Україна готується приєднатися до клубу ЄС — але Брюссель не хоче про це говорити

Блоку належить зробити більшу роботу, перш ніж додати нових членів, але спочатку треба закінчити європейські вибори.

UKRAINE-EU-POLITICS-DIPLOMACY-RUSSIA-CONFLICT-WAR

Що важливіше для Європейського Союзу: приєднання України до блоку чи європейські фермери?

ЄС не хоче багато говорити публічно про прийняття нових членів на тлі розлючених фермерів, які часом влаштовують бурхливі протести по всьому континенту.

Фермери кажуть, що вони застрягли в програшній битві, конкуруючи з дешевим імпортом з-за меж блоку, багато з якого надходить з України. Вони також кажуть, що їх шокують вищі за норму ціни на пальне, а також екологічні норми Брюсселя.

Тож наразі європейські лідери роздають концесії, щоб задовольнити розлючених фермерів. Увечері в понеділок країни ЄС погодилися ввести обмеження на продаж української сільськогосподарської продукції, завдавши значного удару по її експорту. Під час зустрічі 27 урядових представників, Франція виступила на підтримку Польщі, вимагаючи обмеження імпорту української птиці, яєць, цукру та пшениці, повідомили Brussels Playbook двоє людей, ознайомлених із дискусією.

Відповідаючи на запитання, чому вони поступилися, високопосадовці звинуватили своїх лідерів у страху, що протести фермерів можуть підживити нові популістські партії, такі як BBB у Нідерландах.

Тим часом європейські лідери зводять розмови про розширення до мінімуму, особливо враховуючи, що до виборів в ЄС залишилося всього три місяці.

А деякі офіційні особи ЄС сказали POLITICO, що вони воліли б тримати в таємниці роботу з підготовки до остаточної інтеграції України, Молдови та ряду країн Західних Балканособливо про побічні ефекти, які це матиме для фермерів.

«Давайте будемо чесними: ніхто не хоче говорити про це [розширення] перед європейськими виборами», — сказав один чиновник ЄС, якому, як і іншим у цій статті, надано анонімність, щоб говорити вільно.
«Розмови про зменшення субсидій для європейських фермерів — це не те, що ви хотіли б помістити на гасла вашої кампанії — або дати як виборчу амуніцію ультраправим», — додав чиновник, маючи на увазі вибори до Європейського парламенту в червні.

Тим не менш, президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, яка балотується на другий термін, пообіцяла підготувати блок для України. У своїй промові про стан Союзу у вересні минулого року фон дер Ляєн сказала, що це питання потрібно вирішити «сьогодні, якщо ми хочемо бути готовими до завтра».

Вона додала: «Настав час для Європи знову подумати масштабно та створити свою власну долю».

Завдання, яке стоїть перед ЄС у сфері розширення, є геркулесовим, особливо щодо України.

Зруйнована війною Україна з майже 44 мільйонами людей стане найбільшою територією блоку. Зважаючи на кількість населення, Київ мав би значний вплив у Європарламенті та Раді ЄС.  

Україна, коли стане членом ЄС, матиме один із найнижчих ВВП. Це створило б серйозне навантаження на політику згуртованості блоку — фінансування, яке тече з багатших регіонів у бідніші. Відповідно до внутрішньої записки Ради ЄС минулої осені, інтеграція України в блок може означати, що протягом семи років в країну надходитиме близько 186 мільярдів євро коштів ЄС .

Іспанські фермери збираються зі своїми тракторами під час протесту | Сезар Мансо/AFP через Getty Images
Іспанські фермери збираються зі своїми тракторами під час протесту | Сезар Мансо/AFP через Getty Images

Майбутнє розширення означатиме, що всім нинішнім країнам ЄС «доведеться платити більше і отримувати менше», чітко сформульовано в документі. Блок вирішив, що підготовка до остаточної інтеграції України, Молдови, Грузії та шести країн Західних Балкан має здійснюватися всередині країни, а не на очах громадськості. 

Зрештою, прийняти нових членів ЄС без внутрішньоєвропейських реформ неможливо, сказав Кай-Олаф Ланг з аналітичного центру Німецького інституту міжнародних справ і питань безпеки.

Це не те, що хочуть почути європейські фермери, які приїдуть до Брюсселя на черговий раунд протестів під час зустрічі 27 глав урядів ЄС у Брюсселі цього четверга.

Наразі їм не доведеться турбуватися.

Коли європейські лідери зустрінуться цього тижня, щоб обговорити розширення — серед іншого — на своєму саміті, вони майже не торкнуться свого внутрішнього домашнього завдання щодо розширення. Лідери ЄС збираються просто «підвести підсумки» того, що потрібно зробити, згідно з останнім проєктом висновків зустрічі, з яким ознайомилося POLITICO. 

Нервозність у рядах комісії

Наприкінці лютого Комісія мала опублікувати повідомлення про реформу перед розширенням. Цього не сталося, і проект був сильно пом'якшений, сказали троє інших чиновників ЄС.

Кілька країн попросили Комісію менше зосереджуватися на фінансових наслідках і майбутніх інституційних реформах, додав один дипломат ЄС.

Повідомлення планується опублікувати в середу — наступного дня після того, як його мали обговорити міністри з європейських справ.

«Ви можете відчути велику нервозність щодо цього документа в рядах Комісії», — сказав дипломат зазначенний вище. — «Звичайно, передвиборчий період не допомагає».

Вибори до Європейського парламенту ускладнюють це питання, сказав Ланг.

«Ті, хто виступає за розширення, можуть побоюватися, що вони розпочнуть дебати про реформи, які можуть мобілізувати супротивників більш тісного ЄС», – маючи на увазі Угорщину.

Угорщина заблокувала розмови про підтримку ЄС України в обмін на розморожування готівки. Лише коли прем’єр-міністр Віктор Орбан покинув кімнату під час засідання Ради ЄС у грудні, 26 інших лідерів змогли зробити кроки щодо початкових кроків щодо вступу України.

Деякі країни стають нетерплячими, закликаючи зробити більше для розширення, особливо тому, що в березні Комісія зробила крок до відкриття блоку для потенційних нових членів, таких як Боснія та Герцеговина.

Лише коли прем’єр-міністр Віктор Орбан покинув кімнату під час засідання Ради ЄС у грудні, 26 інших лідерів змогли зробити кроки щодо початкових кроків України щодо вступу | Людовік Марін/AFP через Getty Images
Лише коли прем’єр-міністр Віктор Орбан покинув кімнату під час засідання Ради ЄС у грудні, 26 інших лідерів змогли зробити кроки щодо початкових кроків України щодо вступу | Людовік Марін/AFP через Getty Images
«Процеси розширення та внутрішні реформи повинні йти рука об руку», — сказав Тіаго Антунеш, держсекретар Португалії з європейських справ, чия країна наполягає на реформі всередині ЄС.
«Ми справді чекаємо цього повідомлення від Комісії і маємо великі сподівання. Надзвичайно необхідно обговорити реформи, необхідні для підготовки нових держав-членів до вступу в Союз».

Але справжні дебати мають відбутися після європейських виборів, кажуть дипломати та офіційні особи.

Наприкінці червня європейські лідери підпишуть так званий стратегічний порядок денний наступної Єврокомісії, зокрема, внутрішньоєвропейську реформу.

Очікується, що Польща, яка перейме ротаційне головування в Раді ЄС у 2025 році, почне закладати основу для розширення.

«У нас є час», — сказав інший дипломат ЄС. — «Це не те, що Україна завтра приєднається до ЄС».

Джерело — POLITICO

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.6KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається