Експерти по Північній Кореї – за своєю природою обережна група, яка прагне не сіяти паніку – опинилися у скрутному становищі через двох своїх власних експертів.

Новий тон Кім Чен Ина не варто ігнорувати, вважають експерти

Минулого тижня два видатних аналітики скинули бомбу, так би мовити, заявивши про свою віру в те, що лідер держави-ізгоя готується до війни.

За їх словами, Кім Чен Ин відмовився від примирення та возз’єднання з Південною Кореєю. Натомість він представляє Північ і Південь як дві незалежні держави, які воюють одна з одною.

«Ми вважаємо, що, як і його дідусь у 1950 році, Кім Чен Ин прийняв стратегічне рішення розпочати війну», — написав Роберт Л. Карлін, колишній аналітик ЦРУ, і Зігфрід С. Хекер, вчений-ядерник.

Така заява викликала сигнал тривоги у Вашингтоні та Сеулі і масові дебати в колах спостерігачів Північної Кореї.

Однак більшість аналітиків не погоджуються з теорією війни; ВВС поспілкувалася з сімома експертами з Азії, Європи та Північної Америки, жоден із яких не підтримав цю ідею.

«Ризикувати всім своїм режимом у потенційно катастрофічному конфлікті не є брендом для північнокорейців. Вони виявилися безжальними макіавеллі», — каже Крістофер Грін, спостерігач за Кореєю з Crisis Group, що базується в Нідерландах.

Він та інші відзначають, що Північ часто намагається залучити західні держави до діалогу.

Але вони згодні з тим, що хваляння Кіма, що зросло, не можна ігнорувати, і що його режим став більш небезпечним. Хоча більшість стверджує, що війна все ще малоймовірна, деякі побоюються, що більш обмежена атака все ще може бути на карті.

Що до цього призвело?

Уважні спостерігачі за північнокорейським Кім Чен Ином звикли до його ядерних загроз, але деякі кажуть, що останні повідомлення з Пхеньяна мають інший характер.

KCNA Кім Чен Ин за трибуною звертається до законодавців Верховної народної асамблеї 15/1
Кім Чен Чен Ин визначив новий шлях на сесії Верховних народних зборів 15 січня

Через шість днів після його новорічної заяви про те, що «це факт, що війна може спалахнути на Корейському півострові в будь-який момент», його військові обстріляли кордон з артилерією.

Північна Корея також заявила про випробування нової твердопаливної ракети та своїх підводних ударних безпілотників, які, ймовірно можуть нести ядерну зброю, з початку січня.

Вони є продовженням двох років майже щомісячних запусків ракет і розробки зброї, що відверто порушує санкції ООН. Однак саме його заява про офіційну відмову від мети об'єднання викликала минулого тижня брови.

Возз’єднання з Півднем завжди було ключовоюхоча й дедалі нереалістичнішоючастиною ідеології Півночі з моменту заснування держави.

«Це велика справа. Вона докорінно змінює одну з основних ідеологічних установ режиму», — каже Пітер Уорд, старший науковий співробітник Університету Кукмін у Сеулі.

Зараз Кім Чен Ин руйнував би цю спадщину - буквально. Разом із закриттям дипломатичних каналів і транскордонного радіомовлення, він оголосив, що знесе Арку возз’єднання, дев’ятиповерховий пам’ятник на околиці Пхеньяну.

Арка, на якій зображені дві жінки в традиційному корейському одязі, які тягнуться одна до одної, була побудована в 2001 році, щоб відзначити зусилля його батька і діда щодо досягнення мети возз'єднання.

Getty Images Арка возз’єднання в Північній Кореї, як її видно у 2008 році
Кім Чен Ин заявив, що планує знищити цей символ об’єднання, щоб показати свою огиду до Півдня

Супутникові знімки, опубліковані Planet Labs у вівторок, показують, що арка вже була зруйнована, хоча офіційного підтвердження цьому немає.

Кім Ір Сен був тим, хто пішов на війну в 1950 році, але він також був тим, хто висловив ідею, що в якийсь момент північнокорейці знову об’єднаються зі своєю південною родиною.

Але тепер його онук вирішив визначити південнокорейців як зовсім інших людей - можливо, щоб виправдати їх як військову ціль.

Обмежений страйк на картах?

Містер Карлін і доктор Хекер, аналітики, які передбачили війну, витлумачили все це як ознаки того, що Кім Чен Ин вирішив фактично продовжити боротьбу.

Але більшість аналітиків із цим не згодні. Сон-Хен Лі з Фонду Джорджа Буша-старшого за американо-китайськими відносинами зазначає, що країна повинна знову відкритися для іноземних туристів наступного місяця, а також продавала Росії свої власні снаряди для війни – що вона навряд чи могла б собі дозволити, якби воно готувалося до полів битв.

Однак основним фактором стримування є те, що якби Північ розпочав атаку, армії США та Південної Кореї були б набагато розвиненішими.

«Загальна війна могла б убити багато людей на Півдні, але це був би кінець Кім Чен Ина та його режиму», — каже пан Ворд з університету Кукмін.

Натомість він та інші попереджають, що створюються умови для менших дій.

«Загалом мене набагато більше турбує обмежена атака на Південну Корею… така атака буде спрямована на південнокорейську територію або військові сили, але матиме обмежений масштаб», — каже аналітик Анкіт Панда з Фонду Карнегі за міжнародний мир.

Це може бути навіть у формі обстрілу або спроби окупації спірних островів на захід від Корейського півострова.

У 2010 році Північна Корея завдала удару по острову Йонпьон, убивши чотирьох південнокорейських солдатів, що викликало обурення Півдня.

На карті BBC зображено Північну та Південну Корею з відповідними столицями, Пхеньяном і Сеулом, позначеними разом із південними островами Йонпьон, Течхон і Пенгньон на заході.

Аналітики припускають, що подібна провокація знову може бути зроблена, щоб перевірити межі Південної Кореї та натиснути на кнопки президента Юн Сук Йоля, зухвалого лідера-яструба, який пообіцяв відповісти на напад Північної Кореї покаранням «у кілька разів суворіше».

«Північна Корея може розраховувати на непропорційну атаку у відповідь з боку Сеула, що може спровокувати ширшу ескалацію бойових дій», — каже пан Панда.

Крок Playbook для кредитного плеча

Інші кажуть, що побоювання війни також слід розглядати в контексті операційних моделей Кіма.

«Дивлячись на історію Північної Кореї, вона часто використовувала провокації, щоб привернути увагу інших країн, коли хотіла вести переговори», — каже Сон Хьон Лі.

Режим продовжує страждати від економічних санкцій, а 2024 рік є роком виборів для його ворогів – з голосуванням президента США та парламентськими виборами в Південній Кореї.

«Для Кім Чен Ина це дає хорошу можливість спровокувати», — пояснює доктор Лі.

Нинішня адміністрація США під керівництвом президента Джо Байдена, пов’язана з Україною та сектором Газа, не приділяла особливої ​​уваги Північній Кореї, і Пхеньян також зазвичай найбільше взаємодіяв з республіканською адміністрацією.

У 2019 році між Кім Чен Ином і Дональдом Трампом відбувся знаменитий роман, перш ніж переговори про денуклеаризацію зіпсувалися, і північнокорейський лідер, можливо, чекає, поки колишній президент США повернеться до Білого дому, де він може послабити альянс із Південною Кореєю та бути відкритим знову вести діалог.

Аналітики припускають, що більш тісна дружба Північної Кореї з Росією та продовження економічної підтримки з боку Китаю в минулому році також посилили її сміливість. Вона отримала технічну допомогу від Росії для досягнення довгострокової мети щодо запуску своїх супутників-розвідників, і обидві держави провели кілька зустрічей, включаючи саміт лідерів минулого року.

Reuters Кім Чен Ин і Володимир Путін супроводжують свої делегації під час огляду космічного старту на космодромі Восточний 13/9
У листопаді минулого року Кім Чен Ин відвідав провідний космічний комплекс Росії, після чого його режим зміг запустити їхній супутник
«Багато з того, що ми бачимо, є результатом ширшої впевненості Північної Кореї у власних можливостях і геополітичному становищі з огляду на підтримку Росії та, меншою мірою, Китаю», — каже Панда.

Внутрішні цілі

А інші кажуть, що вся поведінка Кім Чен Ина спрямована на стабілізацію його власного режиму.

«Здається, це ідеологічне коригування для виживання режиму», — стверджує професор Лейф-Ерік Ізлі з Університету Івха в Сеулі. — «Північні корейці все більше усвідомлюють недоліки своєї комуністичної країни порівняно з південними».

Він припускає, що політика, зосереджена на визначенні ворога, має на меті виправдати витрати пана Кіма на ракети у важкий час. Є повідомлення про голодування по всій країні.

Подання Півдня як ворога також полегшує дозвіл «когнітивного дисонансу, що лежить в основі» поглядів Півночі на Південну Корею, зазначає пан Уорд.

«Раніше це була незгладима зла держава, яка мала бути об’єктом об’єднання з безнадійно розбещеною культурою, яку не слід поглинати ні за яких обставин, але з людьми, яких потрібно звільнити від їхнього злого уряду», — каже пан Ворд. — «Тепер країну та її культуру можна назвати злом, і це виправдовує продовження репресій проти південнокорейської культури».
«Насправді він не хоче війни — величезної авантюри, де він нічого не виграє і все втратить», — каже Сокіл Парк із Liberty у Північній Кореї, неурядової організації, яка допомагає північнокорейським біженцям.

За його словами, його погрози натомість направлені на зміцнення його нової політики щодо Півдня, спрямованої в кінцевому підсумку на зміцнення його влади вдома.

Хоча для Південної Кореї, США та союзників важливо підготуватися до найгіршого сценарію, варто також ретельно вивчити внутрішню ситуацію в Північній Кореї та ширшу геополітику, кажуть аналітики.

Зрештою, найкращий спосіб дізнатися, що думає лідер Півночі, — це поспілкуватися з ним, стверджує доктор Лі.

«Міжнародне співтовариство не сприймає розмову США з Кім Чен Ином як капітуляцію перед погрозами Кім Чен Ина. Це розглядається як необхідний засіб для досягнення мети», – каже він. — «Якщо необхідно, слід розглянути можливість зустрічі з лідером ворожої нації, щоб зменшити неправильні оцінки та запобігти війні».

Джерело — ВВС

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.3KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається