Український народний танець: енергія та грація

У первісні часи танець виник як частина ритуалу, що мала на меті зібрати та посилити людську енергію для впливу на явища зовнішнього середовища. Перші танці не мали музичного супроводу, тому танцівники самі створювали для себе ритм тупотінням ніг, плесканням в долоні, клацанням пальців тощо. 

Первинні танці діляться на такі основні групи:

  • Релігійні танці вшановували Сонце, Вогонь, Воду, або тотемних тварин, що надавали людям племені необхідних сил. 

  • Мисливські та бойові — виконувалися для вдалого полювання.

  • Ритуальні танці — усі рухи були органічно пов’язані з певною порою року та землеробством. 

Українські ж танці поділяються на:

  • Хороводи (наприклад, «Метелиця», «Перепілочка», веснянки, гаївки, танець «Журавель»).

  • Парні танці, що мають характер головно залицяння і пантомімічного визнання кохання (наприклад, «Козачок», полька, коломийка, «Катерина», «Рибка»).

  • Сольні танці, що в них танцює одна особа, а частіше дві — жінки, чоловіки або особа пара (наприклад, гопак, тропак, аркан).

Як і всі інші, українські народні танці беруть свій початок у хороводах. Основними рухами в цих народних танках були прості підходи, біг, притупи. Їхня простота давала змогу дійти певної узгодженості рухів великій кількості виконавців. 

На Галичині хороводи називають гаївками, на Слобожанщині й в деяких районах Чернігівщини та на північному сході Сумської області — карагодами, а на Наддніпрянщині, Поділлі, Волині — рогульками та веснянками.

Хороводи поділялися на три тематичні групи:

  1. Трудові («А ми просо сіяли, сіяли», «Мак», «Шевчик», «Бондар», «Коваль»);

  2. Родинно-побутові («Кривий танець», «Перепілка», «Ой гілля, гілочки», «Пташка»);

  3. Хороводи, що втілюють патріотичні почуття народу, оспівують рідну природу («А вже весна», «Марена»).

Танець «Перепілка»

Виконавці цього танцю — дівчата. Вони розташовуються у коло обличчям до центру і беруться за руки. Одна з дівчат («перепілка»), яку обирають завчасно, виходить на центр кола. З першого по восьмий такти мелодії 1-ї строфи дівчата, які співають:

Ой у перепілки та голівка болить.Тут була, тут, перепілочка,Тут була, тут, сизокрилая…

Починають крокувати з правої ноги, йдуть по колу проти руху годинникової стрілки. А «перепілка» в цей час рухається за годинниковою стрілкою, береться руками за голову і хитає нею з боку на бік.З 1-го по 8-й такти мелодії другої строфи на слова:

Ой у перепілки та плечиці болять. Тут була, тут, перепілочка,Тут була, тут, сизокрилая…

Хоровод, починаючи крок з лівої ноги, іде по колу за рухом годинникової стрілки. «Перепілка», стоячи на місці, кладе долоню правої руки на ліве плече. Одночасно нахиляє корпус праворуч, виносячи його трохи вперед. Потім кладе долоню лівої руки на праве плече, нахиляючи корпус ліворуч і виносячи його трохи вперед.

Гопак

В Україні й за кордоном українське танцювальне мистецтво репрезентує переважно «Гопак», культ якого склався на початку 20 століття. Такій популярності сприяло насамперед використання народних танців у спектаклях корифеїв українського театру, підхоплене шоу-групами й навіть окремими виконавцями.

Король Чарльз танцює гопак - у мережі показали історичне фото
Фото: Апостроф

Справжній фольклорний гопак був переважно сольним чоловічим танцем, в основі якого лежала імпровізація і змагання.

Аркан

Особливе місце серед чоловічих танців належить ритуальному військовому танцю «аркан», який танцювали опришки перед військовими виступами.

В мережі розповіли про гуцульський танець - аркан | Голос Карпат
Фото: Голос Карпат

Танець мав на меті перевірити на міцність і витривалість чоловіка-воїна: хто не витримував і розривав руки, того проганяли з кола. Вірогідно «Аркан» був своєрідною психологічною підготовкою до вирішальних дій, надихав, давав силу, енергію, піднімав бойовий дух.

«Козачок»

«Козачок» — швидкий парний танець. Виконується парами, рядами, солістами. Його награші та танцювальні фігури мають багато спільного з гопаком, але характер танцю більш легкий.

Хореографія танцю «Козачок» не обмежена чіткими правилами і здебільшого побудована на імпровізації, завдяки чому склалися умови для виникнення варіацій стилю. Однак не можна сказати, що існуючі під такою назвою версії разюче відрізняються один від одного.

5 Кулаков О. Гопаок. 2005 рік..jpg
Кулаков О. Гопачок

В Україні танець «Козачок» ввібрав деякі риси гопака, складного акробатичного танцю, що виконувався чоловіками. Але оскільки «Козачок» все ж танцюють парами, він більш ліричний і покликаний продемонструвати не військову завзятість, а легкість, веселість і жвавість романтичних відносин. І якщо гопак дозволяв проявити силу, витривалість і готовність йти в бій, то «Козачок» більше пов'язували з фліртом.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Beskyd Project
Beskyd Project@beskyd.project

4.9KПрочитань
0Автори
18Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

  • Гуцульський театр Гната Хоткевича

    Гуцульський театр села Красноїлля, який в 1910 році був створений письменником Гнатом Хоткевичем і групою акторів-аматорів.

    Теми цього довгочиту:

    Драматургія
  • Народна астрономія українців

    Для кожного народу астрономія завжди була важливою частиною культури цього народу. Український народ не є винятком, адже має свої власні традиції та переконання, пов'язані з небесними тілами.

    Теми цього довгочиту:

    Астрономія
  • Мистецький український рух: навздогін світовому мистецтву

    Ідея створення Мистецького українського руху виникла у групи літераторів, які змушені були покинути радянський союз після війни.

    Теми цього довгочиту:

    Історія України

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається