Юлія Кубай: від порад до власної книги в руках

Дизайнерка: Іванна Морозова

Що робить письменника справді видимим для читачів: натхнення, час, редагування, бета-рідери чи конкурси?

Насправді все разом і навіть більше. У новому матеріалі Діана Боровик та Максим Кулачок поговорили з Юлією Кубай — авторкою, яка не боїться не спати до 5 ранку, щоб дописати кульмінацію, та знає, чому саморедагування — важливий крок уперед.

Як зробити так, щоб твою книгу не лише купили, але і прочитали з насолодою? Читай у новому матеріалі!


З якими проблемами під час написання та процесу друку ви зіштовхнулися?

Насправді це нестача часу. Тому що вийти на рівень «письменниця, котра цим заробляє на життя» справді складно, особливо із двома виданими книгами. Коли паралельно є робота, обстріли, особисте життя, друзі, сімʼя, а ще й у книзі почалася кульмінація, то голова йде обертом.

Іноді варто не спати до 5 ранку, а вже о 8 ранку їхати в транспорті на роботу. Книга має бути на рівні з роботою. Письменницька діяльність — це і робота, і хобі, і життя, і друг. Хочеш писати — пиши. Письменницьких порад у телеграм каналі дуже багато, тому пробуйте їх, експериментуйте і знаходьте те, що для вас найкраще працює.


Саморедагування це крок уперед чи навпаки? Чи краще мати редактора, котрий доведе книгу до ідеалу?

Однозначно скажу, що саморедагування це важливо та вважаю, що це крок уперед. Гідний та справді потрібний крок уперед! Так, іноді цей процес змінює книгу та саму історію, але зазвичай воно того варте. Коли після самостійної вичитки тексту йде професійна редакторська робота це 2 чи навіть 3 кроки вперед. Редактор, додаючи 1 слово, може кардинально покращити текст.


Трішки про бета-рідерів і їхню допомогу

Мої бети — це, власне, мої підписники. Попередні дві книги я не мала такої можливості, як отримати думку зі сторони читача. Бета це справді те, що має бути в кожного письменника, і важливо мати декількох людей. Тому що від характеру ще й залежить наскільки будуть тонкі аспекти перевірки книги. Погляд на книгу декількох людей дасть розуміння, як працює ваш сюжет, до того ж кожен буде звертати увагу на певні деталі чи помилки, а це допоможе вам детальніше виявити неточності. Також важливим етапом співпраці з бета-рідерами є обговорення критики та саме рівень спілкування: комусь потрібно буде просто дізнатися факт і почати працювати на виправлення його, а комусь потрібно мʼяко натякнути на це, щоб не образити та не відбити зовсім бажання писати.


Користь від участі в конкурсах

Зараз у нашій країні зовсім інше письменницьке комʼюніті, ніж було у 2015 році. Раніше навіть на більшості сторінках видавництв не було натяку на вкладку «Співпраця з автором». Тому єдиним варіантом, що я могла тоді зробити — це піти на літературний конкурс. Після того, як я стала лауреатом, мене помітили видавництва та захотіли зі мною співпрацювати. Потім видавання книги «Душа» й написання книги «Ідеальність».

Після співпраці з Брайт Букс, я вирішила, що наступна книга буде видана іншим видавництвом. Лауреат премії та знову книга. Тиждень тому маючи примірник, я зрозуміла, що моя історія із цим конкурсом завершена, та обрала тепер шлях до видавництв і приємно, що тепер співпраця з ними йде в обидві сторони. Коли моє імʼя почало частіше зʼявлятися в заголовках, у журі конкурсів, літературних вечорах і т.д., я зрозуміла, що видавництва почали звертати на мене увагу, тому цього разу я навіть не хотіла подавати книгу на конкурс. Для молодих авторів це неймовірний досвід, який справді може допомогти. Зазвичай у журі можуть бути представники певних видавництв і, навіть не здобувши перемогу, можна отримати пропозицію про друк книги.


Як налагодити співпрацю з видавництвами?

Насправді тут теж відіграє важливу роль участь у літературних заходах та співпраця з іншими видавцями. Зустрічі, презентації книг, рецензії — діяльність, котра дозволяє показатися світу! Після участі в конкурсі я два рази видала книгу, тому з упевненістю можу сказати, що це варто робити! Також ставити за мету популяризувати українську книгу на міжнародному рівні. Не варто обмежувати себе тільки на українському ринку: закордонних проєктів теж є дуже багато, тому варто спробувати всюди.


Чим вам особисто допомагає Telegram-канал «Комірчина письменника»?

Насправді оскільки Telegram-акаунт я почала вести майже 3 роки тому, то можу з упевненістю зазначити, що це практика, котра потрібна мені, читачам, бетам. Це і реклама, і знайомство з новою книгою, і спосіб розказати більше про себе, і поради для початківців, і крик душі іноді, і співпраця, і місце для відпочинку.


Складіть топ порад для авторів, щоб саме їхню книгу взяли до рук та прочитали, а не просто купили для колекції

Нині дуже важливий аспект — це соціальні мережі, котрі потрібно розвивати та підтримувати. Де кожен автор може зацікавити новою історією, не промовляючи слів «Купуйте мою книгу», або ж «Це варто вашої уваги»! Потрібно зацікавити глядачів, передати атмосферу, характери майбутніх героїв, і тоді ця праця може допомогти.

Якщо книгу ти плануєш віддавати до видавництва, то вдало підібрати редактора. Тому що це справді важливо, бо людина має полюбляти жанр, у якому написана історія: тоді це справді допоможе, а не зіпсує. Іноді зміна однієї цитати кардинально змінює історію. Не боятися видалити все та почати із самого початку. У моєму випадку це дійсно потрібно було зробити. Тому що зараз я бачу справді результат у порівнянні із чернеткою. Якщо історія досі не подобається — краще взяти та відкласти на певний час, це не буде помилкою. Письменницька діяльність не для заробітку! Під час розрахунку прибутку, автори, та і я загалом, зрозуміли, що хліб за ці кошти не будеш купувати, як і квартиру.


Подкаст, журі літературних конкурсів, Telegram-канал, поради видавцям, книги, письмо, життя: що вам дає сили рухатись?

Реалізація, щастя під час написання книги, ідеї, цілі, які я собі ставлю. А ще реакції читачів: мої книги купують читають та чекають наступних історій. Я кайфую від книг і читання, також окрім цього я розвиваюсь. Моя мрія — це українська книга на полицях закордонних книгарень та бібліотек.


Журналісти: Діана Боровик, Максим Кулачок

Коректорки: Анна Ковбасенко та Ангеліна Іванченко. 

Дизайнерка: Іванна Морозова


Маєш цікавий матеріал про сучасну українську літературу та хочеш, аби його опублікували? Надсилай на пошту [email protected].

Популяризуймо сучукрліт разом!


Ми у соцмережах: Instagram, Telegram, TikTok, YouTube

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Bestseller
Bestseller@bestseller.media

Літературне медіа BestSeller

2.7KПрочитань
2Автори
38Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 жовтня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається