Світові військові витрати досягли нового рекордного рівня на тлі зростання європейських витрат

Автори: Stockholm International Peace Research Institute 

У 2022 році загальні світові військові витрати зросли на 3,7 відсотка в реальному вимірі, досягнувши нового максимуму в 2240 мільярдів доларів. Військові витрати в Європі продемонстрували найстрімкіше зростання в річному обчисленні щонайменше за 30 років. Згідно з новими даними про світові військові витрати, опублікованими сьогодні Стокгольмським міжнародним інститутом дослідження проблем миру (SIPRI), внесок трьох найбільших країн-витратників у 2022 році - США, Китаю і росії - склали 56 відсотків від загального обсягу світових витрат.

Вторгнення в Україну і напруженість у Східній Азії сприяють збільшенню витрат

Світові військові витрати зростали восьмий рік поспіль у 2022 році, досягнувши історичного максимуму в 2240 мільярдів доларів. Найрізкіше зростання витрат (+13%) спостерігалося в Європі і значною мірою було зумовлене російськими та українськими витратами. Проте військова допомога Україні і занепокоєння щодо посилення загрози з боку росії сильно вплинули на рішення багатьох інших держав щодо витрат, так само як і напруженість у Східній Азії.

«Постійне зростання світових військових витрат протягом останніх років є ознакою того, що ми живемо у все більш небезпечному світі, - говорить д-р Нан Тіан, старший науковий співробітник програми SIPRI «Військові витрати та виробництво озброєнь». Держави нарощують військову міць у відповідь на погіршення безпекового середовища, яке, за їхніми прогнозами, не покращиться в найближчому майбутньому».

Рівень військових витрат часів Холодної війни повертається до Центральної і Західної Європи

У 2022 році військові витрати держав Центральної та Західної Європи склали 345 мільярдів доларів США. У реальному вираженні витрати цих держав вперше перевищили витрати 1989 року, коли закінчувалася Холодна війна, і були на 30 відсотків вищими, ніж у 2013 році. Кілька держав значно збільшили свої військові витрати після вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року, тоді як інші оголосили про плани підвищити рівень витрат протягом періоду до десяти років.

«Вторгнення в Україну негайно вплинуло на рішення про військові витрати в Центральній і Західній Європі. Це включало в себе багаторічні плани збільшення витрат з боку кількох урядів, - говорить д-р Дієго Лопес да Сілва, старший науковий співробітник програми SIPRI «Військові витрати та виробництво озброєнь». Як наслідок, ми можемо обґрунтовано очікувати, що військові витрати в Центральній і Західній Європі продовжать зростати в найближчі роки».

Найбільш різке зростання спостерігається у Фінляндії (+36%), Литві (+27%), Швеції (+12%) і Польщі (+11%).

«Хоча повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, безумовно, вплинуло на рішення щодо військових витрат у 2022 році, занепокоєння щодо російської агресії накопичувалося набагато довше, - говорить Лоренцо Скараццато, дослідник програми SIPRI «Військові витрати та виробництво озброєнь». Багато колишніх країн Східного блоку збільшили свої військові витрати більш ніж удвічі з 2014 року, коли росія анексувала Крим».

Росія і Україна збільшують військові витрати в умовах війни

Російські військові витрати зросли на 9,2% у 2022 році, приблизно до 86,4 мільярда доларів. Це еквівалентно 4,1 відсотка валового внутрішнього продукту (ВВП) росії у 2022 році порівняно з 3,7 відсотка ВВП у 2021 році.

Дані, оприлюднені росією наприкінці 2022 року, показують, що витрати на національну оборону, найбільший компонент російських військових витрат, вже були на 34 відсотки вищими в номінальному вираженні, ніж у бюджетних планах, складених у 2021 році.

«Різниця між бюджетними планами росії та її фактичними військовими витратами у 2022 році свідчить про те, що вторгнення в Україну коштувало росії набагато більше, ніж вона очікувала», - зазначила д-р Люсі Беро-Судро, директорка програми SIPRI «Військові витрати та виробництво озброєнь»

У 2022 році військові витрати України сягнули 44,0 мільярдів доларів. Зростання на 640 відсотків стало найвищим однорічним зростанням військових витрат країни за всю історію спостережень SIPRI. Внаслідок цього збільшення та пов'язаної з війною шкоди економіці України військовий тягар (військові витрати як частка ВВП) зріс до 34% ВВП у 2022 році з 3,2% у 2021 році

Витрати США зростають, незважаючи на високу інфляцію

Сполучені Штати залишаються найбільшим у світі витрачальником військових коштів. У 2022 році військові витрати США досягли 877 мільярдів доларів, що становить 39 відсотків від загальних світових військових витрат і втричі перевищує суму, витрачену Китаєм, другим за величиною витрачальником коштів на оборонний сектор у світі. Збільшення витрат США на 0,7 відсотка в реальному вимірі в 2022 році було б ще більшим, якби не найвищий рівень інфляції з 1981 року.

«Збільшення військових витрат США у 2022 році значною мірою пояснюється безпрецедентним рівнем фінансової військової допомоги, яку вони надали Україні, - зазначила д-р Нан Тянь, старший науковий співробітник SIPRI. Враховуючи масштаби витрат США, навіть незначне збільшення у відсотковому вираженні має значний вплив на рівень світових військових витрат».

У 2022 році фінансова військова допомога США Україні склала 19,9 мільярда доларів. Хоча це найбільша сума військової допомоги, надана будь-якою країною одному бенефіціару за будь-який рік з часів {олодної війни, вона становить лише 2,3 відсотка від загальних військових витрат США. У 2022 році США виділили 295 мільярдів доларів на військові операції і технічне обслуговування, 264 мільярди доларів на закупівлі, дослідження і розробки і 167 мільярдів доларів на військовий персонал.

Китай і Японія продовжують збільшувати витрати в Азії і Океанії

Сукупні військові витрати країн Азії і Океанії склали 575 мільярдів доларів США. Це на 2,7 відсотка більше, ніж у 2021 році, і на 45 відсотків більше, ніж у 2013 році, продовжуючи безперервну тенденцію до зростання, яка спостерігається щонайменше з 1989 року.

Китай залишився на другому місці у світі за обсягом військових витрат, виділивши у 2022 році приблизно 292 мільярди доларів. Це на 4,2 відсотка більше, ніж у 2021 році, і на 63 відсотки більше, ніж у 2013 році. Військові витрати Китаю зростають вже 28 років поспіль.

Військові витрати Японії зросли на 5,9 відсотка в період між 2021 і 2022 роками, досягнувши 46,0 мільярда доларів, або 1,1 відсотка ВВП. Це найвищий рівень військових витрат Японії з 1960 року. Нова стратегія національної безпеки, опублікована в 2022 році, містить амбітні плани щодо збільшення військового потенціалу Японії протягом наступного десятиліття у відповідь на зростаючі загрози з боку Китаю, Північної Кореї та росії.

«Японія переживає глибокі зміни у своїй військовій політиці, - говорить Сяо Лян, дослідник програми SIPRI «Військові витрати та виробництво озброєнь» Повоєнні обмеження, які Японія наклала на свої військові витрати і військовий потенціал, схоже, послаблюються».

Інші помітні події

Зростання світових військових витрат у реальному вимірі у 2022 році сповільнилося під впливом інфляції, яка в багатьох країнах злетіла до небачених десятиліттями рівнів. У номінальному вираженні (тобто в поточних цінах без поправки на інфляцію) загальний світовий показник збільшився на 6,5 відсотка.

Військові витрати Індії у розмірі 81,4 мільярда доларів США були четвертими за величиною у світі. Це на 6,0 відсотків більше, ніж у 2021 році.

У 2022 році військові витрати Саудівської Аравії, п'ятого за величиною військового бюджету, зросли на 16 відсотків і сягнули 75,0 мільярдів доларів США, що стало першим зростанням з 2018 року.

Військові витрати Нігерії скоротились на 38 відсотків до 3,1 мільярда доларів після 56-відсоткового збільшення витрат у 2021 році.

Військові витрати членів НАТО у 2022 році склали 1232 мільярди доларів, що на 0,9 відсотка більше, ніж у 2021 році.

Сполучене Королівство мало найвищі військові витрати в Центральній і Західній Європі - 68,5 мільярда доларів, з яких приблизно 2,5 мільярда доларів (3,6 відсотка) становила фінансова військова допомога Україні.

У 2022 році військові витрати Туреччини скоротилися третій рік поспіль, досягнувши 10,6 мільярда доларів - на 26 відсотків менше, ніж у 2021 році.

Військові витрати Ефіопії у 2022 році зросли на 88 відсотків, досягнувши 1,0 мільярда доларів. Зростання збіглося з відновленням наступу уряду проти Народно-визвольного фронту Тиграй на півночі країни.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Mortis Æterna
Mortis Æterna@mortisaeterna

294.6KПрочитань
24Автори
703Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається