Ердоган перемагає на виборах у Туреччині, продовжуючи правління до третього десятиліття ‒ CNN

Президент Реджеп Таїп Ердоган переміг на президентських виборах у Туреччині, перемігши лідера опозиції Кемаля Киличдароглу у другому турі голосування в неділю та розтягнувши своє правління на третє десятиліття.

Після підрахунку 99,43% голосів, попередні офіційні результати, оголошені Вищою виборчою радою Туреччини (YSK) у неділю, показали, що Ердоган перемагає з 52,14% голосів. Кілічдароглу отримав 47,86%.

Виступаючи перед тисячами своїх прихильників біля президентського комплексу в Анкарі, Ердоган сказав, що зараз настав час «відкласти всі дебати та конфлікти щодо періоду виборів і об’єднатися навколо наших національних цілей і мрій».

«Ми не єдині переможці, переможцем є Туреччина. Переможцем є всі частини нашого суспільства, наша демократія є переможцем», – сказав Ердоган.

Ердоган заявив, що серед головних пріоритетів уряду буде боротьба з інфляцією та загоєння ран від катастрофічного землетрусу 6 лютого, який забрав понад 50 000 життів у Туреччині та сусідній Сирії.

Виступаючи в штаб-квартирі своєї партії в столиці Анкарі, Кілічдароглу сказав, що продовжуватиме боротьбу, доки в Туреччині не буде «справжньої демократії».

«Це був найбільш несправедливий період виборів у нашій історії… Ми не піддалися атмосфері страху», – сказав він. «На цих виборах воля людей змінити авторитарний уряд стала очевидною, незважаючи на весь тиск».

Кілічдароглу сказав, що «справді мене засмучує важкі дні, які чекають на нашу країну».

Іноземні лідери, зокрема Росії, Катару, Лівії, Алжиру, Угорщини, Ірану та Палестинської автономії, були одними з перших, хто привітав Ердогана.

У коментарях, опублікованих на веб-сайті Кремля, президент Росії Володимир Путін заявив, що вибори стали «явним доказом підтримки турецького народу» зусиль Ердогана «зміцнити державний суверенітет і проводити незалежну зовнішню політику».

Президент США Джо Байден також привітав Ердогана, написавши у Twitter, що він сподівається на спільну роботу «як союзники по НАТО» над «двосторонніми питаннями та спільними глобальними проблемами».

Прихильники Ердогана зібралися на площі Таксім у Стамбулі, скандуючи його ім'я та "Бог великий".

Сотні людей зібралися біля стамбульської штаб-квартири правлячої Партії справедливості та розвитку (АК) після того, як попередні результати показали, що Ердоган лідирує. Деякі прийшли з дітьми, а інші розмахували прапорами, сигналили автомобілями, запускали фаєри та фаєри.

Виступаючи перед партійним штабом під час святкувань, прихильник Ердогана Денел Анарт сказав : «Я сподіваюся, що він живе вічно». «Він мій батько, дід, дядько. Він - моє все", - сказав Анарт.

Інші вразили більш релігійну нотку.

«Мусульмани повинні радіти. Весь світ більше знатиме мусульман», – сказав 33-річний Сехат Пак. «Ісламський світ має радіти».

Але Мехмет Карлі, радник Кілічдароглу, назвав перемогу Ердогана на виборах «Пірровою перемогою», звинувативши президента в розпалюванні напруженості під час виборів.

«Схоже, президент Ердоган виграв ці вибори. Але називати це перемогою було б помилкою. Можливо, піррова перемога — кращий термін для опису цієї ситуації», — сказав Карлі.

Перемога Ердогана над Киличдароглу, 74-річним бюрократом і лідером лівої CHP, залишила Туреччину глибоко розділеною нацією.

«Це не нищівна поразка для тих, хто хотів змін», — сказала Беккі Андерсон з CNN Аслі Айдінтасбас, запрошений співробітник Брукінгського інституту. «Ми знову дивимося на розділену країну… обидва табори хочуть абсолютно різних речей для Туреччини».

У першому турі голосування 14 травня Ердоган забезпечив перевагу майже на п'ять балів над Киличдароглу, але не досяг 50-відсоткового порогу, необхідного для перемоги. 

Того ж дня парламентський блок президента отримав більшість місць у парламенті.

Раніше у виборчій владі заявили, що голосування проходить «без проблем».

Минулого тижня кандидат, який посів третє місце Сінан Оган , який набрав 5% голосів у першому турі, публічно підтримав Ердогана, що ще більше підвищило шанси лідера сильної людини на перемогу у недільному другому й останньому турі президентства. 

Багато опитувань невірно передбачали, що Кілічдароглу лідируватиме на виборах 14 травня, які показали високу явку майже 90% по всій країні. 

Шість опозиційних груп сформували безпрецедентний єдиний блок за Киличдароглу, щоб спробувати відібрати владу у Ердогана.

Опозиція описала вибори як останню стійку для турецької демократії, звинувачуючи Ердогана в тому, що він знищив демократичні інститути країни протягом свого 20-річного правління, підривав владу судової системи та придушував інакомислення.

Ердоган також стикається з проблемами, пов’язаними з економікою, що провалилася, і сумною першою реакцією на лютневий землетрус.

Уряд визнав свої «помилки» у своїй рятувальній операції та вибачився перед громадськістю. 

Критики Ердогана також звернули увагу на слабкі будівельні стандарти, очолювані правлячою партією АК, яка посилила будівельний бум з початку 2000-х років і збільшила кількість загиблих. Вони також стверджували, що реакція на землетрус підкреслила ймовірне послаблення Ердоганом урядових установ у його прагненні консолідувати владу. 

Фінансова криза в країні, яка призвела до різкого падіння валюти та різкого зростання цін, також частково звинувачується в політиці Ердогана. Критики стверджували, що президент знизив процентні ставки, залишивши інфляцію вільною. 

Минулого тижня в інтерв’ю Андерсону з CNN Ердоган пообіцяв подвоїти свою неортодоксальну економічну політику, стверджуючи, що процентні ставки та інфляція «позитивно корелюють».

Він також назвав свої стосунки з президентом Росії Путіним «особливими» і сказав, що продовжуватиме блокувати доступ Швеції до НАТО, незважаючи на критику Заходу, що він перешкоджає єдиному фронту проти вторгнення Москви в Україну.

Ердоган, який контролює другу за чисельністю армію в НАТО, звинуватив Швецію у приховуванні курдських терористичних груп і поставив передумовою приєднання Стокгольма до екстрадиції розшукуваних осіб. Швеція відхилила неодноразові запити Туреччини про екстрадицію осіб, яких Анкара називає терористами, стверджуючи, що питання може бути вирішено лише шведськими судами.

Прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон привітав Ердогана з перемогою. «Наша спільна безпека є пріоритетом майбутнього», — написав він у Twitter.

Після того, як Росія почала вторгнення в Україну в лютому 2022 року, турецький лідер став ключовим посередником влади, вдавшись до вирішального балансу між двома сторонами, широко відомого як «проукраїнський нейтралітет».

Він допоміг у досягненні ключової угоди, відомої як Ініціатива Чорноморського зернового коридору , яка розблокувала мільйони тонн пшениці, які потрапили під час вторгнення Росії в Україну, запобігши глобальній кризі голоду. Угоду було продовжено ще на два місяці минулої середи, за день до її закінчення.

Президент України Володимир Зеленський у Twitter привітав Ердогана з перемогою.

«Ми розраховуємо на подальше зміцнення стратегічного партнерства на благо наших країн, а також на зміцнення співпраці заради безпеки та стабільності Європи», – сказав Зеленський.

За матеріалами CNN

Переклад зробив канал Космос Політики

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

73.8KПрочитань
4Автори
278Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається