VIP-житло чи будівельна афера: як SAGA Андрія Вавриша залишила без житла сотні інвесторів

"Фінансова піраміда" від колишнього київського чиновника? Як девелоперська компанія Андрія Вавриша "заморозила" будівництво об'єктів на мільярди гривень

З чиновницького крісла – у забудовники: Андрій Вавриш деякий час тому мав посаду й неабиякий вплив у КМДА, а зараз володіє однією з найбільших девелоперських компаній столиці. Але чому об'єкти SAGA – "заморожені"? Які маніпуляції з землею призвели до зупинки будівництва низки елітних ЖК? Та чи дійсно існують загрози виведення коштів інвесторів в офшор?

Журналістське розслідування Кирила Вольного для СтопКору виявило ймовірні масштабні порушення у діяльності SAGA Development, через які сотні інвесторів залишаються без житла і грошей, а десятки об'єктів на мільярди гривень – роками не будуються.

Від землі до бізнесу: чиновницька кар'єра Вавриша

Шлях Андрія Вавриша в будівельну галузь розпочався 2010 року, коли його призначили заступником начальника Департаменту містобудування та архітектури КМДА. Він очолив Службу містобудівного кадастру, попри відсутність профільної архітектурно-будівельної освіти – як стало відомо розслідувачам СтопКору, на той момент Вавриш мав лише диплом технікуму та освіту з менеджменту.

Призначення, як припускають, відбулося за сприяння Дмитра Ісаєнка, який згодом став депутатом від проросійської ОПЗЖ. У 2019 році київські архітектори звернулися до офісу президента Зеленського з відкритим листом, викривши корупційні схеми у КМДА за участю Ісаєнка та Вавриша.

"Саме вони на протязі останніх 8-9 років практично знищили здорові містобудівні процеси і створили корупційні схеми продажу всього — від кваліфікаційних сертифікатів архітекторів та надання дозвільних документів на будівництво", – зазначалося у зверненні архітекторів.

Про своє перебування на державній службі сам Вавриш згадує як про "волонтерство":

"Я хотів отримати досвід, навчитися, розумів, що це в певній мірі 5 років якогось певного волонтерства".

Водночас він не заперечує, що саме чиновницька посада дала йому необхідні зв'язки: "Величезна кількість компаній, з якими я познайомився, це я вважаю єдиний той статок, який я виніс з державної служби".

Сумнівні схеми та політичні зв'язки

В інтерв'ю "Економічній правді" Вавриш фактично підтвердив участь у схемі "5 доларів за квадрат" – неофіційному тарифі для отримання дозвільних документів у ДАБІ. На питання про систематичні хабарі він відповів, що це "важке питання" і у нього "не було вибору".

Для прикладу, дозвіл на будівництво звичайної дев'ятиповерхівки площею 10 тисяч квадратних метрів коштував щонайменше 50 тисяч доларів "подяки" чиновникам.

Зі зміною влади у 2019 році справи Вавриша пішли ще краще. Він підтримував близькі стосунки з тодішнім керівником Офісу президента – Андрієм Богданом, через що девелопера навіть називали позаочі "улюбленим забудовником Банкової". Їх разом помітили на весіллі тодішнььго "смотрящого" за Мін'юстом Андрія Довбенка у Сан-Тропе.

SAGA Development: від тріумфу до скандалів

Створивши 2016 року власну будівельну компанію, Вавриш позиціонував SAGA Development як забудовника преміум-класу. Компанія будує житлові комплекси для заможних клієнтів, проте останнім часом все частіше фігурує у скандалах.

Станом на сьогодні на сайті компанії зазначено 14 житлових комплексів у процесі будівництва. Однак у звіті за травень згадується робота лише на двох об'єктах — ЖК Бостон та Рибальський.

Заморожені будівництва: мільйонні втрати

Журналістське розслідування виявило системні проблеми з більшістю проєктів Сага девелопмент:

  • О2 Резіденс — найскандальніший об'єкт компанії. Будівництво заміського ЖК з 12 будинків на майже 1000 квартир розпочалося 2019 року на рекреаційних землях Національної академії МВС. Внаслідок махінацій із землею будівництво заморожено, понад 500 сімей залишилися без житла. Попри це, компанія досі продає квартири вартістю від 1,5 до 5 мільйонів гривень.

  • Franklin Concept House — продажі зупинені, будівництво не ведеться з 2022 року.

  • ЖК Home & Park в Борисполі — на земельну ділянку накладено арешт, роботи зупинилися 2021 року.

  • Андріївський Сіті Спейс — продажі зупинено, будівництво не ведеться з 2023 року.

  • Київпроєкт Сіті спейс — забудовник розпочав реконструкцію в історичному ареалі Києва без погодження з Міністерством культури та з порушенням законодавства про охорону культурної спадщини.

ЖК Новий Поділ: земельні махінації та судові справи

Особливо показова історія з ЖК Новий Поділ, який планували побудувати на столичному Подолі, на березі Дніпра. Замість обіцяного сучасного комплексу за 4 роки звели лише кілька "коробок" у 2-3 поверхи.

У 2019 році інвестором проєкту стала компанія "Октава капітал" IT-підприємця Олександра Кардакова. В обмін на земельну ділянку Вавриш начебто пообіцяв побудувати офіс для його компанії.

"У 2019 році ми підписали перший договір, із завершенням будівництва наприкінці 2022 року. У 21-му році ми бачили, що нічого не відбувається, – розповідає Кардаков. – Ми заплатили аванс 53 мільйони гривень, якого мало вистачити за розрахунками приблизно на половину коробки. Гроші з розрахункового рахунку зникли".

Внаслідок невиконання зобов'язань "Октава капітал" вийшла з проєкту і побудувала офіс власними силами. Наразі компанія подала до суду, вимагаючи повернення понад 300 мільйонів гривень. У межах справи накладено арешт на майно компаній Вавриша.

"Це класична фінансова піраміда. Кожен об'єкт красиво рекламується, щоб взяти гроші та покрити зобов'язання за попередніми, а частина грошей, на мій погляд, зникає", — оцінює ситуацію Кардаков.

Скандал із зірковою інвесторкою

Серед постраждалих від дій SAGA Development опинилася родина телеведучої Ольги Фреймут. Вони інвестували в ЖК SAGA City Space, завершення будівництва якого анонсували наприкінці 2020 року, але фактично здали лише в середині 2024-го.

"Я ніколи не думала, що стану жертвою шахраїв і чесно – не збираюсь цією жертвою стати", – заявила Фреймут, додавши:

"Я сподіваюся, що ця справа набуде розголосу і пан Вавриш пошкандибає до в'язниці".

Чоловік телеведучої виграв судову справу, але гроші повернути не зміг:

"Виграти суд і не отримати ніякої компенсації, тому що пан Вавриш він вивів гроші з усіх рахунків і хоча рахунки суд заарештував, вони – нульові".

Спроба порятунку: новий інвестор

На початку жовтня 2024 року компанія BGV Group Management, заснована Геннадієм Буткевичем, уклала угоду про стратегічне партнерство з SAGA. Їхнім першим спільним проєктом став ЖК Boston Creative House.

Експерти непублічно стверджують, що на тлі судових справ та арештованих рахунків девелопер просто не має коштів на продовження будівництва. Участь Буткевича має вигляд спроби врятувати Вавриша від банкрутства.

Особливо цікаво, що новина про співпрацю з'явилася на тлі обшуків НАБУ у Вавриша в межах спецоперації "Чисте місто", спрямованої на викриття корупційних схем у земельній галузі Києва.

Офшорні схеми та ризики банкрутства

Згідно з даними реєстру, 100% акцій ТОВ "SAGA Development" належить панамському офшору Trevor Business, кінцевим бенефіціаром якого є все той же Андрій Вавриш. Розслідування наших колег виявило, що панамська компанія входить до складу офшорної мережі, поміченої у відмиванні грошей згідно з даними "Панамагейту".

Інвестори ЖК Рибальський на будівельному конгресі висловлювали побоювання щодо можливого виведення активів забудовника в офшор та банкрутства Сага девелопмент.

Додаткові ризики створює той факт, що ТОВ "Ріверсайд девелопмент" (одна з компаній Вавриша) як заставу за кредитами надає в іпотеку діючу школу — Центр розвитку дитини. Термін виконання основного зобов'язання минув у вересні 2023 року.

Поточна ситуація

Сам Андрій Вавриш запевняє в готовності завершити всі проєкти:

"Всі об'єкти будуть добудовані з нашого боку, деякі з них блокуються окремими представниками держави, ми впевнені в судовому захисті і в нашій правовій позиції".

Олександр Кардаков радить іншим інвесторам:

"Всім іншим інвесторам треба піднімати бучу, поки гроші залишилися і щось залишилося, щоб хоч щось собі повернути".

Наше розслідування демонструє: за десять років діяльності колишнього чиновника у приватному будівництві сотні українських родин ризикують втратити свої заощадження через непрозорі схеми та сумнівні бізнес-практики одного з найбільших столичних забудовників.

СтопКор продовжує стежити за перебігом подій довкола об'єктів SAGA Development. Далі буде.

Нагадаємо, за даними відкритих джерел, у лютому цього року в рамках спецоперації НАБУ "Чисте місто" було проведено обшуки у відомого забудовника Андрія Варвиша. Це викликало закономірні питання щодо його бізнес-партнерів, зокрема співвласника мережі АТБ Геннадія Буткевича, який нещодавно розпочав співпрацю з Вавришем у сфері девелопменту.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Communication
Communication@sR2-uZyOe9Fl_Qm

33KПрочитань
0Автори
1Читачі
На Друкарні з 26 грудня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається