Стаття підготовлена для телеграм-каналу «Паляниця від Бужі».
Автор статті: Павло Отряжий, Співавтор та Редактор: Тимур Дідик
Продовжуємо досліджувати дно декбілдера у пошуках найслабших карт
Як це не дивно, за 5 провізії зовсім паршивих карт майже немає. Є карти, які грають добре в дуже специфічних умовах і через це ми віднесли їх до слабких. Окрім того є карти, які явно програють на фоні своїх конкурентів в тій же ниші. Чому так? Бо банально більшість з цих карт можна зробити на провізію дешевше і карта вже виглядає набагато краще. Що з більшістю поганих карт за 5 провізії і сталось.
Як і минулого разу почнемо з еталонної карти за 5 провізії. А саме його величності (в усіх сенсах) Крижаного велетня.
Відповідно, нормальна карта за 5 це та, що грає на 7 із простими умовами (або краще без умов) та рушій, який грає на 7 очок за 2 ходи (або за 3, якщо це рушій який наносить шкоду). Звісно, велика частка карт за 5 спокійно грають і на 8 та більше, але зазвичай це потребує умов. Серед карт за 5 є купа таких, які пошкоджують загони суперника, вони зазвичай грають на 4 з якоюсь здібністю, інколи навіть краще. Окрім того є технічні карти, але їх за 5 провізії мало.
Почнемо ми з Темерської піхоти. Хоча карта і може теоретично зіграти на 11, але сетап для цього може зайняти майже весь раунд, та й зазвичай хочеться знищити рушій опонента якнайшвидше, чого піхота часто не може зробити самостійно, або зіграти у великий загін заради очок, а не ремувалу. Але якщо піхота дуже рідко може щось ремувнути вчасно і в основному використовується для набору очок, то тоді нащо вона, якщо є Лирійський косар за меншу провізію?
Наступна карта трошки гірше. Це Охорона каравану. Її головна проблема в тому, що вона дуже залежить від стола суперника, і щось сильніше за Трутня не вб’є. А щоби зіграти хоча б на 7 очок, треба аби в опонента була карта на 9 сили. Що далеко не завжди є. Тож в більшості ситуацій карта буде грати значно слабше.
Реданський лучник хоч і є в перспективі дуже гарною картою завдяки можливість накопичувати Заряди, але, на жаль, він може зіграти на 7 тільки за 4 ходи, так ще й він дуже вразливий для суперника, як через слабку силу, так і через аж 2 умови для того, щоби ця карта працювала як треба. Вам перемістили Лучника? Він більше не стріляє. Зняли Броню? Він перестав генерувати Заряди. Але поза цим карта має великий потенціал, а в деяких гравців навіть досі викликає трагічні флешбеки з періода свого релізу.
Чорна магія специфічна карта. При правильних умовах вона може зіграти на дуже багато очок, але Страта всього при шкоді 2 це завжди поганий знак для карти. Можливо вона була б значно краще, якби за певних умов її сила трохи збільшувалась або Страта автоматично спрацьовувала. Наприклад при наявності інших Привидів чи Проклятих під вашим контролем.
Якщо ми вже перейшли до особливих карт, то слід згадати чи не найгіршу з карт-ремувалів. На мою думку, це Бронебійний снаряд. Здавалось би, типова нейтральна карта, яка наносить шкоду як майже всі бомби та навіть Кам’яний град. Але, по-перше, обидві бомби за 5 та Град мають корисні здібності самі по собі. Це і Очистка, і Видалення карт при Страті. А у Граду це переміщення в інший ряд, що інколи може бути само по собі дуже корисно. Бронебійний снаряд же має далеко не “найкориснішу” здібність ігнорування Броні. По-друге, у бомб є чудова синергія з Мадоком, а у Града із Мільвою: Стрільчинею та всім архетипом на переміщенні у Білок. Чого у Снаряду немає зовсім. І це при наявності в більшості фракцій власної карти, яка пошкоджує на 5 і ще має додаткові бонуси.
Колесо фортуни. Якщо ви хочете попитати вдачі і впевнитися, що вона вам зовсім не посміхається - карта якраз для цього. А якщо серйозно, то ця карта слабка в першу чергу своїм дизайном. Некотролюємий рандом, так ще й у вигляді шкоди. Навіть якщо у вас критична ситуація і ви не знаєте що брати на зайву 5ту провізію, то ви все одно ніколи не виберете цю карту.
Одрін. Той випадок коли карту важко оцінити через її додаткову здібність. Сам по собі грає на 6 за 5, що слабо і тільки заради цього його брати не слід. А здібність начебто і не особливо потрібна у грі, бо ти витрачаєш хід на Одріна, а не на інший рушій. Можливо він був би краще, якби сам був додатково якимось рушієм, або грав машину з руки.
Алхімік Школи Гадюки. Колись ця карта доводила до сказу весь ладдер. Тепер же вона спочиває собі на дні зі старою здібністю Розвідника, який мав таку ще на початку “Повернення додому”. Єдиний випадок, коли ця карта може почати грати адекватно - коли більшість колод буде мати багато загонів із високою початковою силою. Але такий сценарій малоймовірний.
Виверна хоч і не є найгіршим представником за 5 провізії, але є дуже застарілою. Грає на 5, через два наступних ходи грає на 7. Але на фоні Утопця, який робить майже те саме + не прив’язаний до ряду та додатково переміщує загін, або Брукси, карта вже починає виглядати значно гірше.
Остання карта, про яку ми сьогодні поговоримо це Циклоп. Здавалося б, гарна карта щоб активувати Заповіти власних карт так ще й у контроль загонів суперника. Але ця карта має певну кількість дуже суттєвих мінусів. По перше, вона сама по собі грає на 4 сили, на відміну від інших поглиначів за 5 провізії. Тут в нас і Баргест, який сам по собі грає на 5, так ще й може потенційно поглинути 2 загони, і Химера, яка також грає на 5, ще й може принести додаткові очки, підсилюючи інші карти, і Сирена, яка має власний Заповіт на 4 сили і навіть Велетенська ропуха, яка хоч і грає на 4, але дає можливість поглинути карту в наступному раунді при порожньому столі і створює керіовер на 4.
І це ще не все. Циклоп не тільки обмежений в тому місці куди ми його розміщуємо, так ще й ніяк не конвертує витрачену в нікуди шкоду, якщо знищений загін був сильніший за загін опонента. Можливо, якби Циклоп якось конвертував цю зайву силу, було би краще. Банально підсилював себе на це значення. Альтернативно було би добре побачити архетип Огроїдів, на який нам колись “натякнули” Спонтанною еволюцією. Але про це ми поговоримо детальніше іншим разом, звісно, якщо він не з’явиться при наступному патчі.
Епілог
Як ми бачимо, відверто поганих карт за 5 провізії нема (окрім Колеса Фортуни) і всі зазначені в статті карти мають право на життя, але підсилення точно потребують. Звісно 5 провізії, це той слот в колоді, в який ти вже хочеш класти як мінімум гарну карту. Але і ця серія не про середні карти.
Які карти за 5 провізії ви вважаєте заслабкими та чому? Чим можна підсилити сучасні слабкі карти? Пишіть у коментарях. Ваша активність мотивує нас на активніший випуск подібних текстів.