Автор: Іван Лисько | Оцінка: ⭐️⭐️⭐️⭐️½ |
---|---|
Жанр: хардкорпанк | Дата релізу: 25.07.2024 |
Слухати: https://linktr.ee/gruntpalaye
Світ зміниться: Грунт Палає та їхній Крик до Дії у дебютному повноформатному альбомі
Neformat стверджує, що гурт Грунт Палає утворений завдяки досвідченим музикантам хардкорної сцени. Що дає право називати гурт “супергуртом”. “Його утворили вже досвідчені музиканти, за плечима яких добре відомі у вузьких колах проєкти Break The Habit, Juggernaut, Strike Each Other, Light of Mine, My Victory”, – йдеться в оригінальній статті Неформат, з якою я ознайомився, готуючись до цього матеріалу. Раджу перечитати велике інтерв’ю банди виданню Неформат. Там дуже багато про внутряки, вогонь в очах, любов до хардкору, українськомовні тексти тощо.
Коли люди горять ідеєю, роблячи максимально щиро свою роботу, – це обов’язково відгукнеться. Якщо не одразу, то у довгій перспективі. Дебютний альбом вийшов у розпал літа - 25 липня. Подейкують, що літо не найкращий сезон випуску альбомів. Але крутій музиці не властиво підкорятися принципам індустрії та озиратися на сезони. Я собі не уявляю вихід цього альбому в будь-який інший час. Він у мене чітко асоціюється з літом, коли його активно слухав, а тепер дозрів, щоб написати про нього рецензію.
Частиною задоволення від прослуховування альбому було те, що я нічого від нього не очікував. Хардкор, як хардкор. Головне, аби якісно. Навіщо майструвати велосипед знову, коли й так усе придумано? Скромні уявлення про те, якою вийде платівка “Світ зміниться”, зіграли зі мною найкращий жарт. Це фантастична мандрівка у світ хардкору, шаленства, гучних і хітових приспівів. Атмосфера витримана на високому рівні, а темп динаміки не знижується протягом десяти пісень, з яких три інтро, щоб слухач зміг передихнути.
Концептуальності як такої в альбомі не помітив. Або я неправильно розумію, що таке концепт. Залюбки виправте мене, якщо помиляюся. Натомість це збірка добротних хардкорних пісень, об’єднаних тематикою боротьби, спротиву та мотивації дій. Основна ідея альбому зосереджується на тому, що кожен з нас здатен зробити світ кращим. Для цього є безліч методів та ідей. Але все залежить від тебе самого. Потрібно щось для цього робити. Адже ти несеш відповідальність за свої вчинки та життя.
Утім, це було б занадто просто для Ґрунт Палає викрикувати банальні лозунги. Особисто я звик копати глибше і вчитуватися в лірику вдумливіше. Тексти – найбільша перевага цього релізу. Для мене іноді слова вагоміші, ніж сама музика. Але музика часто про емоцію. Тексти, то думки, що транслюють світогляд. Тому стаття поділена на тематичні частини. І я спробую зосередитися виключно на ліриці, розкривши всі цікаві сторони прекрасної платівки. Аналізувати не просто, але я постараюся. Погнали читати!
Зміни, як неминуча форма прогресу
Перша пісня з альбому, яка так і називається “Світ зміниться”, містить кілька характерних ознак, які вказують на добротне поєднання стилів. У тексті відображені теми змін, неминучості подій та внутрішнього зростання. Ліричний герой звертається до себе і світу, розмірковуючи про кінець агонії, потребу у змінах і важливість внутрішнього голосу. Крім цього, в тексті присутні протестні та мотиваційні фрагменти вираження емоцій.
Фрази "Все стане так, як має бути”, “коли в очікуванні змінюються дні” i "Світ зміниться — змінишся ти" вказують на фаталізм і неминучість змін. Тут філософія приреченості переплітається з ідеєю гармонії світу, де кожна подія має своє місце. Наскільки я розумію, це відсилає до ідей стоїцизму – філософської течії, що пропагує прийняття світу таким, яким він є, і знаходження гармонії в тих ситуаціях, які здавалося б, контролювати не можемо. Словом, перший куплет стилістично побудований на перетині екзистенціалізму і стоїцизму й говорить про негативний, майже болісний досвід у житті.
Прошу тебе: зумій почути
Внутрішній голос неминучих цих подій
Який же хардкор без потужних мотиваційних пенделів і правди, якою тикають у лоба. У життєствердній композиції “Провокація дії”, сповненій рішучості більше, ніж усі сеанси Карпачова, продовжується тема неминучості змін. Музиканти мотивують словами:
Не зраджуй собі та тримайся за мрію
І сам себе здивуєш, на що здатен ти”.
В інших рядках цієї ж пісні вони діляться життєвим досвідом:
Потужний стукіт серця
Я відчував щораз
Коли дістався той вершини
А щоб ти, лінива дупа, яка наминає жирні бургери і качку по-пекінськи, не розслабляв булки в обісцяній квартирі та реально почав щось робити, гурт продовжує промивати мізки в інших рядках однойменної пісні:
Проте кожна мрія провокує дію,
А наслідок цих дій і є бажання жити
Зрештою, відкинувши сарказм, ця робота заряджена нестримною енергією палкого хардкору. На емоційно-психологічному рівні вона працює. Гурт немовби веде з тобою дружню розмову, не маючи намірів принизити чи образити, бо ж їхня ціль – підтримати й мотивувати. Той момент, коли реально хочеться подумати. Вкотре переглянути свої вчинки і шукати шляхи жити далі, а не опускати руки. І вона гарантує вам сеанс безплатного психолога, де навчать життя, як належить. Це вам не батя з ременем совкової закалки. У цій пісні гурт наголошує, що ти сам керуєш своїм життям і не повинен залежати від суспільних думок.
Роль особистості
Гаразд, їдемо далі та зосередимося на ролі особистості.
Ліричний герой розмірковує над тим, як впливають на нього зміни світу і як він сам повинен реагувати на них, співаючи рядки у пісні “Світ зміниться”: "Сьогодні ти сам врятуєш себе". Так само гурт не хоче погоджуватися зі слабкістю, наголошуючи на внутрішній силі, адже поразка це не кінець “нікому не кажи того, шо ти не зміг”.�
В апокаліптично-протестній композиції “Гнів” акцент на особистості поєднується з екзистенційними, філософськими та бунтарськими мотивами. Це найбільш агресивна пісня, в текстуальному плані, на альбомі, яка дивовижно нагадує лірику Sick Solution на пісні “Сколопендра”.
Я сколопендра
Я хочу вмерти
Я паразит, я блювота
Я чужорідна сука істота
Це цікавим чином перегукується з лірикою твору “Гнів”. Я не знаю, як це працює, і чи це просто збіг обставин, які не пояснити (бо я ж не знаю, чи музиканти між собою знайомі), але така схожість мені навіть подобається, мене повеселила. У цьому житті нічого випадкового немає.
Я ненависть, взята з іншого життя
Я сила гніву, розплата кров за кров
І при тому, що Sick Solution і Ґрунт Палає грають абсолютно різний матеріал і в музичному плані між собою не схожі. Але щось є таке, що їх об’єднує у цьому всесвіті хардкору.
Єдине, що мені бракувало в цій пісні, – самого гніву, на жаль, тут його не почув. Чи це бажання музикантів зробити все за каноном, чи вони дійсно не наважилися переступити жанрові рамки. Але мені справді бракувало чистої ненависті в інструментах і вокалі, тоді текст би виглядав більш емоційно виправданим. В усьому іншому, це добротна робота з жирдесною ритм-секцією, що нагадує гурт Terror.�
Соціальний та політичний протест
Ми рухаємося далі стежками світогляду банди та розглянемо інший ракурс. Протестна тема з бунтівним настроєм проскакує достатньо прямо у пісні “Світ зміниться”, де вокаліст викрикує доволі банальні фрази “Нахуй все! Щезнуть всі правила по яких суспільство живе”. Ґрунт Палає, очевидно, кидає виклик усталеним соціальним нормам. Ця простота потрібна, якщо банда хоче бути на хвилі зі слухачами на виступах, які приходять заради емоцій та заряду енергії.
Уже в пісні “Наша історія” протест набирає нового відтінку і слова пісні відсилають до реалій сьогодення в Україні:
Ми не приймемо чужі наративи
Будемо відстоювати власні цілі
Всі ми частина історії
Звуки сирен — наші мелодії
Пісня “Наша історія” – найбільш політизована з альбому. Адже вона транслює поширений наратив про, який усі часто почали забувати: хто винен у цій війні, хто її розпочав, а хто жертва і агресор? І ось за це я хочу подякувати хлопцям, вкрай важливо говорити про цей момент, нехай у дещо невиразній формі.
“Той, хто свого коріння не знає, під ногами його і Грунт Палає” – нагадує гурт, що складні часи настали, але свою історію попри все, не просто важливо, а потрібно пам’ятати і знати.
Тематика правди та мужності, або Сила правди
Поговоримо про дев’ятий номер з альбому “Меч правди”. Трек, наче прямий і зрозумілий, на перший погляд, але сенс його досить глибокий. У моєму розумінні, емоційно ця пісня зав’язана з “Наша історія”. Оскільки тут наскрізна тема – боротьба за наше існування, а там пам’ять крізь віки і теж боротьба за виживання.
“Набери повітря у свої груди / Кричи там, де інші промовчать” – ці рядки акцентують на мужності висловлювати правду там, де інші бояться або залишаються байдужими. Це заклик до дії, коли людина повинна виступити проти неправди і несправедливості, навіть коли це несе загрозу. Потрібно нести, звичайно, моральну відповідальність за відстоювання правди, наперекір. Це відрізняє нас від росіян – наша воля і боротьба за свободу.
“Не заіржавіє цієї правди меч” – ці слова мені дуже сподобалися. Меч символізує правду як зброю, яка повинна бути активною і незламною. Меч правди також присутній і в релігії. Ржавіння символізує занедбаність або байдужість, тому тут є сильний заклик не допускати викривлення реальності.
Образ меча правди передає ідею, що правду необхідно захищати активно, її не можна залишати в бездіяльності, і вона повинна бути гострою і дієвою у боротьбі проти брехні та облуди. Я це до того, що в нас під боком усе ще існує росія, на жаль, і ми все ще під ризиком спотворення реальності, масового поширення фейкових новин кончених пропагандистів і тупих зрадойобів, які завжди вилазять з якоїсь залупи, щоб посіяти своє зерно зла.
Зрештою, пісня “Меч правди” мені найбільше з усього подобається в ліричному контексті. Якщо вчитуватися у слова – вона глибока. У рядку “Ми маєм право на агресію” – проглядається тема захисної реакції, коли правда і наше існування, як українців повинно бути відстояно. Бо це росія на нас війною пішла! Це росія масово знищує українців, і ми маємо право на агресію та усі, хто ненавидить країну-гетто.
В інших рядках “І розвіється пил, і зникне страх” і Вільне сонце над нами, як щит, встає” – знаходиться метафора життю і смерті. Що дуже травматично для нашого суспільства. Особливо, коли слухаю останній рядок “Меч правди – ім’я Твоє”, який, на мою думку, віддає релігійним настроєм. Утім, у пісні ви цього не помітите і близько.
Страх, як павутина
Якби мене спитали, який трек я вважаю найемоційнішим у доробку молодиків Ґрунт Палає, я впевнено назву “Чорний змій”. Поетична і така красива лірика поєднується з жорстким хардкорним звучанням. Спершу подумав, що вона не вписується в альбом, а потім зрозумів, що без цієї пісні платівка виглядала б надто суровою і безсердечною.
Я загоїв рани
Спалив стіс образ
Розірвав кайдани
Вже не один із вас
“Чорний змій” додала емоційного контрасту в жорсткі й безкомпромісні тексти інших пісень. На їхньому фоні — вона виглядає, як спроба брутальних хардкорщиків відкрити замки своєї душі та проявити момент слабкості.
“Страх павутиною заплітає наші думки / Підступно зв’язує руки”, — як же це красиво і проникливо. Павутина – образ тонкої, майже непомітної пастки, що підступно обмежує людину, роблячи її безсилою. Це може бути не фізична пастка, а екзистенційна, коли людина перебуває у стані постійного страху і чутлива до стресових ситуацій.
“Затягне туманом розум твій / Сумніви свідомість пронизають” — ох, як я це люблю. Знають же чорти, як у метафори гратися і уникати клішованості. Весь другий куплет побудований на тонкій психології.
Туман – це метафора для розмитої реальності, коли страх заплутує думки і ускладнює прийняття рішень. Сумніви тут виконують роль психологічних пасток, які перешкоджають ясному мисленню. Символ страху тут є “Чорний змій”, бо він з почорнілих думок вилізає і отруту нам підсуває. Якщо простіше трактувати, то мається на увазі підсвідомі страхи. А щоб якось здолати цей чортовий страх:
Укріпи свою віру
Ти в любов і надію
Мужність знайдеться в гарячому серці
Променем світлим торкнеться тебе
Класичний мотив духовного і морального зростання. Класична історія про те, що вільним будеш, коли розірвеш усі кайдани сумнівів. Якщо мовою пафосних ораторів, то зміст “Чорного Змія” – це про шлях від занурення у страх і сумніви до внутрішнього звільнення і перетворення через віру, любов і мужність. Страх постає як темна, підступна сила, що захоплює думки і паралізує дії, але проти нього можна боротися через силу духу і внутрішні цінності. Правда, що з мене міг би вийти прикольний Нік Вуйчич і я б мотивував кожного панка йти проти системи і руйнувати усі можливі стереотипи, хех.
Нарешті трек “Сила”. Він мені найменше з усього подобається. І я жодного разу його не дослухав до кінця. Це найменш цікавий трек для мене, ну і найслабший на альбомі. Така собі здоровіша і розумніша версія байрактарщини про тупих мразот, які вдерлися в нашу країну. Типова стандартна пісня, щоб підняти дух як військових, так і цивільних. Однак прості слова “Шаную кожен сильний подвиг твій
І намагаюсь завжди допомагати”, – віддають непідробною щирістю.
Заключний розділ
Платівка “Світ зміниться” — це жорстка, іноді безкомпромісна, іноді болісна рефлексія на сучасні реалії, яка ніколи не втрачатиме актуальності для тих, хто живе в країні заармованою війною.
Дивовижно, як в одному альбомі може поєднатися стільки змістовних форм і глибин думок, які можна тлумачити дуже по-різному. Тема фаталізму переплітається з особистою відповідальністю. Образ вершника на червоному коні та апокаліптична символіка підкреслюють тему руйнації та перевороту, де гнів стає інструментом неодмінних змін. Образ меча підкреслює важливість активної позиції та відстоювання власної правди. Метафора про страх у вигляді чорного змія. Колесо Сансари, як циклічність буття і кармічні впливи.
З одного боку, слова у піснях можуть видаватися доволі простими, прямолінійними, якщо хтось з читачів балуваний і чекає глибокої художньо-метафоричної лірики. Однак, це не той альбом, де хочеться гратися з поезією. Простота – його сила. Найвищий спосіб вишуканості. Завжди й в усьому. Це провокація дії. Музика, що доносить зрозумілою мовою важливі соціальні речі.
Тут і пісні плавно перетікають одна в одну, їх можна слухати в будь-якому порядку. І енергією він заряджений дай Боже. На альбомі присутні фіти з гуртами Flame та Repress та інтерлюдії, щоб перевести подих. Він дбайливо ставиться до жанрової спадщини й всотує усе найкраще від Trapped Under Ice, Speed, Hatebreed, Terror, Biohazard, Pain of Truth – усі колективи називають самі ж учасники як орієнтири впливу.
Можливо, я міг би пошукати якісь критичні нюанси, до чогось причепитися. Однак це не має жодного сенсу. Серед значної кількості релізів це крутезна жанрова робота на рівні західних гуртів. Видно, що перспектива є. Можливо, їй бракує музичної варіативності, місцями агресивнішого вокалу, концептуальної єдності. Альбом міг би виграти від більш яскравого зв'язку між піснями. Наприклад, треки могли б містити не лише моменти сили й агресії, боротьби, мотивації, а й моменти внутрішнього сумніву, болю чи вразливості, що додало б альбому емоційної динаміки. Але!
У загальній площині, Ґрунт Палає подарували дивовижну платівку. Саме платівку, а не збірник синглів. Тільки 2 треки передували релізу. Тому в мене і виникло це тепле відчуття, що я слухаю альбом! Не зважаючи на те, що концептуальність трішки не допрацьована, коли…якісно зроблені альбоми в часи домінування синглів – це рідкісна рідкість. Грунт Палає – це гурт, що шукає балансу в епоху стримінгів. Дякую, що ви це зробили.
“Ми вирішили випустити повноформатний альбом після двох синглів, тому що в нас була чітка концепція, яку хотілося реалізувати в повному обсязі. Ми відчули, що наш матеріал дозрів для великого релізу й має потенціал зацікавити широку аудиторію. Також ми прагнули привернути більше уваги до гурту й показати себе в найкращому світлі, реалізувавши свої творчі амбіції, – зізнається Тьома журналу Неформат.