Не так давно з Кремля втекли значні об’єми даних разом з переписками, результатами засідань тощо. Вони і стали основою для розслідування the Washington post, яке розкриває імена тих, хто стоїть за ефективною пропагандою. Згідно з документами, у вересні 22-го року Сергій Кириєнко, голова апарату президента рф створив європейську команду. Її метою є дискримінація України в очах Заходу.
Згодом, додалася друга команда, українська, націлена на розкол всередині самої країни. Схема роботи відносно проста, але водночас геніальна. Найбільша брехня це напівправда, тож за основу було взято роздування і поширення реальних проблем нашого суспільства.
Якщо пам’ятаєте наприкінці літа наше інфополе розривали скандали довкола екс-міноборони Резнікова. Яйця по 17 гривень, літня-зимова уніформа, дрони і ще декілька. Розслідування BBC концентрується саме на цьому епізоді. Тоді, одночасно зі скандалами, російська сітка тролів у тіктоці поширювала тисячі однотипних відео, що виходили приблизно в один той самий час і розповідали про вілли, машини й інші коштовності Резнікова і його родини. Усі, звісно, фейкові. Що цікаво, на один акаунт рідко приходилося більше одного поcта: у такий спосіб експлуатується механізм тіктоку, що просуває нових авторів. І хоча прикладаються зусилля з блокування ботоферм, редакція BBC зазначає, що остаточне вирішення проблеми далекосяжна і складна мета.
Розслідування the Washington post концентрується на більшій кількості платформ і випадків. Один зі звітів за 17-23 квітня 23го року показує: сумарно понад 100 тисяч постів і коментарів, біля 50 тисяч авторів і мільйонні охоплення. Гарним питанням є, чи можна довіряти в повній мірі цифрам, зазначеним у внутрішніх звітах, але частина з них була підтверджена. Як приклад наводиться пост у фейсбуці, що набрав понад 2 мільйони переглядів і розповідає про те, як родина загиблого військового не отримала допомоги від держави.
Серед документів зокрема зазначається, що російська пропаганда поверталася до України майже з нуля: заміть 112 і newsone тепер сітки ботів у соцмережах. За роботу в таких сітках на початок березня того року платили біля 660$ на місяць (небагато еге ж?). Нові сітки були орієнтовані зокрема на аудиторію, що прийшла до соцмереж після розчарування в єдиному телемарафоні, який, як зазначає WP, надто мало концентрувався на справжніх проблемах України.
У вересні 22-го Meta розкрила російську сітку Доппельгангер, мережу сайтів і акаунтів, що абсолютно дубкікували офіційні портали європейських міністерств, але поширювали відверту дезінформацію. У цьому контексті було викрито декілька компаній, що активно доклали до цього руку. Імена організаторів: Ілья Гамбашидзе, Николай Тупікін, Софія Захарова і вже згаданий Кириєнко.
Згадується в документах і про Залужного. Якщо ви пам'ятаєте, то з травня минулого року було близько 5 піків активності спекуляцій в інфопросторі на тему смерті, зникнення чи відставки Залужного. Одночасно з цим фіксувалася активність проросійських сіток, щоразу намагались підсилити розкол між ним і Зеленським.
Якщо вам цікаво глянути на те, як виглядали внутрішні звіти, з риторикою і прикладами дезінформації, вони тут і тут.
Загалом, акцент йшов на деморалізацію населення, перебільшення масштабів корупції і втрат на полі бою. І таку пропаганду транслювали не великі блогери і ведучі, а малі канали, зі звичайними людьми, що мало б створити уявлення про некомпетентне українське керівництво, що живе і думає тільки про себе. Думаю, очевидно, що це не так.
Безумовно, корупція, неефективне управління, провали і недопрацювання властиві будь-якій системі, особливо під час стресу, такого як повномасштабна війна. Але все це проблеми, які поступово вирішуються суспільством і державою. Остання, хоча і не ідеально, балансує і намагається бути відкритою до громадян. Що ж до різних постів у мережі, навіть якщо вони виглядають правдоподібно, звертати на них увагу слід тільки, якщо вони були підтверджені реальними даними, інституціями або osint-розслідниками.