Інвестиції в індекси - це можливо найбільш популярний вид інвестування серед новачків на ринку сьогодні. На цьому каналі ви знайдете багато статей про індексне інвестування та його переваги над активним управлінням активів, а якщо ні, то ви можете з ними ознайомитися тут, або тут.
Проте індексне інвестування – це не легка прогулянка в магазин “по гроші”, і зовсім нещодавні приклади це демонструють. Давайте розберемося, де потрібно бути уважним, інвестуючи в “ринок”.
Коефіцієнт Шарпа
Коефіцієнт Шарпа - це важливий показник, який вимірює прибутковість вашої інвестиції, враховуючи ризик, який ви на себе взяли. Якщо ви отримуєте у два рази більше за ринковий індекс, то не відомо, чи це круто чи ні – усе залежить від того, на скільки ви ризикували власними грошима. Ставки на спорт і придбання індексу S&P500 дають різні дохідності, які пов’язані з абсолютно різним рівнем ризику (для особливо зацікавлених в першому виді “інвестицій” одразу скажемо, що статистика проти вас на всі 100% і взятий на себе ризик у декілька разів перевищує ту дохідність, яку ви могли б отримати інвестуючи в стартап наприклад). В індексному інвестуванні цей показник може вказувати на те, чи вдається інвесторам отримати достатньо великий прибуток відносно ризику, яке вони приймають. Так от інвестуючи в ринок, коефіцієнт Шарпа вважається “найкращим”, адже ви інвестуєте у весь ринок і внутрішній ризик володіння кожною компанією окремо стирається до приблизно нуля (дослідження показують, що максимально можлива диверсифікація досягається купівлею 50 найменш корелюючих між собою акцій). Відповідно, індексне інвестування вважається одним із найкращих з точки зору дохідності / взятий на себе ризик і рекомендується, а найголовніше практикується багатьма академічними діячами та професіоналами.
Зважені та щасливі середні арифметичні: математика багатства
Але індексне інвестування несе у собі деякі ризики. Останнім часом (40 років), індексне інвестування стає все більш ризикованим, адже “вага” окремих компаній може бути занадто велика для того, щоб компенсувати ризик конкретно їхнього падіння. Наприклад, інвестуючи в найбільш диверсифікований індекс світу MSCI100, ви по суті купуєте “весь світовий ринок”. Цей індекс дає непогану дохідність. Однак така собі компанія з назвою TSMC, яка виробляє напівпровідіники (або просто “чіпи”) для найбільш технологічних компаній світу по типу Apple, важить у цьому індексі 7%, і під час перших панік кризи ковіду, коли світова економіка мала б зупинитися, падіння акцій одного лише TSMC спричинило надзвичайно неприємне падіння індексу. Іншими словами, інвестуючи в деякі індекси, ви ризикуєте всеодно недостатньо диверсифікуватися, даже одна конкретна компанія буде “занадто велика” для індексу і ви будете сильно залежати від її стану справ. Саме “вага” деяких компаній, таких як Apple, Microsoft, та Alphabet (google) ствоюють серйозні проблеми диверсифікації.
Індекси проти ринку облігацій / золота
Індекси досить часто негативно корелюють із “захисними інструментами”, такими як облігації або золото (і, до нещодавнього моменту, біткоїн). Таким чином, згадуючи правило Воррена Баффета про “не втрачай гроші”, комбінування індексної інвестиції з інвестуванням в облігації або золото (активи з негативною ринковою кореляцією) дає можливість отримати чудові прибутки у довгостроковій перспективі. Детальніше аналіз комбінування індексів з облігаціями та золотом ми розбиратимемо в майбутніх постах.
Індекси проти пошуків “тої самої” акції
Як ми вже зазначили раніше, інвестування в одну компанію, нехай навіть і дуже хорошу, пов’язане з взяттям на себе ризиків внутрішніх проблем у компанії. Ринок не винагороджує вас за цей ризик, адже ви можете знизити його майже до нуля, інвестуючи у більш як 50 компаній. Це як підписуючи контракт з будівельною компанією і працюючи на 12 поверсі, ви на додачу до ризикового перенесення вантажів ще й танцюєте гопака. Не потрібно бути експертом зі страхування для того, щоб зрозуміти, що більше вам за це платити не будуть, а в разі вашого травмування компенсації ви не отримаєте. Те саме із взяттям на себе внутрішніх ризиків компанії. Які можуть бути внутрішні ризики? Поганий менеджмент, згорівший завод/склад через природню катастрофу на малолюдному острові, судовий позов від незадоволеного клієнта, тощо. Тому інвестування в індекс не дуже годиться для комбінування з “вибірковим” інвестуванням, хіба що інвестуючи 5% від портфелю для практики ваших аналітичних можливостей, поєднаних з вдачею.
Індекси проти торгівлі опціонами / ф’ючерсами / іншими складними фінансовими інструментами
Поєднувати індексне інвестування з складними похідними фінансовими інструментами без належної підготовки – це самогубство. Однак розуміння ціноутворення таких інструментів дозволить вам хеджувати ризики падіння декількох великих компаній в індексі і, з огляду на ризик, дасть дещо більший прибуток. Але знову ж таки, ця стратегія стосується професійних інвесторів або управлінців інвестиційними фондами. А про ідею інвестування в такі професійні фонди ми написали тут (спойлер: усе впирається у вартість управління вашими грошима і не дуже великими прибутками поверх прибутків з індексного інвестування).
Висновки
Усе більше новачків на ринку обирають індексне інвестування як найзручніший спосіб росту капіталу. Проте цей підхід не такий безризиковий, як може здатися. Коефіцієнт Шарпа, який враховує прибутковість та ризик інвестицій, є ключовим індикатором. Індекси, хоч і виглядають як гарна ідея, можуть включати великі компанії, які стають "занадто великими", щоб компенсувати ризики їхнього падіння. Крім того, індекси можуть негативно корелювати з "захисними інструментами", такими як облігації або золото, тому варто уважно розглянути комбінування цих активів. Інвестування в індекси не є найкращим варіантом для комбінування зі "вибірковим" інвестуванням через ризик внутрішніх проблем у компаніях. Додамо також, що поєднання індексних інвестицій з складними фінансовими інструментами може бути надто ризикованим, якщо ви не маєте належної підготовки. Щоб уникнути неприємних сюрпризів, важливо добре зрозуміти всі аспекти індексного інвестування та вчасно реагувати на зміни на ринку.
Насамкінець порадимо іншу важливу стаття в цьому контексті – що обрати: активні чи пасивні інвестиції.