Дивізія, яка двічі «брала штурмом» Москву, але не змогла оточити Харків. Найвідоміше бронетанкове з'єднання російської армії, проте чи найбоєздатніше? Зараз розберемось!
Загальна інформація
4-та гвардійська танкова Кантемирівська ордена Леніна Червонопрапорна дивізія імені Юрія Андропова (4 ТД, в/ч 19612) — з'єднання танкових військ Збройних сил російської федерації чисельністю в дивізію. Дислокується в Наро-Фомінську Московської області. Входить до складу 1-ї гвардійської танкової армії Західного військового округу.
Підготовка танкістів здійснюється на полігоні «Головеньки» на території Московської області. На полігоні відпрацьовують бойові стрільби всіх видів озброєнь дивізії, включно з артилерією, бойовими машинами піхоти і танками. У розташуванні 4-ї дивізії є власний вододром, де танки відпрацьовують подолання водних перешкод. Танкісти вчаться підводного водіння бойової техніки та проводять легководолазну підготовку з використанням ізолюючих протигазів для екстреного покидання бронетехніки під водою.
Не дивлячись на те, що це військове з'єднання було створено саме для захисту столиці росії, останні 30 років дивізія лише виконувала зворотню функцію – заходила до самої Москви для проведення бойових операцій. Підрозділи дивізії вводилися до Москви під час серпневого путчу 1991 року і збройного протистояння в жовтні 1993 року. У другому випадку танки типу Т-80УД Кантемирівської дивізії брали участь у розстрілі Білого дому.
Офіцери і солдати дивізії у складі миротворчого контингенту перебували в Південній Осетії в 1997 році, в Косово в 1998-2002 роках, а також брали участь у Другій Чеченській війні.
Під час військової реформи 2008-2009 рр. дивізію переформовано в 4-ту окрему гвардійську танкову бригаду у складі двох полків цієї дивізії: 13-го гвардійського танкового полку та 423-го мотострілецького полку, штатною чисельністю 2901 особа. Проте вже в 2013 році дивізія була відновлена.
Структура дивізії
Склад дивізії нараховує наступні підрозділи:
• 12-й гвардійський танковий полк імені маршала П.П. Полубоярова, в/ч 31985,
• 13-й гвардійський танковий полк, в/ч 32010,
• 423-й гвардійський мотострілецький полк, в/ч 91701,
• 275-й самохідно-артилерійський полк, в/ч 73941,
• 538-й гвардійський зенітний ракетний полк, в/ч 51383,
• 137-й окремий розвідувальний батальйон, в/ч 54919,
• 413-й окремий батальйон зв'язку, в/ч 56132,
• 330-й окремий інженерно-саперний батальйон, в/ч 80808,
• 1088-й окремий батальйон матеріального забезпечення, в/ч 56164,
• 165-й окремий медичний батальйон, в/ч 57069,
Кожен танковий полк має у своєму складі імовірно Т-90М «Прорив», а також Т-80БВ і Т-80У, а також легкоброньовану техніку, таку як БМП-3 і БТР-82.
Хронологія “відгрібання” в Україні
У 2022 році дивізія взяла участь у вторгненні на Україну. Вона не змогла оточити Харків у перші години війни. Наступ описувався розвідкою як «нерішучий і дилетантський». Командувача 1-ї танкової армії генерал-лейтенанта Сергія Киселя відсторонили від посади за провал наступу.
У травні після відступу російських військ з-під Харкова українська розвідка опублікувала трофейний документ про втрати 1-ї гвардійської танкової армії за перші три тижні війни. Згідно з цим документом, 4-та танкова дивізія за вказаний період втратила 71 танк (65 Т-80У і 6 Т-80БВ) за оцінки загального парку танків дивізії в 200-217 одиниць.
Під час вторгнення дивізія використовувала здебільшого танки Т-80У і Т-80БВ, на момент початку вторгнення дивізія була їхнім основним оператором у складі ЗС рф, чисельність особового складу дивізії оцінювалася від 12000 до 14000 осіб. Дивізія діяла в Харківській, Сумській та Чернігівській областях, брала участь у боях за Тростянець, звідки її витіснила 93-тя ОМБр ЗСУ.
Під час боїв Кантемирівська танкова дивізія зазнала важких втрат, і наприкінці березня відступила з території Сумської та Чернігівської областей України.
Після відступу з Сумської області, два полки 4-ї танкової дивізії були передислоковані на харківський напрямок. Під час контрнаступу ЗСУ в Харківській області у вересні, Кантемирівська дивізія відступила і звідти, після чого тільки візуально підтверджені втрати танків Т-80У склали понад 90 одиниць, тобто, цілий танковий полк.
За оцінкою міжнародного інституту стратегічних досліджень, за рік вторгнення росія втратила 2/3 довоєнного парку Т-80БВ/Т-80У, а саму дивізію особливо згадано як таку, що зазнала важких втрат і втратила боєздатність.
Протягом 2023 та на початку 2024 року підрозділи 4-ї Кантемирівської дивізії залучалися до різних наступальних операцій на сході України, особливо в Харківській і Луганській областях.
Попри втрати, 4-та Кантемирівська дивізія продовжує бойові дії, і її підрозділи були перекинуті на лінію Куп'янськ-Сватове-Кремінна, де російські війська намагаються просунутися до українських позицій перед початком зими. Разом з іншими частинами дивізія посилила штурмові дії поблизу Кремінної та Торського, використовуючи значні бронетанкові та механізовані ресурси. Хоча операції дивізії мали певні тактичні успіхи, вони також зазнали суттєвого опору та втрат техніки від українських контратак.
Участь дивізії в боях на сході України підкреслює прагнення ерефії використовувати важку бронетехніку в активних зонах конфлікту, попри вразливості таких підрозділів перед сучасними протитанковими системами та укріпленою обороною. Дії 4-ї Кантемирівської танкової дивізії ілюструють постійну залежність росії від традиційних бронетанкових дивізій для досягнення стратегічних цілей, незважаючи на складні умови на полі бою.