Експортна перемога зі смаком зради

Вчора міністерство економіки України заявило, що Україна вийшла на показники експорту, що були до повномасштабного вторгнення. Мова насамперед йшла про вагу експорту.

І це дійсно близько до правди. Ми взяли середньомісячні вагові показники експорту України у 2019 та 2021 році й отримали 13,9 та 13,5 млн тонн відповідно. У квітні 2024 року український експорт склав понад 13 млн тонн.

Дата

Вага експорту, млн тонн

Середньомісячний 2019

13,9

Середньомісячний 2021

13,5

Квітень 2024

13,0

Тут можна зробити корективу на те, що обсяг експорту нестабільний протягом року: під час жнив він починає зростати. Кажучи про "рекордні показники", міністерка економіки Юлія Свириденко мала на увазі порівняння з показниками лютого 2022 року.

Відтак, за ваговими обсягами експорту Україна дійсно вже надзвичайно близька до показників 2021 року. Складно уявити, скільки сил та енергії у цей показник вкладають наші працівники портів, залізниці, складів, перевантажувальних терміналів.

Попри втрату азовських портів, блокаду Херсонського та Миколаївського, Україна продовжує грати на світових ринках, не в останню чергу завдяки допомозі британців, що допомагають нам із морським коридором. Зараз ще запрацює і сухопутний шлях через Польщу й становище українських експортерів стане набагато кращим.

Проте за цифрами вагової перемоги сховалася валютна зрада. Хоч і вага експорту вже майже досягла показників 2021 року, але валютні доходи з нього - ні.

Для порівняння: у квітні 2024 року з 13 млн тонн ми заробили $3,3 млрд. Натомість у 2019 та 2021 роках: $4,1 та $5,37 млрд відповідно. І це в номінальних показниках (тобто без врахування інфляції). 2021 рік був піковим, оскільки ціни на сировину досягли рекордних показників після коронакризи. 2019 рік найкращий для об'єктивного порівняння.

Якщо ж ми приведемо показники 2019 та 2021 до поточних значень, врахувавши інфляцію, ситуація буде ще більш плачевною. Річ у тому, що ціни на руду зараз тільки відновлюються з дна, а ціни на пшеницю такі самі як у 2019 році (хоч і долар серйозно знецінився за цей час).

Ціна на пшеницю, доларів за бушель

Наразі у світі доволі несприятлива кон'юнктура. Відтак, як і в номінальному, так і в реальному вимірі, український експорт ще далекий від показників періоду до повномасштабного вторгнення.

Відтак, згадана Мінекономіки "вагова" перемога є частковою, оскільки Україні наразі критично важливо зменшити дефіцит торгівельного балансу, що досягається збільшенням валютних обсягів експорту.

Досягнення попередніх вагових обсягів експорту є важливим, однак воно може створювати ілюзії щодо ситуації, яка у нас є. А вона залишається складною. Зараз усі невійськові видатки бюджету покриваються зовнішньою допомогою, але в найближчі роки це зміниться. Нам потрібно вже сьогодні готуватися до цього і збільшувати власні можливості оплачувати свої потреби.

Дізнавайся більше про особливості та становлення української економіки в Школі Останнього Капіталіста: https://ostkap.school/

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Останній Капіталіст
Останній Капіталіст@OstanniyCapitalist

Українська націонал-буржуазія

151.2KПрочитань
0Автори
806Читачі
Підтримати
На Друкарні з 7 серпня

Більше від автора

  • Нова ідея-фікс українських урядовців

    У вівторок головний фіскалізатор країни Данило Гетманцев виступив з доволі неочікуваною заявою: а давайте спрямуємо частину доходу українців у ОВДП, а не просто в податки. Ну і підкріпив цю пропозицію подібним ізраїльським досвідом та апеляцією до інших прикладів з історії.

    Теми цього довгочиту:

    Економіка
  • Якою була зовнішня політика президента Дональда Трампа?

    Трамп міг одночасно погрожувати Північній Кореї “вогнем і люттю” і провести три дружні саміти з Кім Чен Ином. Міг бомбардувати крилатими ракетами сирійський військовий аеродром, а пізніше оголосити про виведення з Сирії 2000 американських військовослужбовців.

    Теми цього довгочиту:

    Трамп
  • Чим Байден запам'ятався світу

    Президентство Байдена стало знаковим під час глобальних криз, таких як пандемія COVID-19 та війна в Україні. У цій статті ми розглянемо, чим він запам'ятався світові.

    Теми цього довгочиту:

    Сша

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається