Поки в мене ще «відпочинок» від озвучування (в телеграм каналі є подробиці), давайте поговоримо про мальописи. А саме про українські. Відверто кажучи, я не знавець світу коміксів або графічних романів. Особливо, коли мова за наше рідне. Але дещо таки читала. Плюс із задоволенням разом з вами занурюся в цей світ. Даний матеріал буде побудовано таким чином:
· Спочатку розповім про ті роботи, які особисто читала й рекомендую до ознайомлення.
· Потім розглянемо ті мальописи, які нам рекомендують в Інтернеті.
Думаю, вийде цікаво. Поїхали!
МОЇ ОСОБИСТІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

«Тарас Шевченко: Невідома історія», автор ANIKIO. Жанри: містика, жахи, екшн, пригоди, альтернативна історія.
Анотація – Тарас Шевченко крім того, що пише вірші та малює, займається полюванням на істот, які нападають на села України.
Представник інді, як зараз люблять говорити. Якщо вам подобається аніме «Клинок, який знищує демонів», то тут схожа концепція. В світі мальопису, істоти з української міфології живуть та не дають спокою звичайним людям. Як противага цій навалі виступають мисливці. А їх зброя – мистецтво. Тобто, хтось використовує магію музики, а хтось (наприклад, як головний герой історії)авторських віршів. Різновидів такої магії безліч. Але не всі істоти виступають ворогами людству. Деякі з них просто не хочуть втручатися в чужі справи, а деякі, навпаки, допомагають мисливцям й оберігають села, які знаходяться біля їх територій. Також не забуваємо про відьом, які можуть бути як ворогами, так і союзниками… Це неоднозначний світ міфів, казок та магії, де кожен переслідує свою ціль.
Єдиний мінус для мене – мальопис недописаний. На даний момент є тільки два томи.

Мальописи видання Inker. Жанри: соціальна журналістика, документалістика. Ті, хто давно слідкує за моєю роботою, можуть пам’ятати, що я вже двічі робила огляди на їх роботи – «Я не другий сорт» та «Окоп для закоханих». Inker – це, на мою особисту думку, унікальний проєкт для українського медіа, який поєднує в собі журналістські тексти з коміксами. Як це працює? Спочатку проводиться інтерв’ю з очевидцями, а вже потім на основі цього створюється мальопис. Для прикладу – «Чорнобиль. Окупація». Назва говорить сама за себе. Це історія очевидця, коли на початку повномасштабного вторгнення увесь колектив станції буквально взяли в заручники і була ймовірність нової Чорнобильської катастрофи. Або «Щоденник у полоні» – через стрімкий наступ росіян 16-річний Владислав опиняється на окупованій території і зі знайомими намагається потрапити на вільну частину, але на блок посту його беруть у полон. Як ви бачите, тематика – війна та історії справжніх людей, які живуть серед нас. В Inker виходять також й більш художні твори, як «Дідові казки на ніч», але загальна тематика залишається незмінною.
Обидва «представника» даного списку знаходяться у вільному доступі в Інтернеті. Тому з ними легко ознайомитися. А зараз переходимо до тих мальописів, які рекомендовані більшістю.
РЕКОМЕНДАЦІЇ З ІНТЕРНЕТУ
Я проглянула з десятки топів, рекомендацій тощо. І коли йде мова про українські комікси, найчастіше згадують саме ці твори: «Максим Оса» й «Серед овець». Давайте про них і поговоримо.

«Максим Оса», автор Ігор Баранько. Жанри: детектив, козацьке фентезі, містика, екшн.
Анотація. Максим Оса – козак, який дізнався про дату власної смерті 1636 року. Але ж цього не може бути, адже ось він сидить біля своєї могили. Як йому розпрощатися з життям, повним таємниць і небезпеки? Він точно не готовий помирати. То, може, він ще живий? Разом із головним героєм цього мальопису ви зможете поринути в атмосферні, похмурі пригоди та врешті дізнатися, що ж трапилося з Осою.
Як зазначає культуролог Максим Карповець, з цього можна було спокійно вибудувати світ не гірше Відьмака, але Ігор Баранько вирішив не плодити безкінечні томи й зробив дуже цілісну і по-гоголівські атмосферну роботу. У мальописа доволі незвична історія створення. Хоч автор і українець, але твір був написаний на замовлення бельгійського видавництва Éditions Joker (приблизно 2008 рік). Українською його переклали за два роки. Тобто, якщо вже термінологічно правильно називати, то це не мальопис, а бандес-дессіне (франко-бельгійський комікс) створений українцем.

«Серед овець», автор Олександр Корешков. Жанри: антиутопія.
Анотація. Це історія про утопічний світ у стилі Орвелла. Основне населення — Вівці. Це безправний пролетаріат, що просто існує. Серед них загубився головний герой — білий Вовк. Поступово він починає усвідомлювати свою справжню суть.
За словами Ігоря Кромфа, українського кіно та комікс-критика, це поки найкраще пропрацьована серія українських мальописів, яка створила унікальний всесвіт, який уже неодноразово відгукувався цілком реальними «артефактами» та має можливості для безлічі спін-оффів та просто альтернативних мальописів. На даний момент твір складається з однієї збірки (4 випуски).
Світ українських мальописів широкий та різноманітний. Тут буквально можна знайти все. Різні стилі, жанри, історії, формати. Та що говорити, якщо є інтерактивні комікси. Точніше, я знаю такий один – «WF Webcomic», український choose-your-own-adventure комікс. Грубо кажучи – доля персонажа залежить від виборів читача... Мальописи можуть навчати, а можуть веселити; можуть відображати наші мрії або, навпаки, нашу буденність. Але головне пам’ятати, що будь-яке мистецтво треба підтримувати, як копійкою, так і просто своєю увагою. Українські мальописи вже давно існують і це не щось нове. Але коли ви бачили рекламу хоч якогось видання? Цікаве питання, яке відноситься не тільки до мальописів…