Трамп насправді може виявитися корисним для України - Politico

У деяких європейських колах - і навіть у Києві - потай відчувають полегшення від того, що Дональд Трамп може покласти край війні. І він, швидше за все, отримає кращу угоду від Москви.

Якщо новообраному президенту США Дональду Трампу вдасться укласти мирну угоду і завершити війну в Україні, він, швидше за все, не отримає за це подяки - навіть незважаючи на те, що він звільнить західні держави від їхніх порожніх обіцянок і звільнить їх від програшної війни.

Переобрання Трампа чітко продемонструвало безглуздість обіцянок Заходу вести цю війну доти, доки Україна не повернеться до кордонів 1991 року. Деякі лідери також обіцяли швидке членство України в НАТО, хоча це малоймовірно в осяжному майбутньому - якщо взагалі можливо - з Трампом чи без нього в Білому домі.

Мантра про те, що західні держави підтримуватимуть Україну «стільки, скільки буде потрібно», також завжди була підозрілою, оскільки вибори неминуче проходять і мають наслідки. Так само, як і часте твердження, що ніхто не повинен підштовхувати Україну до переговорів, бо хто платить, той і замовляє музику.

І зараз, попри відверте викручування рук щодо виборів у США та їхнього значення для України, деякі європейські кола - навіть у Києві, якщо вже на те пішло - потай відчувають полегшення від перспективи, що Трамп покладе край війні.

Адже в разі його успіху європейські лідери та американські яструби матимуть алібі, а український президент Володимир Зеленський - прикриття від ймовірних розлючених українських солдатів на передовій. Усі вони звинувачуватимуть його в невиконаних обіцянках, у втраті Донбасу і продовженні анексії Криму - адже саме це потрібно для укладення угоди. Це, а також домовленість про те, що Україна не буде вступати до НАТО - нейтралітет буде твердою поступкою, якої вимагатиме Москва.

Дехто називає це потворною угодою. Так воно і є.

Насправді, вона підірве довіру Заходу, і це кричущий сором, що ми опинилися там, де опинилися. Але якщо ви десятиліттями скорочуєте свої збройні сили і виробництво озброєнь, не проводите чітких червоних ліній і не ставите складних запитань перед тим, як давати обіцянки, і не з'ясовуєте, що для цього знадобиться, то саме це і станеться.

Звичайно, це означає, що бандитизм російського президента Володимира Путіна буде винагороджений, що не буде ніякої відповідальності за звірячу поведінку його армії або незаконні, огидні депортації з окупованих частин України до Росії. Вісь автократів буде підбадьорена у своїй рішучості зруйнувати старий світовий порядок.

Але іншої альтернативи немає. Якщо не буде «вічної війни» або якщо західні держави самі не стануть воюючими сторонами - або, принаймні, не переведуть свої економіки на військові рейки, щоб постачати Україні набагато більше, ніж зараз, - такою є холодна сувора реальність.

І за словами республіканського експерта із зовнішньої політики, знайомого із Зеленським та його оточенням, Київ це розуміє. За його словами, який побажав залишитися анонімним, щоб говорити відверто, Київ зараз вважає, що Трамп може виявитися кращим варіантом, ніж Гарріс.

«У кращому випадку, Гарріс зберегла б підхід Джо Байдена - це була б її політика, і це означало б повільну смерть України. І вже не такою повільною - темпи російських перемог прискорюються», - зазначив він.

«Крім того, уявіть собі таке: Гарріс перемогла, і республіканці контролюють одну або обидві палати Конгресу. За таких обставин Гарріс не змігла би отримати жодної додаткової допомоги через Конгрес. Принаймні зараз, з Трампом, він може клацнути пальцями, і республіканці в Палаті представників проголосують за збільшення безпекової допомоги Україні», - додав він.

Крім того, Трамп не має наміру просто витягнути рушник. Він хоче, щоб війна закінчилася, але на цьому етапі він не збирається морити Україну голодом, тому що як торговець, він знає, що крах України означатиме, що Путін буде командувати за столом переговорів.

«У Трампа є певний особистий інтерес у цьому, - сказав республіканський посередник. Він пишається тим, що є майстром укладання угод, і не хоче, щоб його бачили, як він укладає жахливу угоду. І під час своїх телефонних розмов із Зеленським та їхньої нещодавньої зустрічі в Нью-Йорку «він вселив певну впевненість» в українського лідера, що той не кине Україну просто так.

Такої ж думки дотримується і Майк Помпео, державний секретар у першій адміністрації Трампа: «Президент Трамп не дозволить Володимиру Путіну розправитися з Україною, - заявив він у понеділок. «Припинення фінансування українців призведе до цього, і про це йому скаже вся його команда. Це не в його стилі - дозволити цьому статися».

Небезпека, однак, полягає в тому, що Зеленський - також продавець, «найбільший» в історії, за словами Трампа, - не поступиться йому достатньою мірою, і Трамп почне бачити в Україні проблему.

«Українці повинні переконатися, що Трамп не бачить у них перешкоду для миру, і не повинні першими говорити «ні», навіть коли їм підкидають якісь дурні ідеї. Їм потрібно, щоб росіяни продовжували говорити йому «ні», щоб українці виглядали розумною стороною. Тоді Трамп дійде висновку, що єдиний спосіб посадити росіян за стіл переговорів - це допомогти українцям», - сказав виданню POLITICO.

Але поки що у Трампа немає детального плану, а думки його радників розходяться - хоча вони розуміють військову реальність на місцях. Незважаючи на повідомлення деяких ЗМІ, Трамп також ще не призначив команду, яка б займалася мирною ініціативою. Однак Україні кажуть, що їй доведеться піти на серйозні територіальні поступки, і що нагородою за це буде 80 відсотків території країни, які залишаться вільними і незалежними, - сказав інший республіканець, знайомий з розмовами, які ведуться в колах MAGA.

Наразі немає жодної людини, яка б заперечувала проти просування такої угоди на вищі посади у сфері національної безпеки в новій адміністрації, про яку було б повідомлено або оголошено. Але Київ втішений тим, що серед його кандидатів є яструби.

Після перемоги Трампа сенатор від штату Флорида Марко Рубіо, якого називають новим держсекретарем, заявив, що війна Росії проти України зайшла в «глухий кут», яка коштує життів і «має бути доведена до кінця». Він описав українців як «неймовірно хоробрих і сильних», але також відзначив «реальність війни».

Зеленський теж це розуміє - не те, щоб кричати про це з дахів. У міру того, як зростає втома від війни, громадська думка в Україні змінюється, особливо серед молоді, яка найбільше готова прийняти обмежені результати. Згідно з опитуванням, проведеним цього літа, лише 40 відсотків людей у віці від 18 до 25 років вважають, що Україна повинна воювати доти, доки не звільнить всю свою територію.

Інше опитування, проведене на початку цього року, показало, що 72% респондентів згодні з тим, що Україна має шукати дипломатичне рішення - це помітне зростання порівняно з травнем 2022 року. Аналогічно, липневе опитування, проведене виданням ZN ua, показало, що 44% українців вважають, що настав час для мирних переговорів - знову ж таки, у порівнянні з минулим літом.

Але найбільше Київ боїться, що будь-яка безпечна угода перетвориться на нестійкий мир - що Путін просто перегрупується і знову нападе на Україну в майбутньому. Отже, головне питання полягає в тому, як зробити так, щоб це було більше, ніж міжцарів'я, і щоб те, що залишиться Києву, могло розвиватися безперешкодно і незалежно від Москви.

Джерело

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

73.6KПрочитань
4Автори
276Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається