Угода про створення «інвестиційного фонду для реконструкції» після тижнів складних переговорів.

У середу США та Україна підписали угоду про «економічне партнерство», яка надасть Вашингтону доступ до критично важливих мінералів та природних ресурсів України, завершивши кілька тижнів складних переговорів.
Угода, підписана в Міністерстві фінансів США, передбачає створення «інвестиційного фонду для відновлення України», на якому наполягав президент Дональд Трамп як на способі віддячити Америці за допомогу Києву.
Нова угода не містить раніше висунутої вимоги США про ретроактивну компенсацію понад 100 мільярдів доларів за військову підтримку України - на яку президент Володимир Зеленський послідовно відмовлявся погодитися.
Українцям також вдалося вилучити з угоди формулювання, які могли б ускладнити переговори з ЄС.
Однак вони поступилися вимозі Вашингтона підписати більш детальні зобов'язання, які, як спочатку наполягав Київ, неможливо було прийняти одразу.
Хоча Вашингтон стверджує, що угода необхідна для продовження підтримки з боку США, вона не містить чітких гарантій безпеки, і Україна буде зобов'язана дотримуватися її незалежно від того, чи буде укладена мирна угода з Росією.
Однак будь-яка майбутня військова допомога США, наприклад, інвестиції в систему протиповітряної оборони України, буде кваліфікуватися як допомога за умовами угоди. Трамп доклав чимало зусиль, щоб укласти українсько-російську мирну угоду, яку він пообіцяв укласти на початку свого другого терміну на посаді президента США.
Угода про видобуток корисних копалин була величезним чинником напруженості у відносинах між Вашингтоном і Києвом. Вона була на порозі підписання, але її зірвала гучна сварка в Овальному кабінеті Білого дому в лютому між Трампом і Зеленським, і лише нещодавно переговори повернулися в належне русло.
Обидві сторони схвально сприйняли угоду. Скотт Бессент, міністр фінансів США, заявив у своїй заяві, що США «віддані ідеї сприяти припиненню цієї жорстокої та безглуздої війни».
Він додав, що угода «чітко сигналізує Росії, що адміністрація Трампа віддана мирному процесу, в центрі якого - вільна, суверенна і процвітаюча Україна в довгостроковій перспективі».
Перший віце-прем'єр-міністр України Юлія Свириденко привітала угоду у своєму дописі на X, написавши:
«Від імені Уряду України я підписала Угоду про створення Українсько-американського інвестиційного фонду з відбудови. Разом із США ми створюємо Фонд, який залучатиме глобальні інвестиції в нашу країну».
Колишній президент Росії Дмитро Медведєв заявив, що Трамп остаточно змусив Україну платити за допомогу США своїми природними ресурсами.
«Тепер їм доведеться платити за військову підтримку багатствами країни, що зникає», - написав Медведєв у соціальній мережі Telegram у четвер.
Угода була укладена після зустрічі Трампа і Зеленського у Ватикані минулої суботи в рамках церемонії поховання Папи Римського Франциска й на тлі зростаючого розчарування в Білому домі російським президентом Владіміром Путіним.
Незважаючи на це, одинадцятигодинні затримки загрожували зірвати угоду, оскільки Вашингтон заявив, що Україна відхиляється від своїх попередніх зобов'язань, якраз тоді, коли Свириденко прибула до американської столиці.
Особа, знайома з позицією США у переговорах з Україною, повідомила, що останні розбіжності стосуються управління, механізму прозорості та відстеження коштів.
Свириденко підкреслила кілька ключових положень угоди, яка, за її словами, гарантує, що повна власність і контроль над «усіма ресурсами на нашій території і в територіальних водах» залишиться за Україною.

Згідно з угодою, українська держава визначає, які природні ресурси видобуватимуться, при цьому Свириденко зазначила, що вона передбачає «рівноправне партнерство» з фондом, «структурованим на основі 50/50».
Фонд інвестуватиме у видобуток критично важливих корисних копалин, нафти і газу, а також у пов'язану з ними інфраструктуру та переробку, а проєкти відбиратимуться спільно. Протягом першого десятиліття весь прибуток, отриманий фондом, буде реінвестований в Україну.
Управління фондом «здійснюватиметься спільно», жодна зі сторін не матиме домінуючої ролі - поступка, на яку Київ переконав Вашингтон піти після того, як той спочатку вимагав повного контролю над українськими природними ресурсами.
Свириденко заявила, що українські підприємства, такі як нафтогазовидобувна компанія «Укрнафта» та атомна енергетична компанія «Енергоатом», залишаться у державній власності.
Вона додала, що угода не містить жодних положень про боргові зобов'язання України перед США, а її реалізація дозволить країнам «розширити свій економічний потенціал через рівноправне співробітництво та інвестиції».
Після занепокоєння в Києві щодо того, чи не порушить ця угода суверенітет України і чи не зірве її шлях до членства в ЄС, Свириденко заявила, що її делегація на переговорах домоглася того, щоб формулювання угоди відповідали конституції її країни «і підтримували курс України на європейську інтеграцію».
Джерело — Financial Times