АНОТАЦІЯ
Це — друга частина інтерв’ю-дослідження про волонтерський літературний проєкт “Гербера”, який підтримує молодих авторів і розвиває творчу спільноту в Україні. У роботі розглядається, як волонтерство допомагає створювати нові форми культурної співпраці. Основою дослідження стали інтерв’ю з засновницею, аналіз контенту та структура роботи команди. Робота показує, як “Гербера” працює всередині й чим вона корисна для інших культурних ініціатив.
Всього частин шість.
1. Як ви визначаєте основну аудиторію "Гербери"?
Я вважаю, що це є люди, які хочуть писати та хочуть писати краще. Зазвичай вікова категорія варіюється від 13 до 24 років. Переважає жіноча аудиторія. Іноді ці люди реалізовують і свої проєкти, такі як візуальні новели, ігри, комікси тощо. Ці випадки можна спостерігати з обговорень в чаті “Книжкова Оранжерея”. Більшість аудиторії студенти та школярі. Решта – це люди різних професій: програмісти, медики, персонал зі сфери самообслуговування, вихователі та вчителі тощо.
Детальнішу аналітику навела у відповідному пункті.
2. Чи є автори або читачі, які завдяки "Гербері" досягли певного успіху? (Наприклад, почали писати або навпаки завершили працю)
Так, є. Беручи до уваги кількість читачів, які слідкують за ними, робимо висновки, що “Гербера” — корисний ресурс для авторів та читачів, які цікавляться темами створення власних історій. А це свідчить, що багато людей пише. Випадків про початок написання зустрічала більше. Оскільки це легше, ніж завершити рукопис. Не всі доходять до фінішу.
Спостерігаючи за коментарями, помічаємо читачів, які часто діляться про прописаних ними героїв, світів, ситуацій, тобто займаються активною аматорською письменницькою роботою. Часто дякують за допомогу у прописанні деталей, яких їм не вистачало.



3. Чи спостерігали ви зміни в літературній спільноті під впливом діяльності проєкту?
Можливо те, що люди якщо є бажання покращити свої навички письма, знають перелік ресурсів, які можуть з цим допомогти. І одним з таких ресурсів виступає “Гербера”. Наші канали та сайт почали частіше згадувати та багато людей заходить до нас у пошуках необхідних знань.
Також наш чат “Книжкова Оранжерея” має більше ніж 160 користувачів, що включає багато людей, які полюбляють писати. Щодо питань стосовно власного письма звертаються саме сюди. Також їх задають у коментарях. Це свідчить, що тепер автори знають, куди звернутися по допомогу. І порівнюючи з 2022 роком, коли майже не було нічого, щоб мати старт розвитку у написанні, мати можливість спитати поради, побачити чужий досвід, зараз є такі ресурси. І ми є одним з них.
Наприклад, є спілкування між підписниками на запит від читача Aspley «Я останнім часом помітив, що дуже люблю пояснювати якісь моменти в історії через діалоги, і іноді цих діалогів більше, ніж слів автора. Може будуть якісь поради». Вийшло справжнє “професійне” обговорення теми діалогів у творі.

4. Які головні цінності "Гербери", котрі вона несе письменникам?
Це те, що написання — творчість, яка вимагає багато часу та праці задля хорошого результату. Навіть під час самого процесу втілення історії, автори часто мають справу з різними блоками, такими як втрата натхнення, втома від письма, нерозуміння, що робити далі, як зробити персонажів більш живими, як перенести те, що малює уява, на папір тощо. І ми стараємось показати, що готовий рукопис — це справді величезна праця. І це нормально писати довго, нормально писати погано, нормально не знати чогось, нормально брати перерву від цього, нормально переписувати, нормально редагувати, нормально помилятися і так далі. Тому й ми працюємо для того, щоб допомогти авторам у таких ситуаціях. Ми намагаємося подавати контент, який би зумів відповісти на часті запитання, дати поради для написання і для самого процесу створення рукопису, показати можливості прокачати свої навички, дати знання з різних жанрів та про персонажів.
5. Чи плануєте ви активніше залучати аудиторію, наприклад, через воркшопи чи вебінари?
Ні, такого не плануємо. Це не наші формати залучення аудиторії.
6. Як "Гербера" взаємодіє з іншими платформами або проєктами в літературній сфері?
“Гербера” не має досвіду співпраці з іншими платформами чи проєктами, якщо не брати до уваги взаєморекламу з кількома книжковими каналами.
7. Чи відчуваєте ви, що проєкт формує нових авторів?
Так, це відчувається. Найбільш відчутно у чаті “Книжкова Оранжерея”, оскільки маємо можливість поспілкуватися з авторами особисто. Декілька разів приходили люди, які розповідали про бажання почати писати й просили порад. Більша частина людей потрапляє у чат вже з певним досвідом.
Також, коли підписники відповідають під нашими дописами, ставлять питання, діляться досвідом, беруть участь в обговоренні, приходить розуміння — “Гербера” справді формує авторів.
8. Як ви вимірюєте успіх "Гербери"? Це кількість авторів, читачів чи якість взаємодії?
Скоріше за все, це кількість читачів. Сюди можна віднести кількість користувачів на сайті, підписників у Telegram та TikTok, їх реакції на наш контент, взаємодія з ним.
Також до нас неодноразово зверталися про бажання використати інформацію про наш контент та використати самі матеріали для виконання наукових робіт чи певних доповідей. Були звернення від інших сайтів чи каналів про взаємну рекламу.
Все це мотивує і вказує, нехай на маленький, але успіх.
9. Чи є конкретні історії успіху авторів, якими ви можете поділитися?
Скоріше за все, що є. Але ми не зможемо назвати конкретні приклади, оскільки не цікавилися цим питанням. Частіше просто діляться прогресом та творчістю з нами.
10. Які зміни ви плануєте для того, щоб краще підтримувати письменницьку спільноту?
Якщо раніше ми хотіли у соцмережах просувати корисний контент про письмо, то тепер хочемо змінити цей напрямок. Соцмережі стануть більш зосереджені на просуванні вебсайту, який буде великою платформою, що зможе зібрати усіх авторів в одному місці. Такий підхід набагато кращий, оскільки майже всі користуються різними онлайн-сервісами. Це зручно з декількох причин: легко знайти потрібне; можливість мати власний робочий простір, прив’язаний до акаунту; легкість знайти та відкрити (це вимагає тільки один клік). Тому ми впевнені, що такі зміни позитивно вплинуть не тільки на спільноту, але й на команду.