Продовжуємо вивчати БПЛА, які знаходяться на озброєнні збройних сил рф. В перших двох частинах статті «Війна дронів в україно-російській війні» ми обговорювали Ланцет та Орлан-10.
Сьогодні поговоримо про БПЛА Форпост-Р (для зручності писатиму Форпост).
Останнім часом в мережі Інтернет почали з’являтися повідомлення про знищення даного БПЛА, який відноситься до класу тактичних дронів, які здатні перебувати в повітрі близько 18 годин, і працюючи в радіусі близько 250 кілометрів. Форпост призначений для ведення розвідки та підсвічування цілей лазером для високоточних боєприпасів, які росія навчилася виготовляти.
Форпост перебуває на озброєнні російської армії вже близько 10 років.
На початок повномасштабної агресії росія мало близько 30 комплексів «Форпост», кожний з яких включає в себе 3 безпілотники та машину управління, вартість кожного комплексу становить близько 7 мільйонів доларів США.
Вони добре зарекомендували себе, зокрема й під час збройного конфлікту у Сирії. Російські військові раніше неодноразово визнавали той факт, що «Форпости» тривалий час залишалися найфункціональнішими безпілотниками, які є в їхньому арсеналі. Велика тривалість польоту, значний радіус дії, якісна оптико-електронна апаратура БПЛА цього забезпечували реалізацію таких можливостей, якими раніше російські БПЛА не мали.
Водночас, вважати Форпост російською розробкою буде помилкою, так само як і Герані-2, які є звичайним Шахедом-136 іранського виробництва.
Протягом кількох років «Форпости» збиралися в росії за ізраїльською ліцензією фірми Israel Aerospace Industries (в Ізраїлі він називається Searcher II, вартість купівлі ліцензії коштувала 300 мільйонів доларів США) з іноземних компонентів. Такий підхід був виправданий тим, що потрібно оперативно закрити проломи в оснащенні військ сучасними БПЛА. Також він дозволив краще усвідомити місце і роль безпілотних систем у військах, накопичити досвід їх застосування, щоб потім свідоміше сформулювати вимоги до перспективних систем.
Спочатку було створено версію «Форпост-М» – модернізований варіант на основі ізраїльського прототипу. На цьому етапі вдалося зняти кілька штучних обмежень, встановлених розробником, розширивши функціонал апарату від суто спостережних завдань до завдань визначення координат цілей, що дозволило адаптувати його під вимоги військового експлуатанта.
Водночас створення такого варіанта «Форпосту» було проміжним кроком, оскільки не вирішувало повною мірою основної проблеми – уразливості постачання комплектуючих від зміни політичної кон'юнктури. І це набагато більш значуще завдання було вирішено на наступному етапі модернізації, в результаті якої було створено російську версію цього БПЛА, яка отримала назву «Форпост-Р».
При цьому зовнішній вигляд безпілотника залишився загалом колишнім. Апарат побудований за тією самою двобалковою схемою з прямим крилом. Дещо збільшилася максимальна злітна маса апарату. Вона, за наявними даними, почала досягати 450 кг. При цьому планер апарату виконаний повністю із композитних матеріалів.
У рух БПЛА наводиться російським двигуном, потужність якого була доведена до 85 л. с. Він обертає дволопатевий гвинт оригінальної конструкції. Радіус застосування "Форпоста-Р" перевищує 150 км. Швидкість безпілотника – від 120 до 180 км/год, максимальна тривалість польоту – 18 годин, практична стеля – близько 6 тис. м.
Росіяни про цю деталь (двигун) «імпортозаміщення» намагаються не згадувати. Заміна двигуна призвела до зменшення максимальної висоти польоту. Якщо оригінальний Searcher II – 7 км, то модернізований рашистами – 5-6 км.
І це йдеться про максимальну висоту, у той час, коли звичайна експлуатаційна – нижче. І це вже робить "Форпост-Р" цілком досяжним для всіх військових засобів ураження повітряних цілей, включаючи ПЗРК. Особливо з наведенням лазером, таких як британські StarStreak і Martlet.
Також велися розробки щодо встановлення керованого озброєння – мініатюрних бомб КАБ-20, відвертої кальки з MAM-L для Bayraktar TB2. Але на практиці їх використання "Форпостом-Р" ще більше зменшить льотні характеристики.
Кінець ІІІ частини
Підписуйтесь на Телеграм-канал “Піксель News“