Морські амбіції нефритового стержня

Починаючи з ХІХ століття ми чітко бачимо тенденцію, що та країна, яка має найсильніший флот - є де-факто державою-гегемоном світу. Наявність океанічних флотилій дозволяв світовим імперіям демонструвати свою силу в будь-якому куточку світу. Флот США дозволяє цій демократії підтримувати статус супердержави. Можна згадати нещодавній приклад, коли США перекинули свій авіаносець аби підтримати Ізраїль в боротьбі з ХАМАС. Вороги США чудово це розуміють, але лише Китай пробує кинути виклик США на морі. При цьому КНР має й слабкості, якими можуть скористатися США. Малаккська протока є стратегічним місцем через який проходять ключові торговельні маршрути. Китайські ВМФ у найближчій перспективі планують посилити свій флот аби не тільки погрожувати Тайваню та сусідам, а й кинути виклик на світову гегемонію.

China's ambition in the South China Sea – Københavns Universitet
КНР зараз має багато конфліктів зі сусідами, щодо островів у Південо-Китайському морі. Усі ці дії напрямлені на те аби перетворити це море у внутрішнє для Китаю

Авіаносці як вершина айсберга

Поразка СССР в холодній війні дозволила Китаю направити свої ресурси на розвиток флоту. Якщо ми говоримо про флот океанського рівня, то однією з основних рис є наявність авіаносців. Першим китайським авіаносцем став український “Варяг”. Станом на 1994 рік, Україна не мала потреби в авіаносцю (на той момент він був побудований на 67%). Тому було прийняте рішення про продаж судна. Міжнародний тендер на продаж корабля був оголошений 1 грудня 1997 року, коли Московія остаточно відмовилася від купівлі цього судна. Корабель купила китайські фірма з Макао, яка заявила, що буде використовувати судно як плавучий готель і центр розваг. “Ага, повірили” - сказали китайці та переправили “Варяг” до порту Далянь, де була база ВМС Китаю. З 2002 китайці вивчають та добудовують “Варяг”. Цей досвід дозволить китайцям проєктувати нові авіаносці. У 2011 році у світ з’явився Ляонін - перший китайський авіаносець, колишній “Варяг”. Цей корабель  по суті був більше навчальним ніж бойовим, тому китайці у 2013 році почали будувати копію “Варяга” - авіаносець Шандунь.

How does China's first aircraft carrier stack up? | China Power Project
Ляонін під час навчань.

Конструкція судна значною мірою повторює конструкцію “Адмірала Кузнецова”, так само як і перший китайський авіаносець Ляонін. Порівняно з Ляоніном він модифікований і вдосконалений, має покращений радар і може переносити більше боєприпасів і палива, що дозволяє йому перевозити більше літаків, ніж Ляонін. А у 2015 році КНР почав будівництво нового авіаносця, який був би кращим ніж попередники. У нефритового стержня була мрія - збудувати щось на зразок USS Gerald R. Ford. Cпуск корабля з корабельні відбувся в червні 2022. Звісно, що пропаганда КНР заявила, що це судно найновіше, яка нічим не гірше, а можливо і краще за американські судна такого класу. Звісно, судно має значні покращення на фоні попередників, але об’єктивно виникають питання щодо його бойових якостей. Судно будували 7 років, а станом на зараз він ще досі проходить випробування. При цьому Китай мріє про 6 великих авіаносців до 2035 року. 

Візуальне порівняння усіх трьох авіаносців, що уже збудував Китай - "Ляонін", "Шаньдун" та Fujian
001-Ляонін(Варяг), 002-Шаньдун, 003- Фунцян

Ставка китайського флоту

Найсильнішою стороною китайського флоту є його протикорабельні ракети, які розвивалися країною з 50-х. Наприклад, китайці заявляють, що їх протикорабельна ракета YJ-21 (похідна від DF-21D) здатна вражати американські авіаносці на відстані в 1400 км. Нефритовий стержень вважає, що ПКР як і балістичні ракети зможуть вражати авіаносні групи, що заставить США триматися осторонь від конфлікту. Західні військові експерти ставлять під сумнів заяви Китаю, бо постає питання з наведенням вундервафлі. Факт тут можна виділити один, що КНР думає тримати флот США на відстані за допомогою комплексу ракетного озброєння. 

Missiles of China | Missile Threat

Щодо надводних човнів Китай робить ставку на будівництво суден рівня фрегат-корвет-ракетний катер. Зараз ВМС НВАК мають 42 фрегати, 72 корвети та 107 ракетних катерів. Дана асиметричність флоту КНР ставить на меті змогу протидіяти США та союзникам за допомогою малих мобільних з’єднань з ракетним озброєнням. При цьому Китай розвиває й есмінці та загалом можливості свого флоту діяти в рамках операцій далеко від територіальних вод. Іншою характерною рисою флоту нефритового стержня є старання застосовувати передові технології. 

China's eighth Type 055 destroyer 'Xianyang' makes debut - CGTN
Новий китайський есмінець класу 055 Xianyang

Іншим важливим аспектом розвитку Китаю для його амбіцій є будівництво десантних кораблів різного типу для підтримки гіпотетичної висадки КНР на Тайвань. Станом на 2023 рік Китай побудував ще 2 десантних кораблі типу “Зубр”(зараз їх 6), і 15 кораблів на повітряній подушці типу “Юйі”. ВМС НВАК наразі мають вісім кораблів-доків Type 071, три універсальних десантних суден Type 075, 32 великих десантних катерів, менше ніж 50 малих десантних катерів. Але тут важливо зрозуміти, що Нефритовий стержень не проти використовувати й цивільні судна з метою висадки військ. Практика минулих років показує, що поки Китай не може провести десантну операцію у великих масштабах, тому покладається ще на цивільні судна.

More Zubr-class amphibious assault hovercraft for the Chinese Navy - Naval  News
Новий китайський “Зубр” станом на 2023 рік

Найслабшою ланкою ВМС НВАК є його підводні човни. Зараз КНР має 12 атомних підводних човнів з балістичними ракетами, 9 атомних підводних човнів (ще 2 будуються) та приблизно 42 дизельно-електричних підводних човнів.  Цих сил цілком вистачить для проєкція сил на своїх сусідів, але буде недостатньо для протистояння США. Американці мають кращий парк підводних човнів, які зможуть завадити висадці Китаю на Тайвань. Загалом КНР пробує і тут наздогнати США, але час покаже чи вистачить сил та ресурсів.

Chinese submarine force, FINO AL 50% OFF super acquisto - www.misolc.com
Інформація про китайські субмарини станом на 2017 рік. Частково інформація застаріла, але дає нам уявлення про приблизний розмір так їх підводного флоту

Слабкості стрибка нефритового стержня

КНР дуже активно інвестує в ВМС аби чимшвидше мати змогу протистояти США в рамках океанічного флоту. При цьому Китай отримує зразу декілька проблем, які складно розв’язати. По-перше, через політику “одна сім’я-одна дитина” нефритовий стержень відчуває брак кваліфікованих кадрів, які могли б заповнити весь цей масив кораблів. Навідмінно від ВМС США, ВМС НВАК не мали реального застосування в бою своїх кораблів. По-друге, це мала кількість морських баз для океанічного флоту. На цей час Китай має морську базу в Джибуті, Шрі-Ланці, Пакистані та Екваторіальній Гвінеї. Китай також облаштовує нову базу в Камбоджі, а також в Габоні. У створенні нових військових баз допомагає доктрина “Один пояс - один шлях”, через кредити африканські країни часто вимушено віддають свої території. Пекін веде переговори з Кубою. Але це дуже мало на фоні морських баз США.

Chinese Military Base In The Indian Ocean Near Maldives To Complete 'String  Of Pearls' Around India?
Морські бази головних сил у Індійському океані

По-третє, це контрольованість США та партнерами важливих проток, які не дозволяють КНР розгорнути свої ВМС як океанічний флот. Малаккська протока та Лусонська протока є в руках союзників США. Канал на території Таїланду також не має успіху. По-четверте, супротивники КНР активно переозброюють свої флотилії. Японія, Тайвань, Філіппіни, Австралія активно модернізують та будують кораблі. Індія вирішила почати будівництво третього свого авіаносця для стримування Китаю. При цьому Нью-Делі посилює свої військові бази на Андаманських і Нікобарських островах. Попри все, США повинні також озброювати свій флот. Але Вашингтон має розуміти, що окрім сильного ВМС, Пекін стримує реакція США на нашу війну. Україна це тест, чи зможуть демократії відстояти себе в конфлікті з автократами. 

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Останній Капіталіст
Останній Капіталіст@OstanniyCapitalist

Українська націонал-буржуазія

151.1KПрочитань
0Автори
806Читачі
Підтримати
На Друкарні з 7 серпня

Більше від автора

  • Нова ідея-фікс українських урядовців

    У вівторок головний фіскалізатор країни Данило Гетманцев виступив з доволі неочікуваною заявою: а давайте спрямуємо частину доходу українців у ОВДП, а не просто в податки. Ну і підкріпив цю пропозицію подібним ізраїльським досвідом та апеляцією до інших прикладів з історії.

    Теми цього довгочиту:

    Економіка
  • Якою була зовнішня політика президента Дональда Трампа?

    Трамп міг одночасно погрожувати Північній Кореї “вогнем і люттю” і провести три дружні саміти з Кім Чен Ином. Міг бомбардувати крилатими ракетами сирійський військовий аеродром, а пізніше оголосити про виведення з Сирії 2000 американських військовослужбовців.

    Теми цього довгочиту:

    Трамп
  • Чим Байден запам'ятався світу

    Президентство Байдена стало знаковим під час глобальних криз, таких як пандемія COVID-19 та війна в Україні. У цій статті ми розглянемо, чим він запам'ятався світові.

    Теми цього довгочиту:

    Сша

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається