На дорозі до другого терміну лежать вибоїни
Якщо політик виголошує промову, але її ніхто не чує, чи видає він звук? Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії з 2019 року, могла б замислитися над цим питанням, виступаючи 23 квітня у майже порожній залі Європейського парламенту в Страсбурзі. Незважаючи на красномовні заяви про притягнення до відповідальності потужної виконавчої гілки влади Європейського Союзу, з понад 700 депутатів Європарламенту прийшла лише жменька. Звісно, ті депутати, які спромоглися бути присутніми, почули не більше, ніж банальний звіт про нічим не примітну зустріч європейських лідерів, що відбулася минулого тижня. Але відсутність підтримки - відсутність будь-чого - для пані фон дер Ляєн серед її співвітчизників, що живуть у мильній бульбашці ЄС, є достатнім приводом для того, щоб підняти брови. Адже незабаром очільниці 30-тисячного брюссельського апарату доведеться переконувати більшість євродепутатів підтримати її на другий п'ятирічний термін. Аура неминучості другого терміну фон дер Ляєн останнім часом потьмяніла.
65-річна німкеня навряд чи є першою президенткою Єврокомісії, яка виступає перед майже порожнім парламентом (часто кажуть, що члени Європарламенту зайняті якимись іншими важливими справами). Однак вона перша, хто балотується на другий термін після того, як у 2009 році новий договір, подібний до конституції, змінив спосіб управління ЄС. Спроба зробити керівництво Брюсселя більш підзвітним громадськості, прив'язавши його призначення до результатів виборів до Європарламенту, була зроблена з добрими намірами, але може призвести до непередбачуваних результатів, як от чинна і єдина кандидатка, яка заслуговує на довіру, пані фон дер Ляєн має всі шанси залишитися на посаді після виборів 6-9 червня. Але її шлях до перепризначення є складнішим, ніж здавалося раніше. У найгіршому випадку, невдача може призвести до того, що ЄС залишиться без компетентного і досвідченого лідера під час війни, економічного заціпеніння і потенційного трампізму.
Теоретично, для того, щоб пані фон дер Ляєн отримала продовження повноважень до 2029 року, мають відбутися дві речі. По-перше, 27 національних лідерів ЄС повинні висунути її кандидатуру на цю посаду, ймовірно, одразу після голосування в червні. Потім більшість з 720 нових депутатів Європарламенту повинні "обрати" президента Комісії, висловлюючись дивною брюссельською мовою (навіть в умовах удаваної демократії в Росії на виборах протистоять один одному кілька кандидатів). На практиці має бути виконана третя умова: лише політик з політичної групи, яка отримала більшість місць у парламенті, може бути висунутий лідерами або затверджений парламентом. Як лідерка правоцентристської Європейської народної партії (ЄНП), яка значно випереджає конкурентів в опитуваннях, пані фон дер Ляєн, швидше за все, увійде в цей процес із залізобетонною позицією. Але далі починається політика.
Теоретично, більшість національних лідерів повинні її любити. Пані фон дер Ляєн порадувала південних європейців, створивши фонд відновлення після пандемії за рахунок спільних запозичень; північні європейці побачили, що їхні занепокоєння щодо зміни клімату були враховані; східні європейці цінують її рішучу підтримку України. Єдиним лідером, який відкрито виступає проти пані фон дер Ляєн, є Віктор Орбан, уїдливий прем'єр-міністр Угорщини, але він не має права вето; якщо лідери не зможуть досягти консенсусу, вони можуть просто переграти його голоси. Олаф Шольц з Німеччини, швидше за все, підтримає свого співвітчизника, навіть якщо вони не належать до однієї партії. Деякі лідери мають претензії, як, наприклад, Дональд Туск з Польщі, який належить до тієї ж групи, що й пані фон дер Ляєн, але йому не подобається нещодавня міграційна угода, яку вона відстоювала. Педро Санчес в Іспанії не є прихильником її непохитної проізраїльської позиції. Оголосивши про те, що він роздумує щодо збереження своєї посади прем'єр-міністра, він, можливо, прагне отримати власну високу європосаду, можливо, головувати на зустрічах лідерів ЄС.
Можливо, найбільшою перешкодою для другого терміну фон дер Ляєн є Еммануель Макрон. Президент Франції допоміг їй отримати цю посаду, але зараз, схоже, не в захваті від неї. Пам'ятаючи, що його політична кар'єра завершиться після наступних президентських виборів через три роки, він хотів би залишити у спадок більш глибоко федералізований ЄС, наприклад, фінансований за рахунок більшої кількості спільних запозичень. Чи міг би новий топ-євро-політик просунутися далі і швидше? Просування свіжого обличчя в Європі допомогло б йому відволікти увагу від того, що, ймовірно, буде крахом на виборах у Франції в червні: Ультраправе Національне об'єднання Марін Ле Пен набирає вдвічі більше голосів, ніж партія пана Макрона, в останньому загальнонаціональному голосуванні перед президентськими виборами.
Парламент виявиться ще складнішим. Для досягнення більшості необхідна коаліція щонайменше з трьох груп. Центристський альянс, який підтримував пані фон дер Ляєн у 2019 році, контролював 444 місця. Це на 70 більше, ніж їй було потрібно. Цього разу, згідно з опитуваннями, її групам, за прогнозами, вдасться отримати лише 34 місця. Деякі з її ймовірних союзників по ЄНП, як-от Французька республіканська партія, вже оголосили, що не підтримають її. Розширення її коаліції за рахунок залучення, скажімо, ультраправих прихильників Джорджії Мелоні, дозволило б їй переступити межу. Але це може скомпрометувати її привабливість для лібералів, чиї голоси їй також потрібні. У глибині душі німкеня - технократка, з невеликим досвідом кулуарної політики; парламенту подобається грати м'язами, щоб нагадати світові, що він має значення (або існує). Це призводить до непередбачуваних результатів.
Нездатність кандидата, висунутого лідерами ЄС, отримати більшість у парламенті призведе до глухого кута. Якщо не пані фон дер Ляєн, то хто? Маріо Драгі, колишній прем'єр-міністр Італії та голова Європейського центрального банку, незабаром представить доповідь про майбутнє європейської економіки, яка, ймовірно, співзвучна з федералістським баченням пана Макрона, і засліпить євродепутатів, які шукають лідера. Але йому 76 років і він не брав жодної участі у виборчій кампанії ЄС. До інших правоцентристів, таких як грек Кіріакос Міцотакіс, буде стільки ж запитань, як і до чинної президентки. З цієї причини пані фон дер Ляєн, як і раніше, має всі шанси отримати перемогу. Але шлях до другого терміну, швидше за все, виявиться звивистим.
Першоджерело: The Economist “Ursula von der Leyen is the favourite to keep leading the EU—right?”