Що робити: прийшли додому, налили в миску води, опустили ноги. Дивимося: вмієте стояти на воді? Якщо так, значить ви Бог і просто не можете схибити у цьому житті. Якщо ж не вмієте стояти на воді – очевидно, ви людина)
А отже, у вас були, є і будуть помилки, спади і злети – і це просто невід’ємна частина життя.
Неможливо уникнути помилок, бо, як би не було прикро, а саме на них ми ростемо (звісно, якщо зробити правильні висновки, інтегрувати досвід, а не просто визнати факт).
Коли у мене піднімається почуття провини за якісь мої рішення (а тут треба зауважити, що інколи я дивуюся, скільки всього в собі ношу і як я це витримую. Відповідь: навчилася жити з цим – минуле не змінити, але на нього можна спертися), я собі кажу: якби я могла зробити тоді, в той момент, по-іншому – я б зробила.
У кожний момент життя ми приймаємо найкращі для себе рішення – як знаємо і розуміємо.
З часом, коли ми самі змінимося, зробимо висновки, частенько думаємо інакше про свої рішення. Але ж тоді ми не були тими, ким ми є зараз, так же?
Ну, отак поговорю із собою, можу навіть трішки пожуритися, і йду далі.
І ось ще декілька нагадувань для тих, хто відчуває руйнуюче почуття провини:
- ви не повинні відчувати провину за те, що турбуєтеся про себе і свої потреби. Це про здоров’я, а не про егоїзм. Якщо не ви про себе, то хто?
- внутрішньо зрілі люди не займаються підрахунком «хто що кому зробив» і не ставлять у провину фразою «я для тебе стільки зробив, а ти!..». Це про аб’юзивний контроль і бажання відчути свою значимість, владу над іншим
- підтримувати сімейні стосунки не означає жертвоприношення. Ви не повинні страждати, і по-справжньому близькі люди не будуть вас про це просити
- ви маєте право в моменті нічого не робити, займатися своїми справами та відпочивати. Вимога 100%-ї ефективності 24/7 нереальна, не варто себе звинувачувати за її невиконання
.
А якщо самостійно складно впоратися з почутям провини - чекаю вас на консультації. У вас буде безпечний простір для ваших думок та емоцій, пошук рішень та виходу із ситуації
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Більше від автора
Як відпустити кохану людину?
Питання, на яке не має короткої відповіді. І точно буде мало одного допису. Але з чогось треба починати, так? Тому пишу: часто складність буквально не в тому, що вирозходитеся з людиною, а в тому, что саме ця людина задовольняла ваші певні(важливі для вас) потреби.
Теми цього довгочиту:
СтосункиЯ його пробачила/я її пробачив
“Я його пробачила / я її пробачив. Будемо жити далі. Ми живемо далі.” Чи хороша ця історія, коли мова йде про зраду? Ні, не хороша.
Теми цього довгочиту:
СтосункиЩо таке справжня турбота
Подбати про людину – це не означає дати їй те, що у вас є, що ви можете дати. Подбати про людину – це дати їй те, чого вона дійсно хоче, чого потребує на даний момент. В першому випадку не складно поділитися своїм, тим, що у нас і так є, що ми вміємо. В іншому - напружитися
Теми цього довгочиту:
Психологія
Вам також сподобається
Тривога
Вірш про тривогу, яка не відпускає, охоплюючи кожен момент життя і залишаючи відчуття безнадійності...
Теми цього довгочиту:
ЛітератураЯк підтримувати мотивацію у важкі моменти життя
Збереження мотивації у важкі моменти життя — це мистецтво, яке потребує практики і терпіння. Використовуючи ці стратегії, ви зможете знаходити сили для руху вперед і підтримувати віру в себе навіть у складні часи.
Теми цього довгочиту:
МотиваціяРобота з субособистостями. Що таке психотерапія IFS та як вона працює 🧠
Системна сімейна терапія субособистостей. Або ще перекладається як терапія внутрішніх сімейних систем. Це незвичайний, але науковий підхід в психотерапї (evidence-based), дієвість та ефективність якого доведена дослідженнями.
Теми цього довгочиту:
Психологія