Японія в стані підвищеної готовності: Трамп дестабілізує міжнародні альянси - Nikkei Asia

Без ядерного щита США, Токіо може бути змушене розглянути можливість створення власної ядерної зброї.

2025-02-07 ishiba trump

Незважаючи на те, що Дональд Трамп зближується з Володимиром Путіним та вимагає від України якнайшвидшого завершення конфлікту з Росією, а також руйнує альянси США з європейськими країнами, Японія сподівається, що їй вдасться переконати президента США не відмовлятися від зобов'язань Вашингтона щодо забезпечення безпеки свого ключового азійського союзника.

План А Токіо включає в себе ввічливе нагадування Трампу про роль Японії у протистоянні військово-агресивному Китаю, про зміцнення власної обороноздатності Токіо, а також про закупівлю більшої кількості товарів у Америки і інвестування в неї. Все це разом з великими дозами неабияких лестощів.

Посилення зв'язків з Європою та азійськими партнерами при підтримці діалогу з Пекіном також є на порядку денному, кажуть дипломатичні експерти.

Однак, якщо ці зусилля зазнають невдачі, будь-який довгостроковий план «Б» може зрештою передбачати порушення самонакладеного табу і початок серйозного розгляду питання про придбання ядерної зброї - радикального кроку для єдиної країни, яка постраждала від атомних бомбардувань.

Занепокоєння щодо безпекових зобов'язань Вашингтона перед Японією не є чимось новим, але публічна сварка Трампа з президентом України Володимиром Зеленським, тимчасове припинення військової допомоги Києву та його погрози не виконувати оборонні зобов'язання перед членами НАТО викликали нове занепокоєння. Оглядач Nikkei Хіроюкі Акіта назвав це «хижацькою дипломатією» в своєму коментарі на цьому тижні.

«В Токіо добре розуміють, що це сигнал тривоги», - сказав Роберт Дюжаррік, співдиректор Інституту сучасних азіатських досліджень в токійському кампусі Університету Темпл.

На відміну від сусідньої Південної Кореї, яка, як і Японія, покладається на ядерну парасольку США, у токійських урядових коридорах поки що мало хто відкрито говорить про те, що Японія може створити власну ядерну зброю.

«Я думаю, що дискусії ведуться дуже тихо, але вони не вирвуться назовні, якщо США не зроблять щось, що наблизить цей момент», - заявив нещодавно в Токіо Тобіас Гарріс, засновник консалтингової компанії Japan Foresight, що займається оцінкою ризиків.

Досить сильний шок, однак, може змінити це рівняння.

Це може бути рішення Вашингтона не захищати Тайвань від захоплення Китаєм, або угода - яку Трамп розглядав під час свого першого терміну - з північнокорейським лідером Кім Чен Ином, що призведе до виведення американських військ з Південної Кореї. Рух Сеула, який розглядає ядерну та ракетну програми Північної Кореї як загрозу своєму існуванню, до отримання власної ядерної зброї також може підштовхнути Токіо наслідувати його приклад.

Японія, яку непокоїть стратегічний виклик з боку Китаю і можлива криза навколо Тайваню, з самого початку вторгнення Росії в Україну попереджала, що «сьогоднішня Україна завтра може стати Східною Азією», і підтримала Київ у протистоянні з Москвою, агресором.

Але прем'єр-міністр Сігеру Ісіба, який, схоже, побоюється протистояння з Трампом, був стриманим у своїх коментарях щодо гострої суперечки американського лідера із Зеленським в Овальному кабінеті.

«Ми не маємо наміру ставати на чийсь бік, але я думаю, що найважливіше, щоб “ G7 ” залишалася єдиною», - сказав Ісіба в парламенті.

Деякі колишні японські урядовці були менш стриманими.

«Японія зробила висновки з подій в Україні, що епоха, коли ми могли повністю покладатися на США, закінчилася», - сказав Нобукацу Канехара, колишній високопоставлений чиновник служби безпеки, в інтерв'ю газеті Nikkei.

Після дружньої зустрічі Ісіби з Трампом 7 лютого у Вашингтоні президент США застеріг Токіо щодо послаблення національної валюти з метою сприяння експорту, що посилило хвилювання з приводу додаткових тарифів. Елбрідж Колбі, кандидат на посаду заступника міністра оборони США з питань політики, повторив свій заклик до Японії збільшити витрати на оборону до 3% ВВП, що є стрибком у порівнянні з існуючою метою Токіо - 2% до 2027 року.

Трамп також відновив свою критику американо-японського договору про безпеку.

«У нас чудові відносини з Японією, але у нас цікава угода з нею про те, що ми повинні захищати її, але вони не повинні захищати нас. Ви знаєте це. Ви це розумієте? Так написано в угоді, - сказав Трамп журналістам. - І, до речі, вони заробляють цілий статок з нами в економічному плані. ... Хто укладає ці угоди?»

У відповідь Ісіба заявив, що пакт про безпеку є взаємним, оскільки Японія зобов'язана приймати американські бази. Високопоставлений представник уряду відзначив нещодавні законодавчі зміни, які дозволили двом країнам «безперешкодно допомагати один одному» в різних ситуаціях - і висловив «повну впевненість» у зобов'язаннях США захищати Японію.

Деякі колишні дипломати заявили, що Японія навряд чи зазнає такого ж ставлення, як союзники по НАТО, зважаючи на її ключову роль у протидії Китаю, який багато хто у Вашингтоні вважає найбільшою загрозою для США.

«Ми потрібні їм для стримування Китаю, а цього неможливо зробити без американських баз в Японії, - сказав Куніхіко Міяке, японський колишній кар'єрний дипломат. - Якщо плани А, Б або В не спрацюють, завжди можна вдатися до Д, Е або Ф, але використання ядерної зброї не входить до мого списку, якщо тільки ми не втратимо американські засоби розширеного стримування».

Рішучий крок до набуття ядерної зброї може перевернути політичний ландшафт Японії, а також буде складним для Ісіби як глави хиткого уряду правлячої меншини. Дійсно, Токіо протягом десятиліть дотримувався «трьох неядерних принципів»: не володіти, не виробляти і не дозволяти застосування ядерної зброї.

Але японські політики в минулому закликали до обговорення ядерного варіанту, і протягом десятиліть уряд країни заявляв, що пацифістська конституція не забороняє володіти зброєю для самооборони.

Після вторгнення Росії в Україну у 2022 році покійний Сіндзо Абе, який обіймав посаду прем'єр-міністра Японії найдовше, запропонував розглянути можливість укладення угоди про «спільне використання ядерної зброї» на кшталт НАТО, щоб розмістити американську ядерну зброю на своїй території - ідею, яку підтримали деякі інші консервативні законодавці, але відкинув це рішення його наступник Фуміо Кісіда, який родом з Хіросіми.

Ішіба, колишній міністр оборони, писав у 2017 році, що дебати про три неядерні принципи Японії не повинні бути забороненими.

А перед тим, як стати прем'єр-міністром минулого року, Ісіба закликав до створення «азійського НАТО» для забезпечення стримування ядерного альянсу Китаю, Росії та Північної Кореї і заявив, що така організація повинна розглянути можливість передачі Америкою своєї ядерної зброї або введення її в регіон. Ця ідея була тихо відсунута на другий план після того, як адміністрація США під керівництвом Джо Байдена відхилила її.

Японія вже трансформувала свою політику безпеки у спосіб, який колись був немислимим - переосмислила пацифістську конституцію, щоб дозволити обмежене застосування колективної самооборони, порушила самостійно встановлений ліміт на оборонні витрати на рівні 1% ВВП і вирішила набути контрударного потенціалу з ракетами більшої дальності - всі ці кроки вітаються Вашингтоном.

Очевидно, намагаючись продемонструвати міцні зв'язки між колишніми ворогами, ЗМІ повідомили, що міністр оборони США Піт Хегсет і японський колега генерал Накатані планують взяти участь у поминальній службі наприкінці цього місяця на Іводзімі, місці кривавої битви в останні місяці Другої світової війни.

Але будь-який сигнал про те, що Вашингтон відмовляється від своєї ядерної парасольки, може змусити Токіо прийняти рішення, яке багато хто довгий час вважав немислимим.

«По суті, якщо США відкличуть свою розширену гарантію [ядерного] стримування, ви отримаєте можливість скоритися Китаю, Північній Кореї і Росії або спробувати вирішити, як захистити себе перед трьома ядерними державами», - сказав Деніел Снайдер, викладач досліджень Східної Азії в Стенфордському університеті.
«Тоді наявність ядерної зброї стає необхідністю».

Джерело — Nikkei Asia

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

77.2KПрочитань
5Автори
312Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається