього, знадобиться «спеціалізована техніка». Скорботна нота свідчить про те, що солдати навряд чи живі.
Армія США стверджує, що солдати були в броньованому евакуаторі M88 Hercules, який важить приблизно в 20 разів більше, ніж Tesla Cybertruck, що призначений для підйому і перетягування танків. Литовець, який тренувався в болотистій місцевості, де проводилися навчання, розповів мені, що там легко застрягти важкій машині, або навіть застрягти пішому. Як тільки транспортний засіб починає занурюватися в багнюку, він може продовжувати занурюватися до тих пір, поки не зникне. За його словами, за таких умов, навіть якщо вдасться вийти з машини, вибратися з цього місця «майже неможливо». Солдат, навантажений важким обладнанням, може буквально застрягти і бути засмоктаним болотом.
Поки що ніхто не припускає, що ці смерті є результатом дій ворога - тобто, білоруського чи російського - за винятком того, що американці перебувають у Литві насамперед для того, щоб перешкодити російському нападу. (Білорусь зараз є дочірньою компанією, що повністю контролюється Росією.) Навіть випадкова смерть солдата за кордоном ставить під сумнів мету і цінність його перебування в цій країні. Приблизно 1000 американців зараз базуються в Литві поблизу кордону в Пабраде в рамках ротації, яка розпочалася в 2019 році і набула більш серйозних масштабів після російського вторгнення в Україну в 2022 році. Щойно прибула нова ротація. Німеччина, яка лише минулого тижня взяла на себе зобов'язання інвестувати 1 трильйон євро у свої збройні сили протягом наступних кількох років, також має своїх військових у Литві і, як очікується, збільшить їхню кількість до понад 5 тисяч. У Старому місті Вільнюса я зустрів німецьких солдатів у військовій формі, які попивали капучино в туристичному кафе, а сьогодні вранці в аеропорту Вільнюса припаркувався бізнес-джет Люфтваффе «Бомбардьє».
На початку цього тижня міністр закордонних справ Литви відвідала Вашингтон, щоб висловити готовність своєї країни до прийому більшої кількості американців. Велика кількість невійськового персоналу НАТО вже прибула до всіх трьох балтійських столиць і перетворила їх на поля битв між шпигунством й дипломатією, нагадуючи Берлін або Відень часів холодної війни. Трамп іноді говорить про те, що йому набридло розміщувати війська в країнах, які занадто дешеві або слабкі, щоб забезпечити власну оборону, як це було з Німеччиною протягом кількох десятиліть. Витрачаючи значні кошти і готуючи своїх громадян до можливої війни, Литва пропонує себе як альтернативу.
«Ми залицяємося до німців, але дивимося на американців збоку, - сказав мені литовський аналітик з питань оборони. - Ідея полягає в тому, що якщо ви вирішите вивести солдатів з Німеччини, не відправляйте їх назад до Сполучених Штатів. Привозьте їх до Литви».
Випадкова загибель цих чотирьох солдатів сама по собі не зупинить плани або запити на передислокацію. І не повинна: Балтійські країни - рідкісний випадок, коли і логіка Трампа, і логіка Байдена диктують, що Сполучені Штати повинні посилити свою підтримку, тому що ці країни морально і матеріально сприяють американській могутності. Політики в цих країнах тихо висловлюють обурення очевидною дружбою президента Дональда Трампа з Володимиром Путіним і готовністю укладати солодкі угоди щодо України. Але Трамп ще не висловив припущення, що країни Балтії страждають від тих самих недоліків, що й Україна (корупція, невдячність), або що Росія відіграє якусь природну роль власника над цими країнами. На тій самій зустрічі в Овальному кабінеті, де він і віце-президент Дж. Д. Венс розкритикували Володимира Зеленського, Трамп стверджував, що він «відданий» країнам Балтії.
Але загроза Армагеддону в регіоні повинна змусити будь-кого побоюватися нещасних випадків. У Росії мало стимулів вбивати або викрадати американських солдатів: Напад Росії або Білорусі на НАТО в Литві, безумовно, призведе до репресій або ще гірших заходів проти Росії, і ескалація відбуватиметься у цілком очікуваній формі, що в кращому випадку призведе до поганого кінця для Росії, а в гіршому - для людства. Занепокоєння, однак, викликає те, що коли американські солдати роз'їжджають на бронетехніці з одного боку кордону, а ворожі солдати роблять те ж саме з іншого боку, то навіть найбільш безневинні помилки набувають потенційного геостратегічного значення. Звичайні трагедії мають невеликий ризик перетворитися на більші, а в таких незвичайних ситуаціях, як ця - коли солдати таємничим чином зникають безвісти через кілька днів після їхнього зникнення - змови процвітають.
Вчора репортер запитав Трампа, чи був він поінформований про зникнення солдатів. Він відповів, що ні. Наразі в Європі йому вдалося переконати Німеччину та інші країни в необхідності збільшення видатків на оборону, які вони ігнорували після менш ефективних умовлянь з боку попередніх адміністрацій США. Це був успіх. Недоліком такого нахабного стилю - казати іншим країнам, в тому числі і дружнім, «Ви самі по собі, лохи» - є те, що коли йому доводиться говорити власному народу, що американські солдати гинуть в чужій країні, навіть його найрозумніші пояснення будуть звучати фальшиво, а його відданість місії - сумнівно. Ця місія варта того, і буде цікаво почути, як він пояснить те, якщо солдати справді загинули, чому вони загинули не даремно.
Джерело — The Atlantic