У вівторок головний фіскалізатор країни Данило Гетманцев виступив з доволі неочікуваною заявою: а давайте спрямуємо частину доходу українців у ОВДП, а не просто в податки. Ну і підкріпив цю пропозицію подібним ізраїльським досвідом та апеляцією до інших прикладів з історії.

Пост Д. Гетманцева у його особистому Telegram-каналі

У цьому довгочиті пройдемося по цій пропозиції і продовжимо публічну дискусію щодо цієї пропозиції.

Втрачені можливості та несформована довіра

Ми на ОК з року в рік повторювали думку про необхідність запровадження обов’язкового накопичувального рівня пенсійної системи. На жаль, попри зростаючий тиск на солідарну пенсійну систему, всі минулі Уряди успішно ігнорували ці заклики. Якби ми почали запроваджувати її ще у 2014-2015 (що було малоймовірно, зважаючи на інші виклики для держави), чи у 2019 році - в українців вже був би досвід накопичувальних рахунків і терміни “інвестиція”, “накопичувальний фонд” були б знайомими для простих громадян.

Дефіцит пенсійного фонду з року в рік зростав. Джерело: http://old.cost.ua/budget/deficit/pension/

Імплементація скандального “податкового” закону №11416-д зустрілася із тиском з боку суспільства, він вразив тих, хто працює в білу. А це переважно бюджетники, ФОПи, працівники великих західних компаній. Тож не дивно, що закон досі не підписаний Президентом.

Але потреба у фінансуванні дефіциту бюджету нікуди не поділася. За останній місяць Мінфін збільшив обсяг розміщення ОВДП, проте це відбулося через зміну політики резервування банків з боку НБУ. Проте, це лише тимчасовий костиль, не вихід із ситуації.

Зростання розміщеннь ОВДП після змін в умовах резервування банків

Зміна парадигми від просто "общупати гусаків" до "запропонувати щось з доходом" - це позитив. І ми раді, що пан Гетманцев вирішив актуалізувати це питання та розпочати публічне обговорення нової стратегії державних фінансів. Окрім цього, ще одним плюсом є те, що ми бачимо, як наші можновладці потихеньку починають мислити стратегічно і розглядати Україну як суб'єкт геополітики, а не просто тапалку "дай грошей".

Насамперед мова йде про розуміння ризиків і готовність до всіх можливих сценаріїв, покладання відповідальності за майбутнє перш за все на себе.

Лише запровадження обов'язкового накопичувального рівня пенсійної системи за наявних змінних робітників та сплаченого ЄСВ могло б надати 35 мільярдів гривень на рік, більшу частину з яких зможе акумулювати оборонний фонд бюджету. Як для вирахування 1% з ЄСВ та ПДФО (тобто, ЄСВ на солідарку - 21%, ПДФО - 17%) - це був би хороший поштовх.

Розбір пропозицій Уряду в одному з відео на “Валентині”

Шкода, що на цю проблему урядовці звернули увагу лише зараз, оскільки за 3 роки до повномасштабного вторгнення, з монобільшістю, можна було б спокійно запустити відповідні механізми та інституції.

Наразі, навіть якщо ухвалення законопроєкту про ІІ рівень пенсійної системи відбудеться у 2024-2025 роках, він запуститься не раніше 2026 року (і одного місяця із закінчення воєнного стану).

Ізраїльський кейс

Важливо примітити, що згаданий Гетманцевим ізраїльський кейс стосується важких перепетій в ізраїльському Уряді, який ще тоді був переважно за лівими.

Тоді у 1970 роках Ізраїль стикнувся з доволі подібними проблемами. Величезний дефіцит платіжного балансу, інфляція. В ті часи в Ізраїлі друкували багато грошей, щоб покрити зростаючі потреби і оборони, і населення. Це призводило до збільшення видатків споживання, що збільшувало імпорт і зменшувало експорт продукції.

Дефіцит платіжного балансу Ізраїлю

Наразі, Україна не друкує грошей. Але проблема платіжного балансу у нас є. Через зменшення пропозиції товарів через посуху, енергокризу, прискорюється інфляція. Та сказати, що в Україні якесь дуже сильне споживання - також неможливо. Війна завдала потужного удару по найбіднішим верствам населення та середньому класу.

Згадана Гетманцевим обов'язкова купівля облігацій за кошти із зарплати - це трішки інший кейс. Тоді, на фоні дефіциту бюджету, валюти, зростання інфляції та споживання, Міністерство фінансів Ізраїлю провело тривалі перемовини з представниками бізнесу, профспілок та влади.

Ідея спрямувати частину зарплат на облігації належала підприємцям. Натомість, Гістадрут (федерація профспілок) почала протестувати проти неї.

undefined
Міністр фінансів Ізраїлю 1970 р., Пінхас Сапір

Переломним був виступ міністра фінансів Пінхаса Сапіра, який вказав на перелік податків на споживчі товари, що він збирався запровадити у випадку ігнорування пропозиції зі сторони профспілок.

Побачивши, що запроваджені податки просто "з'їдять" підвищення зарплат, що вимагав Гістадрут на фоні інфляції, останній погодився на запропоновані умови.

Тому, після 1970 року, більшу частину збільшення зарплат з'їдав оцей обов'язковий фонд облігацій, що дозволяв перерозподілити зростання національного доходу в оборону.

Israel Bonds | Invest in Israel
Перший прем’єр-міністр Ізраїлю Бен-Гуріон на конференції, присвяченій облігаціям

При цьому, цей "обов'язковий фонд" дійсно індексувався до інфляції. Відповідно, він мав реальну дохідність. Головною філософією цього фонду було відкладення споживання на сприятливіші часи і швидке залучення коштів для підкріплення обороноздатності.

Від інфляції Ізраїлю втекти не вдалося, а ось зменшити дефіцит платіжного балансу - так. Зростання інфляції було неминучим за лівих диспропорцій в економіці Ізраїлю (ще існували кібуци, доцільність яких у відносно мирний час була сумнівною).

Кейси Великобританії та США

Під час Другої Світової у Великій Британії не було обов'язкової купівлі облігацій. Проте, через мережу громадських організацій, пропаганди та на відчутті патріотизму, британському уряду вдалося залучити багато ресурсів.

U.K. to Repay First World War Bonds - WSJ

Окрім цього не варто забувати про високий рівень капіталізації британської та американських економік. У них був потужний середній клас вже тоді, ну і також багаті еліти з відчуттям патріотизму та відповідальності за долю власної держави.

Щодо України

Запровадження такого обов'язкового фонду дійсно є цікавою пропозицією. Проте, зважаючи на низький рівень капіталізації вітчизняної економіки, ця пропозиція має бути для людей із середніми та великими доходами.

Наразі, багато бюджетників (мова не про прокурорів та суддів) стикаються із відсутністю індексації своїх зарплат. Мова йде як про вчителів, так і про лікарів. Відсутність індексації освітньої субвенції та суттєвої індексації НСЗУ зв'язує медичній та освітній системі руки.

Натомість, людям із середніми та високими доходами дійсно є сенс запропонувати цю альтернативу, проте ці облігації мають мати реальну дохідну дохідність, тобто враховувати інфляційний ризик.

Механізм цього фонду має бути максимально прозорим, і спрямувовуватися напряму до ЗСУ, і в майбутньому, на державне оборонне замовлення.

Дохідність ОВДП на вторинному ринку знизилася — Мінфін
Дані: НБУ

Щодо відсотків - оскільки в Україні досі зберігається великий розрив ВВП, а також досі не розкрито потенціал багатьох нових галузей, то це не має лякати урядовців. Завершення активних бойових дій дасть великих поштовх як і доходам бюджету, так і національній економіці.

При цьому, Україні не варто розслаблятися навіть у випадку закінчення бойових дій. Ми не маємо повторювати помилок минулого і не вдаватися у популізм. За нехтування фінансування ЗСУ протягом років ми дуже гірко розплатилися.

Державне оборонне замовлення може стати стимулом до реіндустріалізації України та побудови великого прошарку середнього класу.

Враховуючи контекст малого прошарку людей із середніми та великими доходами, запровадження такого фонду взамін прогресивної шкали оподаткування буде хорошим кроком, оскільки дозволить українцям збільшити свої капітали, а державі підвищити рівень довіри до себе.

Таким чином держава сама посприяє збільшенню капіталів українців.

Прикінцеві положення

За грамотного бюджетного планування такий крок призведе до зростання як і капіталів українців, так і середнього класу, що є vital для будь-якої ринкової економіки.

Під "грамотним" маємо не роздачі тисяч, а інвестиції у державне оборонне замовлення з прозорими закупівлями, науку та освіту, інфраструктуру.

У будь-якому випадку, якщо буде провалено збільшення доходів оборонного фонду бюджету, то Україні доведеться підвищувати податки на споживання, що зачеплять усіх українців, у тому числі з найбідніших верств населення.

Тому, пропонуємо продовжити дискусію.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Останній Капіталіст
Останній Капіталіст@OstanniyCapitalist

Українська націонал-буржуазія

150.9KПрочитань
0Автори
804Читачі
Підтримати
На Друкарні з 7 серпня

Більше від автора

  • Якою була зовнішня політика президента Дональда Трампа?

    Трамп міг одночасно погрожувати Північній Кореї “вогнем і люттю” і провести три дружні саміти з Кім Чен Ином. Міг бомбардувати крилатими ракетами сирійський військовий аеродром, а пізніше оголосити про виведення з Сирії 2000 американських військовослужбовців.

    Теми цього довгочиту:

    Трамп
  • Чим Байден запам'ятався світу

    Президентство Байдена стало знаковим під час глобальних криз, таких як пандемія COVID-19 та війна в Україні. У цій статті ми розглянемо, чим він запам'ятався світові.

    Теми цього довгочиту:

    Сша
  • Піти у відставку - я вважаю в інтересах моєї партії і країни

    Саме з такою заявою довелось вийти Джо Байдену влітку цього року опісля невдалих дебатів кандидатів на пост президента, що проходили в Атланті 27-го червня.

    Теми цього довгочиту:

    Джо Байден

Вам також сподобається

  • Підсумок бети

    Я не знаю, якою друкарня була на початку, але зараз в мене лише позитивний досвід від користування нею, хоч і є декілька дивних та незручних

    Теми цього довгочиту:

    Друкарня
  • Жіночі вагони

    Просто задумайтеся: кожна жінка, готова придбати квиток у окремий вагон, ВЖЕ має що згадати.

    Теми цього довгочиту:

    Безпека
  • Огляд ринку криптовалют

    Bitcoin продовжив своє зростання і оновив локальний максимум на 48826,81$, від цієї ціни отримано реакцію продавця і зараз намагаємося втриматися вище 48$k. Але, на денному ТФ поки що спостерігається перевага покупців, а це означає, що запас ходу є як мінімум до 50$k.

    Теми цього довгочиту:

    Криптовалюта

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається

  • Підсумок бети

    Я не знаю, якою друкарня була на початку, але зараз в мене лише позитивний досвід від користування нею, хоч і є декілька дивних та незручних

    Теми цього довгочиту:

    Друкарня
  • Жіночі вагони

    Просто задумайтеся: кожна жінка, готова придбати квиток у окремий вагон, ВЖЕ має що згадати.

    Теми цього довгочиту:

    Безпека
  • Огляд ринку криптовалют

    Bitcoin продовжив своє зростання і оновив локальний максимум на 48826,81$, від цієї ціни отримано реакцію продавця і зараз намагаємося втриматися вище 48$k. Але, на денному ТФ поки що спостерігається перевага покупців, а це означає, що запас ходу є як мінімум до 50$k.

    Теми цього довгочиту:

    Криптовалюта