Donald Trump holds up a copy of his 1987 book, "The Art of the Deal" during a town hall event at Pinkerton Academy in Derry, New Hampshire, on August 19, 2015.

«Мистецтво укладання угод» розпочинається з виснажливої розповіді про тиждень з життя Дональда Трампа, акули ринку нерухомості. Він ніколи не сидить на місці, завжди на телефоні та укладає угоду за угодою з великими бізнес-партнерами.

Президент сподівався, що перші 100 днів його другого терміну відкриють такий самий потік укладання угод, як описано в основоположному тексті трампізму.

Але Трамп послабив свій тиск у торговельній війні з Китаєм; він не зважає на взаємні тарифи з десятками інших країн; і він швидко втрачає терпіння через війну в Україні, яку, за його прогнозами, мав би завершити за 24 години. Домовленості стають дедалі складнішими, коли на кону стоять не хмарочоси і казино, а цілі економіки, авторитет впливових іноземних лідерів і національний суверенітет.

Переконання Трампа в тому, що кожне політичне питання є безпрограшним, домінувало після його повернення до Білого дому - і призвело до деяких номінальних успіхів.

Він, наприклад, зрозумів, як використовувати свою значну виконавчу владу як важіль впливу на супротивника. Погрожуючи урізати доступ до секретної інформації, він домігся поступок від деяких провідних юридичних фірм. Розмахуючи мільярдами доларів з державного бюджету, він встановив владу над кількома провідними університетами. Все це сумнівно з етичної та конституційної точки зору. Але це все для того, щоб зафіксувати «перемоги».

Бізнесмени Трампа розуміють правила гри. Президент запропонував відмовитися від 145% китайських тарифів на айфони після телефонної розмови з генеральним директором Apple Тімом Куком у стилі «Мистецтво угоди».

Але президент також з'ясовує, що геополітика і глобальні торговельні переговори мають мало спільного з продажем кондомініуму.

Китай і Україна чинять опір тиску Трампа

Поки що нескінченний потік приголомшливих торговельних угод, який прогнозували співробітники апарату президента після того, як він призупинив дію багатьох тарифів на 90 днів, не матеріалізувався.

Китай не піддався на залякування.

І, незважаючи на зростаючий гнів президента, президент України Володимир Зеленський поки що відмовляється приймати обтяжливі умови США щодо припинення війни, розпочатої російським президентом Володимиром Путіним, на якого не чинився подібний тиск.

Якщо Трамп таки витягне з капелюха справедливу мирну угоду в Україні, він потенційно врятує десятки тисяч життів і покладе край трьом рокам жорстоких вбивств. Якщо він зможе збалансувати торгівлю США з Китаєм, він зробить певний крок до виправлення економічної несправедливості в індустріальних регіонах, які постраждали від глобалізації.

Жодна з цих ініціатив не є закритою. Але всі вони випробовують основну міфологію Трампа як торговця, що має вирішальне значення для його політичної привабливості.

На початку цього року він висміяв свій власний підхід, доведений до логічних і жорстоких крайнощів, коли запропонував переселити все населення Гази, яке налічує понад 2 мільйони людей, з території, спустошеної війною Ізраїлю з ХАМАСом. Він пообіцяв, що цей подвиг етнічної чистки дозволить США побудувати «Рив'єру Близького Сходу», не думаючи про гідність і суверенітет палестинців.

Не дивно, що його надії на встановлення миру на Близькому Сході зазнали краху.

Трамп відступає від торговельної війни з Китаєм

Президент Китаю Сі Цзіньпін не займається дипломатією по телефону.

Надання Пекіном переваги формальним, кропітким переговорам на нижчому рівні між офіційними особами перед зустріччю президентів означає, що підхід Трампа до торговельної війни з Китаєм був сумнівним з самого початку - так само, як і ідея про те, що Сі прогнеться після такого приниження, як 145-відсоткові тарифи, які Трамп наклав на китайські товари. Зрештою, його націоналістичний політичний проєкт базується на переробці світу, який він вважає несправедливо сформованим американською владою.

A worker produces export clothing in a workshop of a clothing foreign trade enterprise in Binzhou City, China, on April 23.

Майже всі президенти США за останні 20 років були розчаровані відмовою Китаю відкрити свої ринки для американських товарів. Залякування Пекіна могло спрацювати 25 років тому. Але зараз Китай - наддержава. Він може завдати шкоди США так само, як і США можуть завдати шкоди Китаю.

«Я думаю, що китайці почуватимуться впевнено. Ми наклали тарифи на китайську продукцію; Китай відповів власними високими тарифами. Схоже, що це Сполучені Штати відступають. З точки зору Китаю, саме так вони і сподівалися, що все розгортатиметься», - сказав Річард Хаас, почесний президент Ради з міжнародних відносин, в інтерв'ю Кейсі Хант з CNN.
«Якщо США справді хочуть вирішення проблеми шляхом переговорів, вони повинні припинити погрожувати і шантажувати Китай та шукати діалогу, заснованого на рівності, повазі та взаємній вигоді, - заявив у середу речник МЗС Китаю Го Цзякунь. - Продовжувати вимагати укладення угоди, чинячи при цьому надзвичайний тиск, - це неправильний спосіб мати справу з Китаєм, і він просто не спрацює».

Заяви Трампа у вівторок і середу про те, що тарифи не залишаться на рівні 145% і що він не буде грати з Сі в «жорстку гру», стали явною зміною акцентів у Білому домі, який вимагав дзвінка від китайського лідера. Це відбувається на тлі зростаючого політичного тиску в США - не в останню чергу через падіння фондових ринків, яке дестабілізувала тарифна політика Трампа, що зруйнувала багаторічні пенсійні плани багатьох американців. Проміжні вибори, що відбудуться наступного року, вже лякають законодавців від Республіканської партії. Трамп щойно зустрівся з керівниками компаній, які попередили про збої в ланцюжку поставок і дефіцит, якщо китайські тарифи залишаться високими. А нове опитування Pew Research показало в середу, що рейтинг схвалення президента впав до 40% - на 7 процентних пунктів з початку лютого.

Китай, можливо, зробив висновки з попереднього етапу тарифної війни Трампа, який ознаменувався швидким падінням. На початку цього місяця президент призупинив дію взаємних тарифів щодо десятків країн лише через кілька годин після того, як вони набули чинності. Він визнав, що спостерігав за тривожними подіями на ринку облігацій, оскільки репутація Америки як безпечної інвестиційної гавані опинилася під серйозним тиском.

Білий дім зберіг обличчя, стверджуючи, що десятки країн вишикувалися в чергу з привабливими торговельними угодами, щоб представити їх президенту. Але поки що жодних остаточних домовленостей не з'явилося. Переговори щодо справжніх торговельних угод зазвичай тривають роками, оскільки вони вимагають від політиків усіх сторін болючих політичних поступок з питань, які часто стосуються впливових електоральних груп. Наприклад, США наполягають на тому, щоб Європа відкрила свої ринки для американського м'яса, вирощеного на гормональних препаратах, - поступка, яку лідери ЄС намагатимуться нав'язати своїм споживачам.

Незважаючи на докази жорсткої державної політики Китаю, Трамп, як і раніше, переконаний, що те, що він називає своїми «чудовими відносинами» з Сі, швидко розблокує угоду.

«Робота йде повним ходом. Всі хочуть бути частиною того, що ми робимо», - сказав він журналістам у середу.

Однак через кілька годин міністр фінансів Скотт Бессент, якому приписують ідею Трампа повернутися до тарифів, виклав менш оптимістичні терміни для значущих змін у торгівлі з Китаєм. Він говорив про «два-три роки для повного відновлення балансу» відносин - за сценарієм, який вимагатиме співпраці з Пекіном.

Chinese President Xi Jinping, right, holds a grand ceremony to welcome US President Donald Trump in Beijing, on November 9, 2017.

Білий дім наполягає на тому, що політика Трампа вже працює. Він регулярно публікує списки інвестицій, що надходять до Сполучених Штатів. Це правда, що деякі країни використовують такий обсяг інвестицій, щоб справити враження на президента. Але це також може свідчити про те, що вони думають, що зможуть підкупити його кричущими заголовками, не змінюючи фундаментально характер їхніх повноцінних торговельних відносин.

Тим не менш, багато прихильників Трампа зберігають віру в його містичні здібності до укладання угод.

«Трамп - неймовірний стратегічний дипломат. Він найкращий з усіх. Врешті-решт... Китай сяде за стіл переговорів, і США отримають перевагу в цих переговорах, тому що зараз ситуація дуже нерівномірна», - сказав колишній радник Трампа Стівен Мур в інтерв'ю Бріанні Кейлар з CNN.

Україна чинить опір тиску США

Спроби Трампа нав'язати Україні своє бачення і волю означають, що його зусилля з укладення мирної угоди були такими ж невдалими, як і його торгові війни. Як і у випадку з Китаєм, деякі з його підходів, схоже, не враховують політичні сили, що діють на іноземних лідерів.

Наприклад, у середу президент висловив розчарування Зеленським через те, що той не підписав розроблену США угоду, яка, як виявляється, передбачає досягнення багатьох цілей Росії і водночас ставить під загрозу суверенітет України.

«Ситуація в Україні жахлива - вона може отримати мир або воювати ще три роки, перш ніж втратити всю країну. Ми дуже близькі до угоди, але людина, у якої «немає карт для гри», повинна зараз, нарешті, ЗРОБИТИ ЦЕ», - написав Трамп у соціальній мережі Truth Social.

У четвер Трамп розкритикував російського президента, заявивши, що він «незадоволений» тим, що Росія розпочала найсмертоноснішу хвилю атак на Київ за останні дев'ять місяців.

Прес-секретар Білого дому Кароліна Левітт заявила, що терпіння президента «вичерпується». Вона додала:

«Він повинен побачити, як все це закінчиться».

Трамп розлючений тим, що Зеленський виступає проти запропонованого Америкою визнання російського суверенітету над Кримом - регіоном, незаконно анексованим Путіним у 2014 році.

Юрій Боєчко, генеральний директор неприбуткової організації «Надія України», пояснив, що такий крок був би політично неможливим для Зеленського.

«Єдиний спосіб зробити це - змінити українську конституцію, а для цього необхідно провести референдуми; український парламент повинен схвалити цю поправку до конституції; і вищий суд (України) повинен виправити це, перш ніж Крим може бути визнаний російською територією», - додав Юрій Боєчко.

Боєчко додав:

« Передача української території російським окупантам ніколи не буде ратифікована українським парламентом, і український народ ніколи не проголосує за це».

Позиція США стала відомою після того, як протягом кількох тижнів Трамп неодноразово посилював тиск на Україну, узгоджуючи свої плани з цілями Росії, і цей процес прискорився завдяки частим візитам американського посланника Стіва Віткоффа до Путіна. Адміністрація також намагається укласти угоду про розробку рідкоземельних мінеральних ресурсів України, яку критики порівнюють з економічною колонізацією вразливої нації.

Хоча Трамп розгніваний Україною, він переконаний, що Путін готовий до угоди - незважаючи на відсутність доказів того, що він піде на компроміс з будь-якими своїми цілями, щоб зрештою знищити українську незалежність.

«Я думаю, що Росія готова. Я думаю, що у нас буде угода з Росією», - заявив Трамп у середу в Овальному кабінеті, вкотре співчуваючи агресору, а не жертві конфлікту.

На початку книги «Мистецтво укладати угоди» Трамп написав, що в той час, як інші люди чудово малюють або пишуть чудові вірші, «угоди - це мій вид мистецтва».

Світ задається питанням, чи не втратив він свій талант.

Джерело — CNN

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

78.2KПрочитань
5Автори
319Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається