У міру зростання антисемітизму в Європі все більше пальців вказують на Росію.

Хоча мотиви залишаються незрозумілими, експерти відзначають, що розпалювання вже назріваючих розбіжностей і хаосу на Заході є традицією російських спецслужб ще з часів холодної війни.

Девід Кляйн/ JTA

28 листопада

 A woman walks past a building tagged with Stars of David in Paris, France, October 31, 2023 (photo credit: REUTERS/LUCIEN LIBERT)
Жінка проходить повз будівлю із зірками Давида в Парижі, Франція, 31 жовтня 2023 року (photo credit: REUTERS/LUCIEN LIBERT).

Коли наприкінці минулого місяця зірки Давида почали з'являтися на єврейських будинках та установах у 10-му окрузі Парижа, а також на будинку єврейської жінки в Берліні, багато хто поспішив порівняти їх з нацистською епохою.

Але французька влада вказала на несподіваного винуватця: Росію.

За даними французької влади, фотографії зірок Давида спочатку почали поширюватися через російський новинний сайт під назвою "Последние надежные новости" (RRN), а потім їх знайшли інші користувачі в Інтернеті. Незабаром після того, як інцидент став вірусним, VIGINUM, французький розвідувальний підрозділ, що займається відстеженням іноземного цифрового втручання, зафіксував понад 1000 ботів, які зробили понад 2500 постів, пов'язаних з цим інцидентом, на соціальній платформі X, раніше відомій як Twitter.

У червні було виявлено, що RRN, на перший погляд новинний агрегатор, є частиною мережі веб-доменів, які використовуються російськими хакерами для дезінформаційної операції, спрямованої на Західну Європу, відомої під назвою " Doppelganger" ("Двійник"). RRN і подібні до нього сайти використовувалися для імітації основних новинних агентств і навіть урядових сайтів, поширюючи інформацію з явно проросійським ухилом.

"VIGINUM має високий ступінь впевненості в тому, що ці боти пов'язані з мережею RRN, враховуючи, що один з основних видів їхньої діяльності полягає в перенаправленні людей на сайти RRN", - йдеться в прес-релізі Міністерства закордонних справ Франції, опублікованому на початку цього місяця. "Франція рішуче засуджує причетність російської мережі "Последние достоверные новости" (RRN/Doppelgänger) у штучному поширенні та первинному розповсюдженні в соціальних мережах фотографій графіті із зображенням зірок Давида в 10-му окрузі Парижа".

 Russian President Vladimir Putin attends an interview with China Media Group anchor Wang Guan at the Kremlin in Moscow, Russia, in this image released October 16, 2023 (credit: SPUTNIK/SERGEI BOBYLEV/POOL VIA REUTERS)
Президент Росії Володимир Путін під час інтерв'ю з ведучим China Media Group Ван Гуанем у Кремлі в Москві, Росія, на світлині, опублікованій 16 жовтня 2023 року(credit: SPUTNIK/SERGEI BOBYLEV/POOL VIA REUTERS).

Причетність Росії до напруженої ситуації.

У зв'язку зі сплеском антисемітизму в Європі після війни Ізраїлю з ХАМАСом, численні розслідування вказують на причетність Росії до розпалювання і без того напруженої ситуації. Хоча мотиви залишаються незрозумілими, експерти відзначають, що розпалювання вже назріваючих розбіжностей і хаосу на Заході є традицією російських спецслужб ще з часів холодної війни.

Французькі слідчі зазначили, що їхнє розслідування триває, і вони все ще не можуть підтвердити, чи був вандалізм справою рук російських державних структур. Але вони виявили, що двоє підозрюваних, заарештованих у зв'язку з графіті, були громадянами Молдови, ймовірно, намалювали зірки на замовлення невідомої особи, з якою вони спілкувалися по телефону російською мовою. (Хоча державною мовою Молдови є румунська, як і в багатьох інших колишніх радянських республіках, російська залишається рідною мовою для багатьох її громадян).

Коли з'явилося більше подробиць про вандалізм, виникло ще більше запитань. По-перше, не всі зірки були розмальовані на єврейських будівлях. По-друге, стиль зірок - з елегантного трафарету, в глибокому синьому кольорі, що нагадує ізраїльський прапор - здавався недоречним для антисемітського інциденту.

Хоча деталі залишаються неясними, Ніна Янкович, віце-президент Центру інформаційної стійкості США і експерт з питань дезінформації, заявила, що цей епізод відповідає російському способу дій.

"Це, безумовно, схоже на провокації, за якими, як відомо, стоїть Росія в минулому", - сказав Янкович в інтерв'ю Єврейському телеграфному агентству. "Росія використовує ці вже існуючі розколи в суспільстві, щоб сприяти подальшій поляризації або просувати питання, які є гарячими точками в суспільстві, як правило, без урахування контексту".

Такі кроки були невід'ємною частиною зовнішньої політики Росії протягом десятиліть і ключовою рисою її так званої "гібридної війни" з моменту вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

"Поляризація західних суспільств - це дуже простий шлях досягнення перемог Росією", - сказав Янкович.

Це не обмежується посиленням розбіжностей у цифровій сфері. Під час виборів у США 2016 року на вулицях Х'юстона, штат Техас, розгорнулися протилежні протести - як за, так і проти місцевого ісламського центру. На той час жодна зі сторін не знала, що обидва протести були породжені групами у Фейсбуці, створеними оперативниками з Москви.

"Я думаю, нам хотілося б думати, що зараз Росія просто робить щось в інтернеті, а потім час від часу отруює опозиціонерів. Але такі операції на місцях - які іноді проводяться не найдосконалішим чином - це на 100% те, що вони робили в минулому, і що вони продовжують робити навіть після виборів у США в 2016 році", - сказав Янкович.

Янкович зазначив, що Росія є підбурювачем з рівними можливостями, який переключається з правого на лівий бік за власним бажанням, і країні не звикати використовувати антисемітизм як зброю. Насправді, це трюк, взятий прямо з підручника Радянського Союзу.

Історичний сценарій Росії.

"У радянський період, особливо в таких місцях, як Німеччина, Росія дуже цілеспрямовано псувала пам'ятники і використовувала антисемітські напади, навіть у 80-х роках, щоб розпалити видимість антисемітизму", - сказала вона.

Наприкінці 1980-х років, перед об'єднанням Німеччини, Райнер Зоннтаг, лідер найвпливовішого неонацистського угруповання Західної Німеччини, виконував подвійний обов'язок - був шпигуном як для східнонімецької Штазі, так і для радянського КДБ. Під час судового процесу над Ейхманом в Єрусалимі Штазі підробила сотні листів підтримки від "ветеранів Ваффен-СС", намагаючись присоромити Західну Німеччину.

"Вони були по обидва боки в таких питаннях, як громадянські права та права людини, пов'язані з чорношкірим населенням у США, правами ЛГБТ і всілякими іншими речами. Тож для них не є чимось надзвичайним грати на обох сторонах", - сказав Янкович.

Росія висуває такі ж звинувачення на адресу Заходу, найчастіше на адресу України та Сполучених Штатів. Минулого місяця Москва заявила, що підтримувані США сили підбурювали натовп, який штурмував аеропорт Махачкали в пошуках євреїв у Дагестані, Росія

"Події в Махачкалі минулої ночі були інспіровані в тому числі через соціальні мережі, не в останню чергу з території України, руками агентів західних спецслужб", - заявив тоді президент Росії Володимир Путін.

"Це те, що ми вже відзначали раніше в різних кампаніях онлайн впливу - більше схоже на "каламучення води", ніж на чітку операцію типу "спроба зробити Х", - сказав Джастін Кроу, дослідник з Університету Сассекса, який спеціалізується на Росії та розвідці з відкритих джерел. "Майже завжди це стосується дуже чутливих сучасних культурних питань - тобто використання обставин для того, щоб посіяти розбрат, причому цей розбрат не обов'язково має бути спрямований на ту чи іншу групу".

Росія - не єдина країна, яка розгортає цю стратегію і залучає до неї єврейські інституції. Два тижні тому в столиці Вірменії, Єревані, сталася пожежа біля синагоги. Будівля зазнала незначних пошкоджень, але вірменська влада поспішила розпочати розслідування, стверджуючи, що підпал скоїв іноземний громадянин, який перебував у країні лише кілька годин.

Як і у випадку з Францією, новина про напад була найбільш широко поширена ЗМІ, пов'язаними з ворогуючою країною: Азербайджан, який воює з Вірменією за спірний регіон, відомий азербайджанцям як Нагірний Карабах, а вірменам - як Арцах.

Азербайджанські ЗМІ повідомили, що відповідальність за напад, а також за акт вандалізму в тій же синагозі на початку жовтня - якраз перед початком війни між Ізраїлем і ХАМАС 7 жовтня - взяла на себе АСАЛА, вірменська марксистсько-ленінська група, яка воювала з Туреччиною в 1970-х і 80-х роках, але з 1991 року вважається неактивною.

"Ми ще не знали, що сталося, а азербайджанські канали вже поширювали фотографії будівлі, - сказала Рима Варжапетян, голова єврейської громади Вірменії, за повідомленням Times of Israel. "Очевидно, що є сили, які працюють не проти нас, євреїв, а проти Вірменії. Це обурливо".

Оригінал статті: https://www.jpost.com/diaspora/antisemitism/article-775432

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Ksamax
Ksamax@ksamax

241Прочитань
1Автори
2Читачі
Підтримати
На Друкарні з 21 листопада

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається