«Китаю це не подобається»: Пекін занепокоєний північнокорейськими військами в Росії - The Financial Times

Поглиблення зв'язків між Москвою і Пхеньяном може дестабілізувати Корейський півострів і підбадьорити очолювані США альянси в регіоні

Xi Jinping and Vladimir Putin attend the plenary session of the Outreach/Brics Plus meeting in Kazan, Russia

Ще до того, як Кім Чен Ин відправив війська на підтримку боротьби Росії проти України, були ознаки того, що головний прихильник Північної Кореї, Китай, був незадоволений поглибленням зв'язків його режиму з Москвою.

У листі минулого тижня, який розглядається як сигнал зростаючого невдоволення Пекіна, президент Китаю Сі Цзіньпін подякував Кіму за привітання з 75-ю річницею заснування комуністичного Китаю, але опустив традиційне посилання на Північну Корею як на «дружню сусідню країну».

Кім виглядає незворушним. Цього тижня західні союзники повідомили, що Північна Корея відправила понад 12 000 військових, переодягнених у форму етнічних меншин з Сибіру, воювати на фронті в Росії - крок, який, на думку аналітиків, лише посилить занепокоєння Пекіна з приводу все більш міцних військових зв'язків його сусідів.

«Розгортання північнокорейських військ - це серйозний крок, і Китаю він анітрохи не сподобається», - сказав Андрій Ланьков, експерт з питань Північної Кореї в Університеті Кукмін у Сеулі.

Для Китаю це розгортання - різка ескалація партнерства, яка поглибилася після повномасштабного вторгнення Москви в Україну в 2022 році, але раніше в основному обмежувалася передачею боєприпасів - загрожує дестабілізацією крихкого балансу сил на Корейському півострові. Тісніші російсько-північнокорейські зв'язки можуть також підштовхнути США, Японію і Південну Корею до зміцнення свого військового альянсу в Східній Азії, який Пекін вже розглядає як такий, що спрямований на стримування його зростаючої могутності.

Пекін хоче за будь-яку ціну уникнути повторення перших років холодної війни, коли Радянський Союз, Північна Корея і Китай утворили «північний трикутник», який протистояв «південному трикутнику» із Південної Кореї, Японії і США, кажуть китайські вчені.

«Ситуація, в якій зараз опинився Китай, дійсно складна, це справжня дилема, - сказав Чжу Фенг, виконавчий декан Школи міжнародних досліджень Нанкінського університету. - З одного боку, ми не хочемо бачити повернення холодної війни у Східну Азію. З іншого боку, США намагаються зміцнити солідарність з Південною Кореєю і Японією».

Головний секретар кабінету міністрів Японії Йосімаса Хаяші заявив, що ескалація російсько-північнокорейського співробітництва викликає «глибоке занепокоєння» і «погіршить ситуацію в Україні та вплине на безпеку регіону навколо Японії». Настороженість Китаю була очевидною з квітня, коли він відправив до Пхеньяну одного зі своїх найвищих посадовців, Чжао Лецзі. Хоча обидві сторони не розкрили деталей переговорів, аналітики кажуть, що Пекін незадоволений перспективою втрати впливу на Північну Корею, яку він розглядає як важливу буферну державу проти Південної Кореї, підтримуваної США.

У червні Кім пішов далі, домовившись з Путіним про стратегічне партнерство, яке містило пункт про взаємодопомогу у випадку агресії проти одного з підписантів - крок, який викликав глибоке занепокоєння Китаю.

Наступного місяця посол Китаю в Північній Кореї не відвідав липневі урочистості в Пхеньяні з нагоди завершення Корейської війни, незважаючи на те, що цього року обидві країни відзначають 75-річчя встановлення дипломатичних відносин.

Міністерство закордонних справ Китаю в четвер заявило, що Пекін «не знає про відповідну ситуацію», коли його запитали про рішення Пхеньяна відправити війська. За словами професора міжнародних відносин з Шанхаю Шен Дінлі, Китай побоюється, що може бути потенційно втягнутий у конфлікт, якщо участь північнокорейських військ у боротьбі проти України зробить азійську країну - єдиного партнера Пекіна по військовому альянсу - законною мішенню для Києва.

«Китай має договірне зобов'язання захищати Північну Корею, - сказав Шен. - Якщо Північна Корея зазнає нападу, Китай юридично зобов'язаний відправити свої війська і [в разі необхідності] використати всі засоби для захисту Північної Кореї».

Деякі оборонні аналітики висловлюють занепокоєння, що внесок Північної Кореї у військові зусилля Росії може означати, що Пхеньян заручився взаємним зобов'язанням Москви втрутитися в конфлікт на Корейському півострові - перспектива, яка могла б занепокоїти Пекін. Але Ланков сказав, що така можливість залишається «вкрай віддаленою».

«Північні корейці роблять це заради грошей, військових технологій і бойового досвіду, а не з почуття солідарності з Росією», - сказав він.
«Росія не збирається наражати себе на неприємності лише через вдячність Кім Чен Ину».

Китай також стурбований тим, що Росія допомагає Північній Кореї вдосконалювати свій ядерний потенціал, що може прискорити гонку озброєнь в регіоні, заявив Чень Ци з Інституту міжнародних відносин при Університеті Цінхуа в Пекіні.

Минулого року Кім відвідав російський космодром «Східний», найсучасніший в країні майданчик для запуску космічних ракет. Але Чен скептично ставиться до того, що Росія надаватиме пріоритет відносинам з Північною Кореєю над відносинами з Китаєм, на який Москва покладається як на економічну, так і на геополітичну підтримку з моменту свого повномасштабного вторгнення в Україну.

Деякі аналітики вважають, що Пекін, можливо, толерує постачання північнокорейської зброї до Росії, щоб послабити тиск на неї і самому надати пряму військову допомогу. Чжеву Чу, голова Китайського центру аналітичного центру Корейського науково-дослідного інституту національної безпеки в Сеулі, сказав, що «Пекін, можливо, насправді таємно задоволений тим, що Росія надає економічну допомогу Північній Кореї замість нього», в той час, коли власне внутрішнє зростання Китаю відстає.

«Китай залишається за кермом, тому що в кінцевому рахунку він контролює обидві країни», - сказав Ланьков, маючи на увазі залежність Пхеньяна від допомоги з боку Пекіна.
«Якби Китай хотів покласти край цьому безглуздю, як вони його бачать, то він міг би це зробити».

Джерело — The Financial Times

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.2KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається