ESG Інвестування сьогодні

Зміст

Ви беззаперечно мали б почути термін ESG в новинах, адже він зводить усі актуальні проблеми, з якими зіштовхується бізнес в одне ціле, що дозволяє інвесторам або просто зацікавленим особам ефективніше відслідковувати. Зараз ви дізнаєтеся, у чому інвестиційна користь від ESG інвестування та які неочікувані тренди в інвестиціях несе за собою висока пріоритетність цих трьох букв для бізнесу.

ESG - про що йде мова?

Критерії Environmental, Social and Governance (Довкілля, Соціум, Управління), або просто ESG - це набір стандартів для вимірювання впливу бізнесу на суспільство та навколишнє середовище, а також його прозорості та підзвітності. Тобто саме визначення уже вказує на те, що мова йдеться не лише про навколишнє середовище, а про усі проблеми бізнесу як частини суспільнотворчого механізму. Екологічні критерії враховують, як компанія захищає навколишнє середовище, включаючи корпоративну політику, спрямовану на боротьбу зі зміною клімату, використання відновлювальної енергетики та активність переходу на сталий розвиток (sustainable growth). Наприклад, Coca Cola, як найбільший виробник неперероблювального пластику у світі має погану репутацію по критерію Environmental. Соціальні критерії досліджують, як компанія управляє відносинами з працівниками, постачальниками, клієнтами та громадами, в яких вона працює. Наприклад, щороку, французька податкова адміністрація виставляє список сорока компаній, які систематично запізнюються у сплаті своїх зобов’язань. Серед них до речі LVMH - найбільша компанія люксу, яка володіє Louis Vuitton, Dior, Loro Piana, Moet & Chandon, Hennesy, тощо. Це негативно впливає на її показник Social у критеріях ESG. Управління стосується менеджменту компанії, оплати праці керівництва та звичайних працівників, аудиту, внутрішнього контролю та прав акціонерів. Наприклад, нещодавній конфлікт українського Kernel зі міноритарними акціонерами дуже негативно відображається на її відповідності критерію Governance.

Вперше з'явившись у 2004 році, ESG за останні кілька років спричинив справжню лихоманку у фінансовому секторі. Лихоманка досягла свого піку під час минулорічної Конференції ООН з питань зміни клімату, коли "зелені" фінанси були названі ключовим інструментом у боротьбі зі зміною клімату. З того часу вони втратили частину свого блиску.

У 2021 році зростання інвестиційних продуктів ESG випереджало всі інші сегменти індустрії управління активами. За даними Morningstar, активи глобальних фондів сталого розвитку досягли максимуму в $2,97 трлн минулого року, але на кінець вересня знизилися до $2,24 трлн, в основному через підвищення цін на нафту та газ, що підвищило прибутки відповідних компаній.

Чому ці критерії важливі для інвесторів?

Це залежить від вашого бачення світу, адже кожен інвестор має свої цінності. Колись, інвестори мали розділену думку щодо бізнесу, який займався торгівлею людьми по шляху трикутника. Сьогодні, після століть постійної боротьби з таким бізнесом, можна впевнено сказати, що 99% інвесторів забрали б свої гроші, якби дізналися, що вони є акціонером компанії, яка займається таким “бізнесом”. Однак світ інвестицій переповнений можливостями, в які не всі готові вкладатися. Гральний бізнес, Ритуальні послуги, Виробники зброї, Компанії, що залишилися в росії і сплачують там податки, Приватні тюрми - в усі ці бізнеси ви сьогодні можете спокійно інвестувати, деякі з компаній таких бізнесів навіть розміщені на біржі.

Однак, найбільші дебати сьогодні викликають інвестиції в компанії, які своєю діяльністю забруднюють навколишнє середовище. Про фінансову доцільність проблеми зміни клімату ми зробимо окремий пост, а зараз сконцентруємося на інвестиційній привабливості “зелених”, “сірих”, та “потенційно зелених” компаній.

Навіщо компаніям відповідати критеріям ESG?

Усі ми розуміємо, що більше схвалення потенційних інвесторів вашого бізнесу дасть вам більше доступних коштів для його розвитку і, звісно, підвищить вартість вашої компанії. Саме тому сьогодні можна побачити як будь-яка компанія виставляє себе як таку, яка відповідає усім критеріям ESG, що деколи виходить за рамки дозволеного і перетворюється на спекуляцію.

Чи означає це, що інвестувати потрібно лише в компанії, які відповідають усім вашим критеріям ESG ?

Ось тут ми і зустрічаємо головний парадокс століття. Справа в тому, що більшість компаній сьогодні ще не перейшли на зелену енергетику, адже для цього вартість експлуатації та адаптації виробничих ліній на новий вид енергії повинні бути фінансово вигідними. У такій ситуації, обійтися без втручання держави неможливо.

Екстерналії

Екстерналія (від англ. External - зовнішній) - це події, які відбуваються без нашої участі, але які впливають на нас із зовні. Візьмемо легкий приклад. Ви готуєтеся до сну о 22:00, однак не можете заснути аж до першої ночі через гавкіт сусідської собаки. Ви ніяким чином не спричинили гавкіт, однак він тим не менш не дає вам заснути. У цьому випадку екстерналією буде гавкіт собаки. Ви хотіли б вирішити цю проблему, сказавши сусіду заспокоїти собаку, однак йому на це всеодно, адже він лягає о другій, хоча він єдиний може заспокоїти домашню тварину. Так і народжуються двоготривалі екстерналії, які необхідно виправляти.

Повернемося до економіки та інвестицій. А точніше до компаній, які виробляють енергетику, що забруднює навколишнє середовище. Наприклад, виробництво на основі вугілля сьогодні вигідно, адже вугілля дешевше за вітрові чи сонячні електростанції. Однак це виділяє шкідливі речовини в атмосферу під час виробництва, що спричиняє багато проблем для довкілля.

З цієї точки зору у держави, як єдиного органу, який може зробити “невигідний” перехід на зелену енергетику вигідним, є два варіанти. Перший - зробити забруднюючу енергію дорожчою, вводячи на неї “Податок Пігу”, названий на честь американсього економіста Артура Пігу, який досліджував поняття екстерналій на прикладі забруднюючих заводів. Другий варіант - зробити зелену енергетику дешевшою за допомогою державних дотацій.

Проблема першого варіанту в тому, що він “не на часі”, адже підвищення цін на енергію, навіть “сіру”, спричинить новий виток інфляції, яка щойно заспокоїлася. Другий варіант також частково запускає інфляцію, адже державні витрати підвищують попит на енергетику, що збільшує ціни за умов незмінної пропозиції.

Який тоді сектор буде найпривабливіший ?

З огляду на сьогоднішню обмеженість у виборі для держав, найкращим варіантом було б інвестувати у компанії, які займаються видобутком “зеленої” енергетики. Однак уся проблема в тому, що найбільші компанії з видобутку нової зеленої енергетики - ті самі традиційні нафтові та газові компанії, які інвестують у проєкти відновлювальної енергетики для покращення іміджу та використання можливості отримати субсидії на такого роду діяльність. Тому сьогодні, якщо вас цікавлять інвестиції у відновлювальну енергетику, ви повинні перш за все подивитися в сторону традиційних енергетиків, які мають на це ресурси, попит від інвесторів та держави, а також великі центри розробок (Research and development, або просто R&D). Наведемо лише декілька прикладів останніх проєктів від такого штибу компаній (*Не є інвестиційною рекомендацією):

  • Shell:

Відновлювана енергетика: Нідерландський Shell інвестує у відновлювані джерела енергії, включаючи вітрову та сонячну. Компанія має частки в офшорних (тобто близьких до берегу, на воді) вітроенергетичних проектах в Нідерландах і США.

Біопаливо: Shell інвестує у виробництво біопалива, приділяючи особливу увагу передовим видам біопалива, виготовленим з відходів та нехарчової сировини.

Інфраструктура для зарядки електромобілів: Shell розширила свою інфраструктуру зарядки електромобілів (EV), працюючи із зарядними станціями.

  • TotalEnergies:

Відновлювана енергетика: Французька TotalEnergies також бере активну участь у проектах з відновлюваної енергетики, зокрема, сонячної та вітрової. Компанія інвестує в сонячні електростанції та офшорні вітроенергетичні проекти в Азейбарджані, Французькій Гвіані та у самій Франції.

Зарядка електромобілів: Компанія розширила свою присутність на зарядних станціях для електромобілів, сприяючи розвитку інфраструктури електромобілів.

Водень: TotalEnergies досліджує водень як екологічно чисте джерело енергії, інвестує у виробництво водню та інфраструктурні проекти.

  • ExxonMobil:

Уловлювання та зберігання вуглецю (УЗВ): Найбільша частина колишньої Standard Oil, ExxonMobil виявила зацікавленість у технологіях уловлювання та зберігання вуглецю для скорочення викидів від виробництва інших продуктів.

Біопаливо: ExxonMobil вивчає можливості використання біопалива в рамках своїх зусиль зі зниження вуглецевої інтенсивності своїх операцій.

Енергоефективність: Компанія працює над ініціативами з підвищення енергоефективності у своїй діяльності та

Висновки

Інвестування у величезні компанії, які зробили свій ріст на видобутку “сірої” енергетики може не збігатися з вашими критеріями ESG. Однак сьогодні, світу необхідний якомога швидший перехід на відновлювальну енергетику, і деякі інвестори знаходять втілення цих ідей у нафтових та газових гігантах, які вкладають майже усі вільні кошти у відновлювальну енергетику, але в разі спаду її привабливості чи залученості держави у ці процеси можуть легко перемкнутися на свою традиційну діяльність, страхуючи таким чином своїх інвесторів.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Останній Капіталіст
Останній Капіталіст@OstanniyCapitalist

Українська націонал-буржуазія

152.6KПрочитань
0Автори
810Читачі
Підтримати
На Друкарні з 7 серпня

Більше від автора

  • Нова ідея-фікс українських урядовців

    У вівторок головний фіскалізатор країни Данило Гетманцев виступив з доволі неочікуваною заявою: а давайте спрямуємо частину доходу українців у ОВДП, а не просто в податки. Ну і підкріпив цю пропозицію подібним ізраїльським досвідом та апеляцією до інших прикладів з історії.

    Теми цього довгочиту:

    Економіка
  • Якою була зовнішня політика президента Дональда Трампа?

    Трамп міг одночасно погрожувати Північній Кореї “вогнем і люттю” і провести три дружні саміти з Кім Чен Ином. Міг бомбардувати крилатими ракетами сирійський військовий аеродром, а пізніше оголосити про виведення з Сирії 2000 американських військовослужбовців.

    Теми цього довгочиту:

    Трамп
  • Чим Байден запам'ятався світу

    Президентство Байдена стало знаковим під час глобальних криз, таких як пандемія COVID-19 та війна в Україні. У цій статті ми розглянемо, чим він запам'ятався світові.

    Теми цього довгочиту:

    Сша

Вам також сподобається

Коментарі (2)

гавно ебане

Вам також сподобається