АНОТАЦІЯ
Це — третя частина інтерв’ю-дослідження про волонтерський літературний проєкт “Гербера”, який підтримує молодих авторів і розвиває творчу спільноту в Україні. У роботі розглядається, як волонтерство допомагає створювати нові форми культурної співпраці. Основою дослідження стали інтерв’ю з засновницею, аналіз контенту та структура роботи команди. Робота показує, як “Гербера” працює всередині й чим вона корисна для інших культурних ініціатив.
Всього частин шість.
1. Як ви обираєте теми для матеріалів? Це залежить від запитів аудиторії чи вашої візії?
Теми залежать як від запитів аудиторії, так і від наших бажань.
Процес вибору тем відбувається так:
1.) Спочатку визначаємо термін, на який будемо складати контент-план. У перший рік ми складали на один чи кілька місяців вперед. Зараз беремо до уваги тільки наступний тиждень. Це пов’язано з бажанням більше адаптувати контент до запитів аудиторії.
2.) Щоб не викладати пости та відео хаотично, ми використовуємо графік викладу рубрик.
На цей момент він виглядає так:

Наприклад, візьмемо до уваги понеділок. Перший допис повинен анонсувати статтю на сайті. Його бажано викласти біля 12:00. Це бажаний час для першого допису. Другий допис повинен бути запитанням, яке залучить аудиторію до обговорень. Його бажано викласти біля 19:00. Іноді час викладу може змінюватися залежно від можливості викласти допис.
3.) Далі аналізуємо те, що запитувала аудиторія. Наприклад, у листопаді в чаті “Книжкова Оранжерея” один учасник запитав, як краще оформити свій рукопис у Word. У мене є рукопис, який я красиво оформила та налаштувала. Тому вирішила поділитися цим з іншими. На мою відповідь відписали, що було б добре випустити статтю на цю тему. І таким чином при складанні контент-плану ми внесли у рубрику “Стаття” тему про налаштування Word для письменника. Ще одним прикладом можна вважати те, що під відео у TikTok про імена зі значенням “вогонь” написали коментар з проханням викласти імена зі значенням пір року. Ми вирішили прислухатися та вписали цю тему у вівторок під рубрику “Імена”. Якщо запитів немає, то вигадувати теми доводиться нам.
4.) При складанні тем ми беремо до уваги два фактори. Перший – це те, що може цікавити аудиторію. Ми займаємося цим більш як 2 роки й помічаємо, що найбільше знаходить відгук та що часто запитують. Сюди можна віднести створення типів персонажів (наприклад, як створити сильного персонажа, як прописати токсичного персонажа, як прописати персонажа з ПТСР, як прописати персонажа з різними вадами, як прописати любовний інтерес), створення сетингу (як створити вигаданий світ, як прописати політику, як створити систему магії тощо) та описів (як описати зовнішність персонажа, як описати місце подій, як описати волосся, як описати голос). І на основі цього ми вибираємо про що писати. До прикладу, минулого тижня писали про персонажа, цього тижня можемо про сетинг, а наступного щось про опис чи літературний термін. Та другий фактор, який дозволяє детальніше обрати тему, це наявність матеріалів. У нас є велика база посилань, звідки беремо інформацію. Однак деякі запити користувачів чи наші ідеї відкидаються через брак інформації.
Під час опису я розповіла про рубрику “Стаття”. Зараз спробую розповісти й за решту.
Запитання. Такі дописи виходять з фото з надписом “Вечірні посиденьки”. На початку впровадження рубрики питання порушували тему читання, вибору книг та улюблених авторів. Вони знаходили відгук у наших підписників. Однак на даний час запитання стосуються персонажів та власне написаних історій. І саме такий формат збирає найбільше коментарів.
Імена. Це, напевно, єдина рубрика, де майже всі теми є запитами користувачів. Ми не можемо частіше їх викладати, оскільки відійдемо від головної тематики. А через їх популярність у коментарях багато людей пропонують ідеї для наступних підбірок. А ідей так багато, що ми маємо їх на кілька місяців вперед.
Питання/відповідь. Теми для цієї рубрики ми складаємо самі. Для цього використовуємо англомовний форум Quora. Там безліч питань щодо написання. Ми обираємо ті, які, ймовірно, автор міг ставити сам собі. Читаємо відповіді інших людей. Якщо відповіді хороші, то перекладаємо та редагуємо їх.
Гра. На тиждень за нашим планом повинно вийти три гри. Однак вони не повинні бути одного виду. Наприклад, якщо у середу вийшла гра “Опиши за фото”, то у четвер повинна вийти “Допиши” чи “Придумай сюжет за смайликами”. Те, який вид гри залишиться, той вийде у неділю. Ідеї для ігор придумуємо самі.
Підбірка. Цей допис містить набір статей на певну тему. Наприклад, статті про створення персонажа, статті присвячені коханню, імена з різними значеннями тощо. Часто пов’язано з тим, яку групу статей ми останнього разу виклали на сайт.
Питання, аби прописати. Це нова рубрика, яка має на меті надати список запитань для кращого і глибшого прописування певних аспектів історії. Наприклад, для прописування символізму, характеру персонажа, політики вигаданого світу тощо.
Створюємо персонажа. Теж нова рубрика, яка представляє різні ідеї для створення нових персонажів. Всього на каналі присутні кілька дописів. На жаль, ця рубрика в майбутньому буде видалена з контент-плану, оскільки не виправдала нашого очікування.
Оновлення. Коли ми з адміністратором були вільні, то планували кожного тижня радувати аудиторію новими оновленнями. Пізніше часу стало обмаль і такі дописи виходили ледь не раз на місяць. Зараз про частоту появи цих дописів в каналі важко казати точно. Однак всі оновлення виходитимуть тільки в неділю.
Використання такого графіка для контент-плану полегшує роботу. Ми можемо збалансовано розподілити увагу на кожну рубрику. Аналізуючи попередній тиждень та місяць (тобто що найбільше та найменше зібрало реакцій та коментарів), ми можемо оцінювати рубрики та при потребі замінювати їх.
2. Який контент отримує найбільше відгуків?
Під час відповіді на це запитання, я б хотіла виділити найбільш популярний контент у кожній соцмережі та на сайті. Тому що деякий контент найкраще проявляє себе в одному форматі, а інший в іншому.
Візьмемо до уваги TikTok. З усіх типів контенту формат коротких відео найкраще підійшов для імен.

На фото представлено найпопулярніші відео за весь час. З 12 відео 8 присвячені іменам.

На фото представлені останні відео та їх перегляди. Навіть серед найостанніших викладених відео, найбільше зібрали імена, а саме імена зі значенням “вогонь”, “кохання” та “змій/змія”.

У Telegram найбільше відгуків отримують статті. Вони збирають найбільше поширень та реакцій.
Приклад аналітики останнього допису.



Як бачимо, серед останнього викладеного матеріалу саме статті найбільше зібрали поширень разом із реакціями.

Тепер поговоримо про сайт. На сайті найпопулярнішими є імена та статті. Це можна сказати, переглядаючи аналітику найпопулярніших сторінок за останні 28 днів.

Підсумовуючи, найпопулярнішим контентом є статті та імена. Це означає, що під час написання текстів людей частіше цікавлять поради та знання про те, як краще прописати щось, та імена для персонажів.
3. Як ви забезпечуєте актуальність і свіжість ваших матеріалів?
При написанні своїх статей ми стараємося брати матеріали з кількох сайтів, часто їх може бути й з десяток. Більшість матеріалів на цю тему є новими (десь в межі 2020-2024 років). Аналізуючи їх вміст, ми обираємо ті частини матеріалів, які на нашу думку є потрібними.
4. Які формати контенту плануєте розвивати далі?
Для Telegram плануємо розвивати формат дописів з фото. Таке оформлення краще привертає увагу, пояснює суть допису без його читання та візуально сприймається краще.
Для TikTok формат фото став хорошим рішенням та довів, що може збирати такі ж перегляди, як і відео. Перейти на формат фото варто було задля зменшення часу на створення контенту для цієї соцмережі. Та аналізуючи залучення різних форматів, фото показало кращі результати, менші витрати та є візуально приємнішим і зручнішим.
5. Чи досліджуєте ви ринок, щоб адаптуватися до трендів?
Так, ми стараємося аналізувати ринок та адаптуватися до змін. Це відбувається, скажімо так, випадково. Наші учасники є любителями книжкового контенту. Часто вони можуть пропонувати ідеї під впливом трендів. Ми прислухаємося до всього, аналізуємо їх та приймаємо рішення. Наприклад, літом 2022 року ми спостерігали, як багато команд показували свої залаштунки у гумористичному характері. Це гарно залучало аудиторію та розкривало, що команда — це не просто колеги, це дружній колектив. Такі відео ставали гарним інструментом для того, щоб підштовхнути людей приєднатися до команди. Адже вони руйнували упередження, ніби все настільки серйозно, що “це можливо не для мене”. Ми підхопили цей тренд та виклали серію відео.

Потім вийшла ще серія гумористичних відео про наш колектив.
Вечірні посиденьки теж утворилися завдяки запозиченню ідеї. Протягом деякого періоду ми спостерігали як кілька каналів викладали час від часу запитання для обдумування. Наприклад, “Які ваші цілі залишаться тільки мрією?” або “Які 3 бажання ви загадали б у джина?”. Нам сподобалася ця ідея. Таким чином утворилися Вечірні посиденьки, де ми пишемо книжкові запитання.
Якщо провести паралель між 2022 і 2024 роком, то можна зробити наступні підсумки.
У 2022 році конкуренції майже не було. Тому виклад будь-якої рубрики часто був успішним. У 2024 році ми стали прискіпливішими до вибору контенту. Зараз з'явилося багато блогерів, які говорять на схожі теми. Тому ми намагаємося видавати якісніший контент, використовувати різні інструменти залучення (наприклад, сайт), обирати ті рубрики, які допоможуть виділитися і краще представити нашу тематику.
Також з появою ШІ, здавалося б, наша цінність на ринку зменшиться. Це аргументувалося тим, що достатньо запитати, наприклад, у Чату GPT та отримати чітку відповідь. Проте відповіді ШІ та людини на одне й те ж питання будуть різними. Штучний інтелект часто видає загальні відповіді. Для детальнішої інформації потрібно перепитувати, уточнювати. Іноді він взагалі не розуміє, що від нього вимагається. Та інформацію на деякі теми він дає не точну. Тому після появи різних нейронок наш ріст не зазнав жодних змін.
6. Як ви перевіряєте якість контенту перед публікацією?
Перед кожною публікацією, я особисто перевіряю написане. Якщо все добре, то опубліковую.
Орієнтирами якості служить кількість підзаголовків та їх відповідність темі. Раніше ми намагалися на основі аналізу джерел написати статтю. Тепер ми до кожної теми спочатку прописуємо пункти, які допоможуть краще її розкрити. Далі шукаємо матеріали до кожного підзаголовку, їх опрацьовуємо та прописуємо. Добре розкритою вважається стаття з більше, ніж 5 пунктами, де кожен має від ±3 абзаців тексту.
Ще одним орієнтиром вважається використана кількість джерел. Чим більше, тим ширше може бути розкрита тема.
Також відіграє роль оформлення тексту, поділ на абзаци, зрозумілі речення та відсутність помилок.
7. Чи є розділи, які ви вважаєте найважливішими для розвитку "Гербери"?
Важко відповісти на це запитання. “Гербера” на поточний момент активно розвиває два, скажімо так, напрями. Перший пов'язаний з викладом контенту, другий — спілкуванням з аудиторією (чат, ігри для письменників, запитання тощо). Кожен посилює інший. Тому виділити найважливіше складно.
8. Як змінювалася структура контенту від початку проєкту?
Для порівняння структури контенту, я прикріплю старий контент-план.

Перша таблиця відображає вихід постів у Telegram та вихід статей на сайт. На основі викладу матеріалів у Telegram вибирався контент для відео у TikTok. На другій таблиці контент-план для “Квіткової сонати”.
Поговоримо про першу таблицю. Рубрики під назвою “Описовий”, “Термінологія” перетворилися у рубрику “Стаття”. Викинули “сайт”, оскільки тепер весь контент можна буде знайти й на сайті. Скоротили кількість підбірок імен на тиждень. Викинули рубрики “Міфологія” та “Значення квітів”. Адже інтерес аудиторії до них був мінімальним. Також забрали цитати, оскільки не хочемо розбавляти контент зайвими рубриками. Через цю причину зникла “Мовна хвилинка”.
9. Чи аналізуєте ви статистику переглядів і реакцій аудиторії?
На початку ведення соцмереж та сайту ми кожного дня перевіряли усі статистики та робили висновки. З часом ця звичка зникла. Ми аналізуємо перегляди на останніх відео, взаємодії на наших дописах та активність на сайті тільки тоді, коли заходимо викласти новий матеріал. Тоді на основі цієї інформації приймаємо рішення, чи сподобався контент аудиторії.
Детальніше аналітику не вивчаємо. Однак для цієї роботи зробили виняток.
Аудиторія у TikTok:



На цих фото представлена аналітика стосовно глядачів нашого каналу за останні 7 днів. Як говорили вище, більша частина нашої аудиторії жіноча та віком до 24 років.
На останніх шести фото представлені дані аналітики за рік. Різкий ріст на графіку обумовлений тим, що до середини жовтня ми не вели акаунт. Найбільшу частину аудиторії нам принесли імена.






На цьому фото видно, що з початку грудня 2023 року наша аудиторія просідала. А після появи нових відео, які почали виходити регулярно, ми повернули ту кількість підписників, яка була до, та збільшили її на 260+.

Тут представлені показники за останній місяць. Ми зібрали хорошу активність, порівнюючи з жовтнем та серединою листопада (це відображається у відсотках). Більша частина трафіку приходить з рекомендацій, менша частина з пошуку та особистого профілю. На мою думку, це хороший показник того, що “Гербера” стала впізнаваною і люди часто її шукають та переходять на її профіль в пошуку чогось нового.


Це аналітика відео, які за останні 28 днів зібрали найбільшу популярність, залучили нових глядачів та посприяли новим підпискам. У кожному топі завжди будуть велику роль грати імена. Формат фото найкраще підійшов для них. Тому аудиторія з TikTok частіше цікавиться саме іменами.



Аналітика Telegram:
Це аналітика за останній тиждень. Кількість читачів зросла на 13 осіб. Представлені показники визначають середні дані на кожен допис.

Тут наведене зростання аудиторії за останній місяць та останні пів року. Як ми можемо бачити, кількість читачів стрімко зростає. Воно пов’язане із запуском сайту, новим оформлення контенту у Telegram та відновленням TikTok .


Тут також порівнюються дані за останній місяць та останні пів року. Відписування людей це нормальне явище. Однак воно ніяк не впливає на збільшення зросту читачів.


На мою думку, такі показники не є важливими для сайту, оскільки більшість людей не хоче отримувати сповіщення від будь-яких каналів. Тому часто сповіщення вимикають на каналах та залишають в особистих чатах.


Як бачимо, вибрати виклад дописів о 12:00 та 19:00 вдале рішення, адже у цей час ми збираємо багато переглядів.


Тут теж порівнюємо дані за останній місяць та останні пів року. Як бачимо, більшість переглядів приходить від наших читачів та ще частка з особистих каналів та груп, куди діляться нашими дописами.




Тут порівнюємо мову пристрою читачів за останній місяць та останні пів року.


Тут порівнюємо взаємодії. Краще, коли графіки плюс-мінус накладаються одне на одного. Якщо перегляди ростуть, а поширення падають, це свідчить, що потрібно переглянути контент.


Як бачимо, негативних реакцій зовсім немає. Це хороший результат. Проте, я вважаю це неважливим показником, оскільки на вигляд всі реакції несуть позитивний характер, а те, що соцмережа їх ділить, то тут нічого не поробиш.


Статистика останніх дописів. Результати доволі хороші.


Аналітика сайту:
Це аналітика сайту за останній місяць. Багато показників припинили діяльність скотилися у зв’язку з тим, що у листопаді, на кілька тижнів “Гербера” припинила свою роботу. Адміністратори і я навчаємося у закладах освіти. А завершення семестру завжди нелегкий процес.








Аналітика сайту за останні три місяці є чудовою. Ми впевнено зростаємо. І знову приходимо до висновку, що імена у нашому контенті займають найбільшу частку і важливість тримати баланс статей та імен є вагомішою.
Раптовий зріст 15 грудня зумовлений викладом нового оновлення, яке дозволяє реєструвати акаунт. У перший день було зареєстровано 14 користувачів, створено 4 колекції, 40 збережень та 400 вподобайок.








10. Як аудиторія впливає на тематику матеріалів або формат подачі?
Під деякими дописами ми запитуємо, які ще теми читачі б хотіли бачити. Частіше ідеї підкидають нам підписники у коментарях до дописів чи відео.
До всіх ідей ми стараємося прислухатися, проте це не означає їх реалізацію. Деякі ідеї можуть суперечити нашій тематиці, нашому формату тощо. Такі ми відкидаємо.
Якщо ідея хороша, то стараємося реалізувати найближчим часом. Так було з однією грою. Один з учасників чату “Книжкова Оранжерея” запропонував гру, де потрібно придумати сюжет на основі кількох слів. Нам це дуже сподобалося і ми регулярно випускали дописи з цією грою та позначали автора.
