Ви, певно, могли чути про українців у Бразилії. Українська мова була визнана як офіційна в 2021 році в місті Прудентополіс. Як так сталося, що під 80% населення становлять етнічні українці?
Для цього треба заглянути в історію. В 19 італійські морські компанії продавали мешканцям Австро-Угорщини подорожі світом, а бразильський імператор радо приймав мігрантів та обіцяв землю, на що наші галичани не могли не погодитися. Вже на місті сталося не так, як гадалося, було багато труднощів і українці оселялися на півдні, де неподалік жили і поляки. Таким чином там заснували місто Прудентополіс або Прудентопіль на наш лад, який підживлювали ще дві хвилі міграції після світових війн.
Зараз там українська культура квітне - є греко-католицька церква, ансамбль бандуристів, україномовні школи та навіть своя зірка кінематографу, Гуто Пашко. Однак найбільш мене вразило те, що там діє козацьке братство "українські козаки", світлини з їхніх заходів прикріплені вище. Погано уявляю, чим це братство займається, але виглядає епічно.
Вже згадані поляки опинилися в Бразилії з тих же причин і, що цікаво, вони походять з Силезії та Галичини. Різниця між українцями та поляками полягала у тому, що поляки неіронічно прагнули перетворити свої поселення на колоніальні володіння. Громадська організація "Морська колоніальна ліга" почала потроху скуповувати тисячі і тисячі гектарів землі у південних штатах - Парані, Санта Катарині та Ріо Ґранде де Сул. Невдовзі це помітила бразильська влада та була доволі збентежена перспективами польського колоніалізму. В результаті в Куритибі пройшла антипольська демонстрація, а міграцію поляків було обмежено на кілька наступних років.
І попри конфлікти з бразильською владою в минулому, поляки так само доволі добре консервують свою культуру і… просто погляньте на ці світлини з їхніх культурних заходів:
Наостанок, на основі даних про поселення українців та поляків у Парані я створила кілька мап: