Порив Заходу підтримати Ізраїль підриває підтримку України з боку країн, що розвиваються - The Financial Times

Підтримка Заходом нападу Ізраїлю на Газу отруює зусилля щодо досягнення консенсусу з значними країнами, що розвиваються, щодо засудження війни Росії проти України, попереджають офіційні особи та дипломати.

Реакція на напад на Ізраїль 7 жовтня з боку ісламістського бойового угруповання ХАМАС і на обіцянку Ізраїлю завдати удару по Газі звели нанівець багатомісячну роботу, спрямовану на те, щоб зобразити Москву як глобального ізгоя за порушення міжнародного права, заявили вони, викриваючи США, ЄС та їх союзниками звинувачень у лицемірстві.

У серії екстрених дипломатичних візитів, відеоконференцій і дзвінків західних офіційних осіб звинуватили в тому, що вони не змогли захистити інтереси 2,3 мільйона палестинців, які поспішали засудити атаку ХАМАС і підтримати Ізраїль.

У перші дні після нападу ХАМАС деякі західні дипломати стурбовані тим, що США дають карт-бланш Ізраїлю атакувати Газу повною силою.

Після вторгнення Росії в Україну в 2022 році це зруйнувало зусилля щодо досягнення консенсусу з провідними державами так званого Глобального Півдня, такими як Індія, Бразилія та Південна Африка, щодо необхідності підтримки глобального порядку, заснованого на правилах, заявили більше десятка західних чиновників.

За словами офіційних осіб, негативна реакція зміцнила позиції країн, що розвиваються, щодо ізраїльсько-палестинського конфлікту. Вони попередили, що це може зірвати майбутні дипломатичні зусилля щодо України.

«Ми точно програли битву на Глобальному Півдні», — сказав один високопоставлений дипломат G7. «Вся робота, яку ми зробили з Глобальним Півднем [щодо України], була втрачена. . . Забудьте про правила, забудьте про світовий порядок. Вони більше ніколи нас не слухатимуть».

Багато країн, що розвиваються, традиційно підтримували палестинську справу, розглядаючи її крізь призму самовизначення та боротьби з глобальним домінуванням США, найважливішого спонсора Ізраїлю.

Деякі американські дипломати приватно стурбовані тим, що у відповіді адміністрації Байдена не було визнано, що широка підтримка Ізраїлю може відштовхнути більшу частину Глобального Півдня. Багато арабів на Близькому Сході вважають, що США та інші західні держави ніколи не притягували Ізраїль до відповідальності за його ставлення до палестинців і не приділяли достатньо уваги жорстоким конфліктам у Сирії, Ємені та Лівії. Росія та її союзник Китай культивували теплі стосунки з палестинцями. Президент Росії Володимир Путін у вівторок зустрівся з китайським лідером Сі Цзіньпіном у Пекіні. «Те, що ми сказали про Україну, має стосуватися Гази. Інакше ми повністю втрачаємо довіру», – додав високопоставлений дипломат G7. «Бразильці, південноафриканці, індонезійці: чому вони повинні вірити тому, що ми говоримо про права людини?»

Лише за чотири тижні до нападу ХАМАС на Ізраїль лідери США, ЄС і західних союзників відвідали саміт G20 у Нью-Делі та попросили країни, що розвиваються, засудити напади Росії на українських цивільних, щоб підтримувати повагу до статуту ООН і міжнародного права.

З минулої неділі багато з цих чиновників повідомили Financial Times, що вони отримали той самий аргумент у відповідь на вимоги засудити напад у відповідь Ізраїлю на Газу та його рішення обмежити там постачання води, електроенергії та газу.

Останніми днями Росія намагалася прийняти резолюцію Ради Безпеки ООН, яка засуджує насильство проти мирних жителів у конфлікті, без конкретної згадки ХАМАС. Рада відхилила його резолюцію в понеділок.

«Я маю на увазі, давайте будемо відвертими. Це подарунок з неба для Росії», – сказав високопоставлений чиновник ЄС. «Я думаю, що те, що відбувається, завдає шкоди. . . тому що Росія використовує кризу і каже: «Дивіться, глобальний порядок, який був побудований після Другої світової війни, не працює на вас», і звертається до 1 мільярда жителів на Близькому Сході чи в арабському світі».

Арабські країни, зокрема Йорданія та Єгипет, тиснули на західних офіційних осіб, щоб вони посилили свій тон щодо захисту цивільного населення Гази.

«Якщо ви описуєте відключення води, їжі та електрики в Україні як військовий злочин, то ви повинні сказати те саме про Газу», — сказав один арабський чиновник.

Вони відзначили зміну тону з боку деяких західних урядів останніми днями. У неділю ЄС і Великобританія оголосили про збільшення поставок допомоги в Газу.

Президент США Джо Байден мав відвідати Ізраїль у середу перед зустріччю з лідерами Йорданії, Єгипту та Палестинської автономії в Аммані. Другий етап цієї поїздки було скасовано після смертоносного вибуху в лікарні Гази у вівторок увечері.

У Білому домі заявили, що він « що ХАМАС не виступає за право палестинського народу на гідність і самовизначення, і обговорюватиме гуманітарні потреби цивільного населення в Газі».

На знак узгоджених зусиль щодо підтримки контактів із країнами, що розвиваються, Джеймс Клеверлі, міністр закордонних справ Великої Британії, заявив у вівторок, що останніми днями він спілкувався з міністрами закордонних справ Бразилії, Індонезії, Філіппін, Марокко та Саудівської Аравії. Під час екстреного відеосаміту лідерів ЄС у вівторок кілька лідерів попередили, що неспроможність захистити права палестинців у Газі може призвести до звинувачення західних держав у лицемірстві, повідомили кілька людей, поінформованих про дискусію.

Ця дискусія була викликана роздратуванням у столицях ЄС через рішення президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн поїхати до Ізраїлю минулого тижня без мандату від 27 держав-членів блоку або узгодженої спільної позиції. Ірландія, Іспанія та Люксембург були засмучені тим, що вона не посилалася на міжнародне гуманітарне право, коли виступала в Тель-Авіві.

«Нью-Делі, Джакарта та Бразиліа хочуть бачити спільну позицію з цих питань і послідовність. А якщо вони цього не бачать. . . тоді щодо головних глобальних питань існує певна небезпека, що ЄС, G7, НАТО не будуть сприйняті серйозно», – сказав Яап де Хооп Схеффер, колишній генеральний секретар НАТО.

«Ми, Захід, більше не керуємо, а Глобальний Південь каже: «Будь ласка, у нас також є голос, яким ви деякий час нехтували», — додав де Хооп Схеффер, нині голова Інституту Клінгендала. , голландський аналітичний центр.

Запропонована Росією резолюція Ради Безпеки ООН отримала підтримку лише чотирьох країн — Китаю, Об’єднаних Арабських Еміратів, Мозамбіку та Габону — але багато західних дипломатів стурбовані тим, що змінена російська резолюція може набрати дев’ять голосів, необхідних для прийняття. Тоді США, Велика Британія чи Франція можуть накласти вето, забезпечивши Москві перемогу пропагандою.

«Є ризик, що на наступному голосуванні в Генасамблеї [ООН] щодо підтримки України ми побачимо великий вибух у кількості тих, хто утримався».

Франція, зокрема, стурбована ризиком ескалації конфлікту між ХАМАС та Ізраїлем. Він вважає, що Росія більше не виконує традиційну роль «великої держави», стримуючи своїх союзників у регіоні, а натомість бачить можливість споживати ресурси США та відволікати увагу від України.

«Росія має величезний інтерес у продовженні цього конфлікту, враховуючи значення відволікання. . . і використання для зміни глобального наративу», – сказав один західний міністр закордонних справ.

Дипломати ЄС і США також використають п’ятничний саміт у Білому домі між Байденом, фон дер Ляєн і президентом Ради ЄС Шарлем Мішелем, який представляє 27 національних лідерів ЄС, щоб виробити спільну позицію. «Європа має тримати лінію», – сказав міністр. «Спочатку ми були в невеликому безладі, але я думаю, що зараз ми краще скоординовані щодо захисту фундаментальних прав і переконання, що ми бачимо обидві сторони».

Джерело The Financial Times

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

  • Каховська ГЕС. Хронологія теракту та наслідки екоциду

    Українців сколихнула чергова трагедія – підірвана російськими окупантами Каховська ГЕС. Суспільство та інформаційний простір досі знаходяться в підвішеному стані й прогнози недалекого майбутнього суттєво різняться. Чи можна в цій безпросвітній темряві знайти плюси та мінуси?

    Теми цього довгочиту:

    Україна
  • Як морські дрони змінили війну

    Війна в Україні є абсолютно феноменальною та історичною: з одного боку на Сході йде кровопролитна та виснажлива битва піхотинців за мотивами Вердену, з іншого – в небі ведуться повітряні бої між БПЛА, а в морі безпілотні катери розносять дороговартісні кораблі.

    Теми цього довгочиту:

    ЗСУ

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається

  • Каховська ГЕС. Хронологія теракту та наслідки екоциду

    Українців сколихнула чергова трагедія – підірвана російськими окупантами Каховська ГЕС. Суспільство та інформаційний простір досі знаходяться в підвішеному стані й прогнози недалекого майбутнього суттєво різняться. Чи можна в цій безпросвітній темряві знайти плюси та мінуси?

    Теми цього довгочиту:

    Україна
  • Як морські дрони змінили війну

    Війна в Україні є абсолютно феноменальною та історичною: з одного боку на Сході йде кровопролитна та виснажлива битва піхотинців за мотивами Вердену, з іншого – в небі ведуться повітряні бої між БПЛА, а в морі безпілотні катери розносять дороговартісні кораблі.

    Теми цього довгочиту:

    ЗСУ