Смерть президента Ірану викличе боротьбу за владу із високими ставками — The Economist

На тлі регіональної війни на горизонті виникає боротьба між духовенством та військовими всередині країни.

ТРИ РОКИ тому, коли Ебрагім Раїсі переміг на президентських виборах, деякі іранці подумали, що це сходинка на шляху до вищої позиції. Алі Хаменеї, старіючому і хворому верховному лідеру, залишилося жити недовго; коли він помре, пан Раїсі напевно замінити його. Але історія має почуття іронії. Замість того, щоб перейти на вищу посаду, перемога на посту президента коштувала Раїсі життя.

19 травня він повертався з візиту до сусіднього Азербайджану, де відкрив дамбу на кордоні. Влада втратила зв'язок з його вертольотом у гірському районі приблизно за 86 км (54 милі) на північний схід від Тебріза (див. карту). Спочатку вони наполягали на тому, що причин для занепокоєння немає: президентський гелікоптер здійснив «жорстку посадку», хоча, як це не дивно, кілька іранських інформаційних агентств повідомили, що далі він поїхав до Тебріза на машині. Однак за кілька годин ці репортажі були видалені, і державне телебачення почало транслювати молитви за президента. Вранці 20 травня державні ЗМІ підтвердили, що пан Раїсі мертвий разом із міністром закордонних справ Хосейном Амірабдоллахіаном, який летів у тому ж гелікоптері.

Багато в чому пан Раїсі був номінальним головою: президент підкоряється верховному лідеру. Проте його смерть все одно потрясе іранську політику. Це змусить режим швидко знайти нового президента у важкий час: країна залучена у регіональну війну, яка охоплює безпосередні військові дії Ірану та його мережі регіональних проксі. Противники Ірану, включаючи Америку, Ізраїль і Саудівську Аравію, розглядають можливість поглиблення своїх безпекових зв'язків для протидії Ірану. Економіка тоне, і посилення американських санкцій може завдати ще більшого удару. А смерть пана Раїсі може перетворити боротьбу Ірану, що насувається, на хаос, оскільки він усуне одного з двох провідних кандидатів на посаду пана Хаменеї.

Багато чого досі неясно, починаючи від того, чому розбився вертоліт Раїсі. Офіційна версія на даний моментпогана погода. Під час польоту йшов дощ та туман, видимість становила лише кілька метрів. Умови були настільки поганими, що рятувальники не змогли прилетіти на пошуки президента, і навіть дрони не змогли знайти місце катастрофи; Червоний Півмісяць вдався до відправки пошукових груп пішки. Мати-природа цілком може бути винна. Проте в іранській політиці все не так, як здається, і багато іранців почали розмірковувати про мерзенні пояснення. Раїсі має довгий список внутрішніх ворогів: від відносних поміркованих, яких він маргіналізував, до колег-консерваторів, які вважають, що він був невмілим президентом. Цілком розумно поставити питання, чи не змовилися внутрішні вороги вбити його.

Не дивно, що деякі іранці також запитують, чи причетний Ізраїль до катастрофи. Два давні супротивники зіткнулися минулого місяця після того, як Ізраїль убив іранського генерала в Дамаску, а Іран відповів залпом із понад 300 ракет і безпілотників, спрямованих на Ізраїль. Моссад, ізраїльська шпигунська служба, має довгу історію вбивств своїх ворогів, у тому числі в Ірані, де було вбито видатних учених-ядерників. Але є вагомі причини сумніватися в участі Ізраїлю. Він ніколи не заходив так далеко, щоб убити главу держави — однозначний акт війни, який би спровокував жорстоку відповідь з боку Ірану. Було б нерозумно так ризикувати, щоб убити пана Раїсі, вкрай непопулярного політика, який насправді не має останнього слова в багатьох найважливіших політичних рішеннях Ірану.

Мало хто з іранців оплакуватиме його. Вони пам'ятатимуть його як «суддю-вішалку», прокурора в Тегерані, який допоміг відправити на шибеницю тисячі ув'язнених у 1988 році. І вони пам'ятатимуть його неосвічене поводження з економікою – президента, який наповнив свій кабінет військовими та священнослужителями, які спостерігали, як менш як за три роки ріал втратив 55% своєї вартості.

Конституція встановлює чіткий процес наступності. Нові вибори мають бути проведені протягом 50 днів, а до цього моменту посаду президента обійме віце-президент Мухаммад Мохбер. Він відомий як апаратник, а не впливовий гравець. Рада вартових, група священнослужителів та юристів вирішує, хто може брати участь у голосуванні. Перед останніми президентськими виборами 2021 року вони дискваліфікували сотні потенційних кандидатів; із семи осіб, яким було дозволено балотуватися, лише пан Раїсі мав реальні шанси на перемогу. Хоча режим непопулярний серед багатьох іранців, цілком імовірно, що він зможе придушити будь-які громадські протести, які спалахують довкола виборів, як це робилося в минулому.

Пан Раїсі був ідеальним консенсусним кандидатом для фракційного режиму. Ніхто не міг піддавати сумніву його жорсткі погляди, але він не мав власної силової бази. Релігійні консерватори сподівалися використовувати його для просування своїх інтересів; те саме зробили і військові Корпуси вартових ісламської революції (КВІР). Незрозуміло, хто міг би виконати цю роль окрым нього. Судячи з усього, КВІР перебуває на підйомі у політиці: його войовничий вплив пояснює недавній та безпрецедентний напад Ірану на Ізраїль. Однак це не обов'язково означає, що вони захочуть бути сприйняті як ті, хто призначає президента, частково тому, що володар цієї посади отримує від громадськості обвинувачення у жалюгідному економічному становищі Ірану.

Проте важливіша наступність станеться трохи далі у майбутньому. Минулого місяця панові Хаменеї виповнилося 85 років. В останні роки іранці вважали, що після його смерті на його посаду можуть прийти лише два провідні кандидати. Одним із них був другий син пана Хаменеї, Моджтаба, який останніми роками посилив свою релігійну репутацію та відданий довголіттю режиму. Іншим був пан Раїсі. Хоча члени духовенства згадуються як «темні конячки», важко уявити, щоб вони отримали достатню підтримку.

Тим не менше, жоден з лідерів не мав явної переваги: Містер Раїсі був непопулярним, а Моджтаба представляв би спадковий перехід влади в режимі, який прийшов до влади шляхом повалення спадкової монархії. Після смерті Раїсі у Моджтаби, схоже, з'явився ясний шлях до вищої посади. Він покладатиметься на КВІР, щоб витримати будь-яку негативну реакцію, а це, у свою чергу, може посилити роль КВІР усередині режиму. Іран може перетворитися з гібридного військового та клерикального режиму на більш військовий. Це може означати менше релігійного консерватизму в домашніх умовах, але ще більше антагонізму за кордоном.

Протягом багатьох років прихильники жорсткої лінії намагалися забезпечити плавну зміну влади: вони призначили Раїсі президентом та низку консерваторів у парламенті. Тепер їм доведеться в найкоротші терміни знайти нового президента, і деякі політики ставлять питання, чи не організували аварію вертольота інші політики для просування своїх інтересів. Режим чекають нервові дні.

Джерело — The Economist

Друзі, допоможіть нам забезпечити подальшу роботу каналу!

Ваша підтримка надзвичайно важлива для нас. Будемо вдячні за ваші ДОНАТИ, які допоможуть нам розвиватися та надавати вам ще більше цікавого контенту.

Дякуємо за вашу підтримку!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається