Вчора міністерство економіки України заявило, що Україна вийшла на показники експорту, що були до повномасштабного вторгнення. Мова насамперед йшла про вагу експорту.
І це дійсно близько до правди. Ми взяли середньомісячні вагові показники експорту України у 2019 та 2021 році й отримали 13,9 та 13,5 млн тонн відповідно. У квітні 2024 року український експорт склав понад 13 млн тонн.
Дата | Вага експорту, млн тонн |
---|---|
Середньомісячний 2019 | 13,9 |
Середньомісячний 2021 | 13,5 |
Квітень 2024 | 13,0 |
Тут можна зробити корективу на те, що обсяг експорту нестабільний протягом року: під час жнив він починає зростати. Кажучи про "рекордні показники", міністерка економіки Юлія Свириденко мала на увазі порівняння з показниками лютого 2022 року.
Відтак, за ваговими обсягами експорту Україна дійсно вже надзвичайно близька до показників 2021 року. Складно уявити, скільки сил та енергії у цей показник вкладають наші працівники портів, залізниці, складів, перевантажувальних терміналів.
Попри втрату азовських портів, блокаду Херсонського та Миколаївського, Україна продовжує грати на світових ринках, не в останню чергу завдяки допомозі британців, що допомагають нам із морським коридором. Зараз ще запрацює і сухопутний шлях через Польщу й становище українських експортерів стане набагато кращим.
Проте за цифрами вагової перемоги сховалася валютна зрада. Хоч і вага експорту вже майже досягла показників 2021 року, але валютні доходи з нього - ні.
Для порівняння: у квітні 2024 року з 13 млн тонн ми заробили $3,3 млрд. Натомість у 2019 та 2021 роках: $4,1 та $5,37 млрд відповідно. І це в номінальних показниках (тобто без врахування інфляції). 2021 рік був піковим, оскільки ціни на сировину досягли рекордних показників після коронакризи. 2019 рік найкращий для об'єктивного порівняння.
Якщо ж ми приведемо показники 2019 та 2021 до поточних значень, врахувавши інфляцію, ситуація буде ще більш плачевною. Річ у тому, що ціни на руду зараз тільки відновлюються з дна, а ціни на пшеницю такі самі як у 2019 році (хоч і долар серйозно знецінився за цей час).
Наразі у світі доволі несприятлива кон'юнктура. Відтак, як і в номінальному, так і в реальному вимірі, український експорт ще далекий від показників періоду до повномасштабного вторгнення.
Відтак, згадана Мінекономіки "вагова" перемога є частковою, оскільки Україні наразі критично важливо зменшити дефіцит торгівельного балансу, що досягається збільшенням валютних обсягів експорту.
Досягнення попередніх вагових обсягів експорту є важливим, однак воно може створювати ілюзії щодо ситуації, яка у нас є. А вона залишається складною. Зараз усі невійськові видатки бюджету покриваються зовнішньою допомогою, але в найближчі роки це зміниться. Нам потрібно вже сьогодні готуватися до цього і збільшувати власні можливості оплачувати свої потреби.
Дізнавайся більше про особливості та становлення української економіки в Школі Останнього Капіталіста: https://ostkap.school/