Про що для тебе Крим? Чиїми голосами звучить його назва, якими орнаментами всіяне полотно його культури, як пахне узбережжя Азовського моря на Кримському півострові та якими барвами стрічає світанок у Кезлеві? Як добре ти знаєш Крим і чи хочеш вдихати його українськість у кожній згадці, у кожній сторінці, що закохує наново?
Сучасна українська література розширює панораму бачення Криму в найрізноманітніших жанрах. Пропонуємо добірку літератури про Крим, яка розгорне перед тобою сувої історії, нагадає обриси улюблених міст, розповість про людей та їхню творчість, любов до життя, Криму та волі.
НОНФІКШН
У книгу «Пів століття опору: кримські татари від вигнання до повернення (1941–1991 роки)» Ґульнари Бекірової увійшов не лише докладний опис історії національного руху кримських татар, а й документи київських, московських та кримських архівів, цитування самвидавчої кримськотатарської преси й інтерв'ю з Мустафою Джемілєвим, який написав передмову до книжки.
«Наш український Крим: життя українців на півострові» Миколи Галичанця вміщує унікальні матеріали про життя українців у Криму, що їх досі не публікували, а книга «Крим в умовах суспільно-політичних трансформацій (1940–2015)» Олега Бажана дає змогу читачам прослідкувати за становищем Криму та його людей у різні історичні періоди від Другої світової війни й до анексії.
Якщо ж тобі кортить дізнатися більше саме про загарбання Криму росією у 2014-му, то радимо книжку Тараса Березовця «Анексія: острів Крим».
Історії та трагедії людей під російською окупацією зібрано в книзі Наталі Гуменюк «Загублений острів», яка стала голосом окупованого Криму.
Книга журналістів Аліма Алієва та Севгіль Мусаєвої «Мустафа Джемілєв. Незламний» відкриває перед читачами життя і спогади справжнього символу національної боротьби кримських татар.
Про інших, безпосередньо дотичних до Криму, історичних діячів читай у книжках «Полковник Болбочан. Спогади, свідчення, документи» Романа Коваля та «Скоропадський і Крим» Сергія Громенка.
У мандрівку загадковою та чарівною країною, якою колись був наш Крим, запрошує книжка Олекси Гайворонського «Країна Крим. Нариси про пам'ятки історії Кримського ханату».
ХУДОЖНЯ ЛІТЕРАТУРА
Захопливе й напружене постапокаліптичне фентезі «Дім Солі» Світлани Тараторіної розповідає альтернативну історію Криму, де народилася авторка.
Бестселер «За Перекопом є земля» Анастасії Левкової — до болю точний зріз життя Криму від 1990-х до окупації у 2014-му, у якому сплелися кримськотатарська культура та українська душа, зв’язок материка з півостровом та людей зі своєю батьківщиною.
Серед літератури для дітей (і не лише дітей) читай книжку «Дике літо в Криму» Зірки Мензатюк про літні канікули на узбережжі Азовського моря.
«Ашик Омер» Анастасії Левкової зображує знаменитого кримського співця та автентику Криму.
«Крим Керіма» Наталії Смирнової та Людмили Стецькович — це спогади про втрачений Крим, оповідь про життя, яке зруйнувала депортація, та спроби віднайти віру в людей.
Твори кримськотатарською та українською традиційно поєднує в антології письменницько-перекладацький конкурс «Кримський інжир».
Поезію про Крим читайте в збірці Світлани Поваляєвої «Після Криму».
Підтримай медіа Bestseller, якщо тобі подобається наш контент та матеріали!
Банка для донатів: https://send.monobank.ua/jar/43FCeWS3db
Авторка: Софія Стефанишин
Коректорки: Анна Ковбасенко та Ангеліна Іванченко.
Маєш цікавий матеріал про сучасну українську літературу та хочеш, аби його опублікували? Надсилай на пошту [email protected].
Популяризуймо сучукрліт разом!