Як одягнути павича усім пір'ям, щоб під час приготування він здавався живим і вивергав вогонь із дзьоба☝️


Martino da Como, Liber de arte coquinaria

"Як одягнути павича так, щоб він здавався живим: по-перше, павича треба вбити, завдавши йому удару в голову гострим ножем або перерізавши йому горло, як якби це було козеня. Потім від шиї до самого хвоста, розрізайте тільки шкіру і делікатно знімайте її, щоб не зіпсувати пір'я або шкіру. Коли ви закінчите знімати шкіру, виверніть її навиворіт від шиї вниз. Переконайтеся, що ви не відокремили голову від шкіри шиї; також переконайтеся, що ноги залишаються прикріпленими до шкіри стегон. Потім добре підготуйте його для запікання, наповніть його хорошими спеціями і начинкою, візьміть кілька цілих гвоздик і використовуйте їх, щоб начинити грудку, і повільно готуйте птицю на рожні; помістіть вологу тканину навколо шиї так, щоб висока температура не пересушувала її; змочуйте тканину кілька разів. Коли готово, зніміть тканину й одягніть тушку в шкіру.
Підготуйте залізний пристрій, прикріплений до обробної дошки, який проходить через ноги павича так, щоб залізо не було видно, але щоб павич вставав на ноги з піднятою головою і здавався живим; і акуратно розташуйте хвіст так, щоб він утворював віяло.
Якщо ви хочете, щоб павич вивергав
вогонь зі свого дзьоба, візьміть чверть унції камфори з невеликою кількістю вати навколо неї та покладіть у дзьоб павича, а також додайте трохи аквавіту або хорошого міцного вина. Коли ви подасте його, запаліть вату, і вона буде вивергати вогонь на деякий час.

І щоб зробити його ще більш чудовим, коли павич буде готовий, ви можете прикрасити його аркушами золота і нанести шкіру павича поверх золота після того, як ви намажете внутрішню поверхню шкіри хорошими спеціями.
Те ж саме можна зробити з фазанами, журавлями, гусьми та іншими птахами"

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Історично-кулінарний кут
Історично-кулінарний кут@Peter_Bosch

1.7KПрочитань
9Автори
40Читачі
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

  • Reinheitsgebot – закон про чистоту пива.

    У 1505 році закінчився черговий етап феодальних міжусобиць, що призвів до возз'єднання баварських земель. Баварським герцогом було розпочато реформу щодо уніфікації законодавства, яку завершували його сини на троні. Reinheitsgebot став частиною нового баварського права.

    Теми цього довгочиту:

    Історія
  • Про варіння пива та пиво у літній час

    До наукової епохи пивоваріння (до XIX століття), у Баварії пиво варили тільки навесні і восени, щоб уникнути поширення бактерій, хоча науково існування мікроорганізмів не було на той момент відкрито, але зварене влітку пиво швидко псувалося і втрачало свій смак.

    Теми цього довгочиту:

    Німеччина
  • Пивні чудеса

    Пивних чудес є чимало, і напрочуд багато з них пов’язано з ірландськими святими.Що, в принципі, логічно: Ірландія — це пивна, а не винна країна, і там, де святий Домінік примножує вино, святий Колумбан розливає пиво.

    Теми цього довгочиту:

    Історія

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається