США повинні готуватися до одночасної боротьби з Китаєм і Північною Кореєю - Foreign Policy

Конфлікт на Тайвані, ймовірно, втягне Пхеньян - і американські військові не готові до цього.

In this handout image released by the South Korean Defense Ministry, South Korean Navy's destroyer Yulgok Yi I (R) U.S. Navy's aircraft carrier USS Nimitz (C) and Japan Maritime Self-Defense Force's Umigiri, (L) sail in formation during a joint naval exercise in international waters off South Korea's southern island of Jeju on Apr. 4, 2023

Минулого місяця Комісія з національної оборонної стратегії США опублікувала звіт, в якому запропонувала Пентагону розробити "Конструкцію сил на кількох театрах воєнних дій", здатну протистояти одночасним загрозам в Індо-Тихоокеанському регіоні, Європі та на Близькому Сході. Це буде необхідно для подолання зростаючого ризику війни як з Китаєм, так і з Росією, що перетинаються в часі, про що один з нас вже писав на цих сторінках. Менш очевидною, але також важливою є необхідність протистояти загрозі одночасної війни з Китаєм і Північною Кореєю.

Існує реальний і зростаючий ризик конфлікту між Сполученими Штатами і Китаєм через Тайвань, і Пентагон вже розглядає війну з Китаєм як найважливішу загрозу для визначення пріоритетів майбутніх військових можливостей і ресурсів. Однак, всупереч традиційним припущенням, малоймовірно, що такий конфлікт буде обмежений Тайванською протокою.

Швидше за все, американо-китайський конфлікт за Тайвань майже напевно перетвориться на регіональну війну, охопивши Корейський півострів і втягнувши в неї як Північну, так і Південну Корею. Це пов'язано з тим, що Китай матиме сильний стимул завдати удару по базах США в Південній Кореї та підштовхнути Північну Корею до провокацій і утримання американських сил там. Аналогічно, Північна Корея може вирішити приєднатися до бойових дій, щоб запобігти можливому нападу з боку США, та скористатися моментом, коли Сполучені Штати будуть відволікатися, для вирішення давніх конфліктів зі своїм суперником у Сеулі, або вплинути на результат війни, яка матиме глибокі наслідки для її власної безпеки.

Крім того, неготовність до такого сценарію війни на два фронти дає Пекіну і Пхеньяну додатковий стимул атакувати саме для того, щоб використати цю вразливість США і їхніх союзників. Тому Сполучені Штати і їхні союзники повинні оновити свої оборонні стратегії і сили, щоб підготуватися до стримування, а в разі потреби і до перемоги в одночасній війні проти Китаю і Північної Кореї.

В рамках дворічної серії досліджень і навчань, спонсорованих Міністерством оборони США, ми проаналізували ризик одночасного конфлікту США з Китаєм і Північною Кореєю. Ми дійшли висновку, що війна з Китаєм, найімовірніше, також стане війною з Північною Кореєю, і навпаки, війна з Північною Кореєю може призвести до втручання Китаю. Хоча другий сценарій вже отримав певну увагу, ми вважаємо, що найбільш вірогідний і небезпечний шлях до війни США на два фронти з Китаєм і Північною Кореєю насправді починається з американо-китайського конфлікту навколо Тайваню.

Якщо Китай нападе на Тайвань

Вашингтон, швидше за все, застосує військові сили, що діють з баз в регіоні, проти китайських сил, що атакують. У відповідь або для того, щоб випередити таку можливість, Пекін матиме сильний стимул завдати удару по регіональних базах США, в тому числі по базах в Японії і Південній Кореї.

Навіть якщо Пекін завдасть удару лише по базах в Японії, китайським літакам і ракетам доведеться пролітати над Корейським півостровом або повз нього, загрожуючи американським і південнокорейським військам там, а також ризикуючи бути збитими американськими та південнокорейськими системами протиповітряної і протиракетної оборони. Крім того, Китай може активно заохочувати Північну Корею до провокацій або нападів на Південну Корею і Японію, щоб зв'язати і відволікти американські сили від боротьби навколо Тайваню.

