
Авторство: Віктор Горбатюк
Дизайн: Софія Хода
Редакція: Дар’я Хоменко
Присвячено 11-тій річниці початку АТО на Донбасі.
Історія
12 квітня 2014 року вважається юридичним початком АТО на Донбасі, а українські військові почали відправлятися на позиції через два дні, 14 квітня 2014 року.
Перші добровольчі формування в Україні почали з’являтися у березні 2014 року під час загострень у Криму та були прозвані “Добровольчими батальйонами” або просто “Добробати” - військові, поліційні, а також парамілітарні організації, куди можуть вступати охочі захищати країну від окупантів.
Вперше добровольче формування у складі Збройних Сил України було зареєстровано 14 березня 2014 року, яке підпорядковувалося Національній гвардії України та згодом отримало назву Батальйон Оперативного Призначення (БОП) імені Генерала Кульчицького. Бійцями батальйону стали 500 учасників об’єднання “Самооборона Майдану” , а вже через 2 місяці воїни брали участь у протистоянні в Слов'янську, боях за Дебальцеве, Станицю Луганську та Горлівку. З 2017 року в Україні 14 березня відзначають День українського добровольця.

Перші успіхи
Після анексії Криму та дестабілізації ситуації на Сході першими успіхами українських військ стали повернення під контроль України державної адміністрації у Харкові 6-7 квітня, що запобігло створенню Харківської Народної Республіки та стабілізувало ситуацію у регіоні.
Вже в середині квітня 2014 року, після захоплення бойовиками українських міст у Луганській та Донецькій областях, першочерговими цілями стало повернення під контроль ЗСУ районних та обласних центрів у регіоні, а саме зайнятих бойовиками російського терориста та полковника ФСБ Ігоря Гіркіна-Стрєлкова міст Краматорськ, Слов’янськ та Артемівськ (нині тимчасово окупований Бахмут).
Важливо, що окрім регулярних військ, важливу роль у битвах відіграли саме добровольчі батальйони, сформовані у квітні-травні 2014. На початку літа 2014 року Збройні Сили України перейшли до наступу на всій ділянці фронту, який згодом отримав назву “Битва у секторі Д” та під час якого саме українські добробати, пліч-о-пліч з регулярними частинами ЗСУ, звільнили низку міст на Донбасі:
13 червня - бійці батальйонів “Азов” та “Дніпро” звільнили м. Маріуполь.
19 червня - звільнено м. Красний Лиман (нині м. Лиман) силами підрозділів міліції “Барс”, “Артемівськ” та добровольцями з 24 окремої механізованої бригади.
5 липня - масштабний наступ та звільнення Краматорська, Слов’янська, Артемівська (нині т.о. Бахмут), Дружківки та Костянтинівки як регулярними бригадами ЗСУ, так і за участі добровольчих батальйонів “Ягуар”, “Омега”, “Київ-1” та Батальйону імені Кульчицького. Бої 5 липня також стали одними із перших для бійців майбутнього ДУК “Правий сектор”.
Бійці ЗСУ у Слов’янську, 5 липня 2014 Серпень 2014 - бійці добробатів “Донбас”, “Кривбас”, “Айдар”, “Дніпро-1”, ”Дніпро-2”, “Азов” та “Шахтарськ” успішно виконують бойові завдання у Луганській та Донецькій областях, у тому числі в місті Іловайськ, яке згодом стане відомим на всю країну через події “Іловайського котла”.
ситуація в зоні АТО станом на 28 липня 2014
Не дивлячись на серію успіхів українських військ в зоні проведення АТО, повністю виконати завдання плану “Битва на секторі Д” (повернення під контроль України кордону з рф та звільнення м. Донецьк і Луганськ) - не вдалося.
“Добробати” для іноземців
Разом з українськими добровольчими формуваннями, до складу ЗСУ активно додавалися батальйони бійців з різних куточків Європи. Найчисельнішими з них одразу стали Грузинський легіон, Добровольчий батальйон “Крим” та Чеченський батальйон імені Джохара Дудаєва. за час АТО та ООС бійці з Грузії та Ічкерії неодноразово доводили свою відданість Україні та наголошували, що тільки так вони можуть віддячити українському народу за допомогу під час воєн у їхніх країнах.

У 2022 році в Україні було створено “Інтернаціональний легіон” для бажаючих боронити нашу країну з усіх куточків планети, куди одразу почали вступати жителі країн Азії, Південної, Північної та Латинської Америки, Океанії. Для найбільших контингентів було створено окремі формування у складі ЗСУ: Польский добровольчий корпус, Німецький добровольчий корпус, білоруський Полк ім. Кастуся Калиновського, Канадська окрема бригада, Російський добровольчий корпус, Легіон “Свобода Росії” та інші. Грузинські та чеченські батальйони і досі стоять на захисті кордонів України разом з новоствореними легіонами.

Перші скандали
Після завершення активної фази АТО, у 2015-2016 роках, почали з’являтися гучні справи за участі колишніх бійців добробатів, розпочаті як українською владою, так і закордонними партнерами.
Взимку 2015 до селища Станиця Луганська було переведено батальйон спеціального призначення тогочасної міліції “Торнадо” (колишній добробат “Шахтарськ”), а вже в березні військова прокуратура відкрила кримінальне провадження проти бійців батальйону через підозру у катуваннях, мародерстві, рекеті, викраденні людей та “створенні злочинного угрупування”. Проте одразу справа не розслідувалася та навіть ігнорувалася, поки в червні голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Геннадій Москаль не звернувся до міністра внутрішніх справ з вимогою вивести з села добровольчі збройні формування: «Замість того, щоб сконцентрувати свої зусилля і дати гідну відсіч ворогу, деякі підрозділи Міністерства внутрішніх справ України стали на шлях вчинення злочинів, причому з метою прикриття їх негідна поведінка - вони видають себе за борців з "ідеологічною" контрабандою. В першу чергу це стосується батальйонів "Торнадо" і "Чернігів", - сказав Москаль.
18 червня 2015 року за наказом Арсена Авакова було розформовано батальйон “Торнадо”.
7 квітня 2017 року Оболонський районний суд міста Києва виніс обвинувальний вирок 12 бійцям розформованого батальйону «Торнадо». Екскомандир роти Руслан Онищенко отримав 11 років позбавлення волі, його заступник Микола Цукур - 9 років, нині загиблий громадянин Білорусі Данило Ляшук - 10 років, Ілля Холод - 9,5 років. Екс-бійці Борис Гульчук, Максим Глєбов, Микита Куст отримали по 9 років позбавлення волі, Анатолій Пламадяла - по 8 років позбавлення волі. Юрія Шевченка, Романа Іваша, Андрія Демчука та Микиту Свиридовського засуджено до 5 років позбавлення волі з іспитовим терміном 3 та 2 роки.
Данила “Моджахеда” Ляшука було звільнено в 2021 році, а під час повномасштабного вторгнення рф в Україну знову став на захист України, хоча був білорусом. Загинув Данило 1 квітня 2023 року поблизу м. Покровськ, Донецької області. Нагороджений орденами “Народний герой України” та “За мужність” 3 ступеня (посмертно), а справу проти нього досі вважають сфабрикованою.

У 2018 році, під час затвердження бюджету військової допомоги від США Україні, було внесено правку, яка заборонила тренувати та озброювати бійців полку “Азов”, а її автор, конгресмен Ро Ханна називав формування “неонацистським”. «Ідеї переваги білої раси і неонацизм неприйнятні, їм немає місця в нашому світі. Я задоволений тим, що прийнятий бюджет захистить США від надання озброєнь і навчальної допомоги неонацистському батальйону «Азов», – зазначив Ханна.
На заяви американського чиновника відповів особисто командир полку “Азов” (нині командир 3 Окремої Штурмової Бригади”), а в минулому лідер спілки “Національний корпус”: «Для того, щоб когось звинуватити в неонацизмі, в якомусь лівацькому радикалізмі або ісламізмі, потрібні факти. Якщо колись я або інші командири, офіцери чи офіційні представники тоді батальйону, а потім полку, стверджували якісь речі, які потрапляють під цей термін, можу вам відверто і чітко сказати, що ні. Ми не є неонацистами, не воюємо за створення Четвертого Райху або ще чогось. Хлопці з «Азову», ті що зараз служать, це прості українці, які кожен день виконують свій обов’язок на сході України, все».
Дозвіл на використання “азовцями” американської зброї США ухвалили лише після повномасштабного вторгення рф в Україну.
Правове становище
Від початку АТО на Сході України, добровольці одразу зіткнулися з низкою проблем в правовій сфері. Найчастіше саме бійці “добробатів” не отримували або з великими труднощами отримували статус “Учасник бойових дій” та отримували соціальні пільги, а іноді взагалі виявлялося, що боєць повинен довести свою участь у бойових діях. Також великою проблемою стало підпорядкування питань демобілізованих добровольців не Генштабу ЗС України, а Міністерству соціальної політики.
Офіційно в Україні поняття “доброволець” та “добровольче формування” з’явилися юридично лише у 2021 році, через 7 років після початку АТО, завдяки Закону України Про основи національного спротиву і Положення про добровольчі формування територіальних громад.
Історія “добробатів” продовжилася у 2022 році, коли тисячі українців долучилися до батальйонів територіальної оборони, щоб захищати рідне місто, область, селище, дім та країну.

Збір!
Друзі, наша громадська організація проводить збір для Грузинського легіону у складі 6 полку ССО України! Просимо Вас долучитися та віддячити грузинським добровольцям за захист.
Переходьте за посиланням або знайдіть посилання на банку у описі нашого профілю в Instagram: https://www.instagram.com/pro.svita/.