Усе, що я можу зараз сказати — тверезість

Invisible Hole Revealed by the Shadow of the Artist by Keith Arnatt, 1968

Київ, ранок 1 січня 2023 року

Ту ніч не стихала сирена. Я лежала в коридорі і слухала, як працює наше ППО. Час від часу блимав телефон — то приходили запізнілі вітання з Новим Роком. Сама, в арендованій квартирі у великому місті, я всерйоз міркувала, що вбʼє мене раніше — нестепний зубний біль чи влучання іранського шахеда. Хотілося і плакати, і сміятись одночасно. І хоча найрозумніше в цій ситуації було б піти в укриття, я лише долила собі вина, і продовжила дивитися “Квартиру” — улюблене новорічне кіно з Джеком Леммоном і Ширлі МакЛейн. На моменті, коли Френ у розпачі ковтає снодійне, я нарешті заснула, проспавши сигнал відбою повітряної тривоги.

Скільки вина я тоді випила? Пляшку? Дві? Я вже не пам’ятаю. Ще важче згадати, чому я взагалі тоді пила. Бо свято, і так прийнято. Тому що мені дошкуляв біль, і жодні знеболювальні не допомагали. Через те що в моїй країні війна, і я не вміла дати собі з тим раду; мало хто вмів. 

Зрештою, свята минули, і я одужала. Тільки шахеди нікуди не ділися. 

У травні було особливо тяжко. Здається, того місяця я провела більше ночей в коридорі, ніж у спальні. Кожного вечора я довго не могла заснути, прикидаючи, буде сьогодні тривога чи ні. Іноді, не чекаючи оголошення тривоги, стелилася відразу в коридорі. Коли ж загроза була реальною, я не спала, втикаючи в твітер і чати у телеграмі. Засинала під ранок, а після пробудження почувалася геть розбитою.

Вдень я працювала і ходила в зал. Вечором — гуляла і пиячила. Іноді сама. Занадто часто сама. 

А потім у липні я поїхала у відрядження за кордон. Заново відкрила для себе світ без комендантської і з барами, що працюють до останнього відвідувача. Мене заворожувало дихання великого міста, яким безперешкодно гуляли люди вночі. І я була серед них.

Я пила, я дуже багато пила. Одного вечора це було кілька келихів frozen daiquiri, фінляндська горілка, розбавлена соком із паперових стаканчиків, а на завершення — пиво у футбольному пабі. Я не зімкнула очей, але на ранок почувалася фантастично. Мені навіть здалося, що я закохалася.

Алкоголь може не лише притуплювати емоції, подавлювати тривожність і маскувати біль — яка приємна несподіванка! Під його впливом я заново відкрила в собі сміливість, захват від себе і світу навколо. Це пʼянило найдужче.

Я повернулася до Києва піднесена, з планом переїхати до Польщі на деякий час. Мною керувало бажання мирного життя та передчуттям щасливого майбутнього. Але чим менше часу лишалося до відправлення мого потягу в Хелм, тим більше мною оволодівали неспокій і непевність. В останній день у Києві я знову дуже напилась. Вранці похмілля не було, я сприйняла це за хороший знак. А вечором розплакалась у таксі під пісню “Always” Bon Jovi. 

У Варшаві усе посипалося. Я не могла працювати. Перед початком робочого дня мене накривали приступи нудоти і паніки. У безпечному середовищі мої внутрішні демони вилізли назовні. А мені бракувало сил з ними змагатися. Алкоголь не допомагав. У стані спʼяніння я почувалася ще більш розгубленою і зраненою. Я не бачила виходу, окрім як кудись заховатися або втекти, зникнути.

Я хотіла звільнитися, але на роботі запропонували піти у місячний саббатікал. Цілий жовтень я безцільно тинялася містом, ходила в музеї і кіно, намагалася більше читати, зовсім трохи програмувала. Свідомість отримала час і ресурси для перезавантаження.

Мені знову двадцять два роки, серпень в Криму, після тижня на дикому пляжі я заходжу в душ і теплою прісною водою змиваю з себе сіль, бруд і втому, перевдягаюсь у чисте, і виходжу надвір. Тішусь рівній приємній засмазі, сонцю і найсолодшим в галактиці персикам.

Чудово було б обнулитися до версії liubuntu 11.04. Але за одинадцять років я обросла такою кількістю травм, гіркоти і болю, що вони стали мені другою шкірою, моєю бронею. Я не маю ані можливості, ані права від них відступатися. Треба прийняти себе такою. І хоча я не в силах змінити минулого, я здатна робити висновки і рухатися далі.

Наприкінці саббатікала я відмовилася від риби і морепродуктів і перестала вживати алкоголь. У нескінченному потоці тривожних новин із дому, моя тверезість виявилася чи не єдиним в житті, що я мала змогу контролювати. Вперше за дуже довгий час я почулася сильною.


Вже більше шести місяців я не пʼю. І хоча тверезість далася мені відносно легко, я не буду применшувати її цінність. Як не буду применшувати цінність людей, що лишаються зі мною поряд навіть на відстані, вислуховують мене і оточують турботою. Вони — моя опора і мій моральний орієнтир. 

Є багато причин, чому я пила. Але я хочу говорити про те, чому я залишаюсь тверезою. Бо це дає мені відчуття свободи і внутрішньої рівноваги. Моє життя, либонь, стало більш прогнозованим і якоюсь мірою нудним. Проте я вирвалась із замкнутого кола жалю до себе і самобичування. І сьогодні — це те, за що я мушу і буду триматися. 

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Люба Куйбіда
Люба Куйбіда@liubuntu

Думки за течією

296Прочитань
6Автори
8Читачі
На Друкарні з 23 вересня

Більше від автора

  • Не святі горшки ліплять, не святі й бʼють: чого мене навчив місяць без фултайм роботи

    Перший місяць без фултайм роботи — час для переосмислення кар'єри та пошуку нових можливостей ⚓ Я вчуся знаходити сенси у найскладніших ситуаціях, шукаю силу у вразливості та відкритості ⚓ Ділюся корисними курсами для тих, хто зараз змінює свою кар'єру або освоює нову професію

    Теми цього довгочиту:

    Кар'єра
  • Театр Свободи. Кілька цитат про Палестину

    Ми постійно маємо думати про життя і смерть. Для нас це звично, хоча й ненормально. Щодня в новинах чуємо про загиблих. Звикли, хоча не повинні звикати.

    Теми цього довгочиту:

    Палестина
  • [панно́]

    Моменти переходу болючі і неприємні. Ти сама, ти завжди сама. Нема на кого покластися, кому довіритися. Повна свобода дій, але ти наче в клітці. Розгубленість, втома, близька до зневіри, що затуляє собою світ, маскує можливість втечі.

    Теми цього довгочиту:

    Війна

Вам також сподобається

  • Тверезість

    Мій Тато привів сім’ю до тотальної тверезості, коли мені було 13. До цього я спробувала бабусину настоянку у сусідки по дачі, кагор і пінку пива, брр.

    Теми цього довгочиту:

    Тверезість
  • Розділ 17

    Смерть сиділа на краю воронки і періодчно жбурляла в мене невелички грудки глини ...чи то перевіряючи чи я ще не її клієнт, чи то щоб не заснув.

    Теми цього довгочиту:

    Війна В Україні

Коментарі (4)

“обнулитися до версії liubuntu 11.04”

Мене зачарувала ця метафора!

Вам також сподобається

  • Тверезість

    Мій Тато привів сім’ю до тотальної тверезості, коли мені було 13. До цього я спробувала бабусину настоянку у сусідки по дачі, кагор і пінку пива, брр.

    Теми цього довгочиту:

    Тверезість
  • Розділ 17

    Смерть сиділа на краю воронки і періодчно жбурляла в мене невелички грудки глини ...чи то перевіряючи чи я ще не її клієнт, чи то щоб не заснув.

    Теми цього довгочиту:

    Війна В Україні