Крім того, Північна Корея може мати власні вагомі причини для вступу в конфлікт. Побачивши, що Вашингтон відволікається на Тайвань, Пхеньян може вдатися до опортуністичної агресії проти того, кого північнокорейський лідер Кім Чен Ин зараз називає своїм "головним ворогом" - Південної Кореї. Крім того, оскільки американські військові мобілізують масштабні підкріплення в регіоні, Пхеньян може вирішити, що це нарощування дозволить здійснити атаку на Північну Корею з метою "зміни режиму" під час або після перемоги США над Китаєм. Північна Корея неодноразово заявляла, що її доктрина полягає в тому, щоб завдати удару першою, якщо вона побачить загрозу своєму режиму "на горизонті".

Зрештою, Північна Корея навряд чи стоятиме осторонь, коли її наймогутніший покровитель бореться з наймогутнішим ворогом у війні, яка визначить долю регіону і матиме глибокі наслідки для безпеки Пхеньяна. Поразка Китаю, ймовірно, залишить Північну Корею в небезпечній ізоляції, тоді як поразка США може витіснити американські війська з регіону і значно покращити військову позицію Північної Кореї.

Навіть якщо Корея не стане другим фронтом, така можливість все одно зашкодить зусиллям США із захисту Тайваню. Необхідність стримувати і, в разі потрібності, відбивати північнокорейську атаку стримувала б певну частину американських сил, уваги і ресурсів. Сеул може навіть прагнути обмежити можливість і способи застосування Вашингтоном своїх сил в Південній Кореї і з Південної Кореї у війні за Тайвань, щоб не провокувати Китай і не спокушати північнокорейський опортунізм.

Багато аналітиків помилково припускають, що Вашингтон і Пекін мають спільну зацікавленість у підтримці стабільності на Корейському півострові, зокрема, в уникненні північнокорейської ядерної ескалації, і що вони мовчки погодяться, що Північна і Південна Корея не повинні переступати межу у війні за Тайвань.

Це хибна передумова. Вона застосовує логіку мирного часу і народилася з оптимізму епохи більшої співпраці у відносинах між Китаєм і США. Якщо Китай розпочне війну з Тайванем, це буде свідченням того, що його лідери вирішили, що регіональна стабільність більше не є головним пріоритетом. Навіть якщо на початку конфлікту Пекін діятиме обережно, наприклад, відмовившись від ударів по американських базах і заохочуючи Північну Корею до стриманості, така обережність швидко зникне, коли війна продовжиться, особливо якщо Пекін побоюватиметься, що він може програти. Більше того, хоча Пекін може сподіватися на контроль над Пхеньяном, минулий досвід показує, що Кім часто марширує під власний барабан.

Водночас, цілком імовірно, що Китай втрутиться в будь-яку війну, яка розпочнеться в Кореї. Як і в 1950-х роках, Китай не стоятиме осторонь, коли Сполучені Штати і Південна Корея завдадуть рішучих ударів Північній Кореї і погрожуватимуть потенційно покласти край режиму в цій країні. Хоча малоймовірно, що Пекін намагатиметься інспірувати війну на Корейському півострові, він міг би отримати вигоду від такого конфлікту, зав'язавши і виснаживши військові ресурси США, Південної Кореї та інших союзників.

У Китаю було б багато можливостей перешкодити кампанії США, в тому числі постачанням Пхеньяну військової техніки, або створити "буферні зони", щоб унеможливити операції поблизу китайських кордонів, і безпосередньо втрутитися зі застосуванням військової сили. Потім, коли настане відповідний час, Пекін може скористатися витратами і відданістю військових ресурсів США і союзників, щоб спробувати здійснити військові дії проти Тайваню або деінде в регіоні, наприклад, в Південнокитайському морі, до того, як американські й союзницькі війська зможуть повністю відновитися. Ця логіка працює, навіть якщо Пекін і Пхеньян не координують свої дії заздалегідь, і навіть якщо Пекін незадоволений тим, що нерозсудливість Пхеньяна спровокувала початковий конфлікт.

На жаль, Сполучені Штати та їхні союзники здебільшого не готові до таких сценаріїв. Можливості США і їхніх союзників, механізми командування і управління, а також їхня позиція не дуже добре пристосовані для одночасного конфлікту з Китаєм і Північною Кореєю. Скоріше, всі ці міркування були розроблені в першу чергу для одного конфлікту, а не для іншого. Цей розрив посилюється організаційними упередженнями, "пічними трубами" і різними розбіжностями між союзниками і військовими штабами США, що ведуть бойові дії.

Стримування та ведення війни з Північною Кореєю

Це є обов'язком двостороннього американо-південнокорейського Командування об'єднаних збройних сил (CFC) за підтримки американських сил в Кореї та багатонаціонального Командування ООН (UNC). Сеул наголошує на загрозі з боку Північної Кореї і, намагаючись уникнути антагонізму з Пекіном, уникає обговорення того, що ці командування можуть зробити у випадку тайванського конфлікту, зокрема, обходить стороною можливість того, що американські війська можуть діяти з території Південної Кореї у війні проти Китаю. Така стриманість унеможливлює систематичну підготовку до таких сценаріїв і може навіть заохотити Китай повірити в те, що йому може зійти з рук напад на Тайвань при збереженні нейтралітету Сеула і витісненні американських сил у Південній Кореї.

Тим часом Індо-Тихоокеанське командування США зі штаб-квартирою на Гаваях відповідає за стримування і перемогу над китайською агресією в регіоні. Індо-Тихоокеанському командуванню США бракує усталених багатонаціональних військових структур, таких як CFC, UNC або НАТО, щоб інтегруватися з союзниками для перемоги над Китаєм. Тому багатонаціональні сили для протидії китайському нападу сьогодні повинні бути зосереджені на Індо-Тихоокеанському командуванні США, а союзники підключатимуться до них або винайдуть модель координації на льоту. Найбільш тривожним є те, що незрозуміло, як багатонаціональні сили на чолі зі США, що захищають від китайської агресії, координуватимуться з ЦВС або включатимуть їх до свого складу.

Справді, нинішня неготовність може навіть зробити сценарій війни на два фронти більш вірогідним, надаючи і Пекіну, і Пхеньяну стимул для розширення конфлікту з метою використання вразливостей США і їхніх союзників.

Щоб запобігти цьому кошмарному сценарію, Сполучені Штати і їхні союзники повинні переосмислити підготовку до конфлікту з Китаєм або Північною Кореєю як частину ширшої індо-тихоокеанської кампанії, яка вимагатиме стримування - і, можливо, перемоги - обох супротивників одночасно. Першим кроком на шляху до цього є відкрите визнання того, що підготовка до одночасного протистояння Китаю і Північній Кореї є розумною і життєво необхідною. Це вимагатиме змін у військовому плануванні, механізмах командування і управління, оперативній сумісності союзників і структурі збройних сил.

Найважливіше те, що Індо-Тихоокеанське командування США і CFC повинні об'єднати свої зусилля і разом готуватися до боротьби з обома супротивниками одночасно.

Щоб зробити це можливим, Сеул повинен публічно заявити, що його союз з Вашингтоном розглядатиме загрози з боку Китаю і Північної Кореї як реально взаємопов'язані, а не штучно розділені. Він повинен переконатися, що в Пекіні не буде ілюзій щодо того, що Південна Корея залишиться нейтральною, якщо американські бази в регіоні зазнають нападу з боку Китаю. Так само Вашингтон повинен переконатися, що Пхеньян знає, що Сполучені Штати збережуть своє залізне зобов'язання допомогти захистити Південну Корею навіть у разі конфлікту з Китаєм.

Крім того, трансформація американської військової штаб-квартири в Японії і американсько-японських механізмів командування і контролю, що триває, має бути чітко спрямована на сприяння спільним військовим операціям з іншими союзниками - такими як Австралія і Філіппіни - для одночасного протистояння Китаю і Північній Кореї.

Нарешті, Сполучені Штати, Австралія, Японія, Філіппіни, Південна Корея та інші союзники і партнери повинні відкрито брати участь у ретельному плануванні і військових навчаннях, щоб підготуватися до одночасної боротьби з Китаєм і Північною Кореєю за різними сценаріями, захищаючи при цьому оперативні деталі.

Після завершення цієї кропіткої роботи Вашингтон має чітко повідомити про свою підвищену готовність, щоб посилити стримування Китаю і Північної Кореї і заспокоїти регіональних союзників. Ніхто не хоче одночасної війни з Китаєм і Північною Кореєю, але якщо не підготуватися належним чином до цієї цілком реальної можливості, то це найвірніший шлях до неї.

Джерело — Foreign Policy

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.7KПрочитань
4Автори
284Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається