Вторгнувшись в Україну, РФ порушила принцип мирної зміни кордонів. Водночас під час правління Дональда Трампа Європа більше не може бути впевненою в підтримці США. Чи зможе вона забезпечити свою безпеку самостійно?

Через 80 років після закінчення Другої світової війни президент США Дональд Трамп дав зрозуміти, що європейські країни більше не можуть розраховувати на беззастережну американську підтримку в рамках НАТО. На тлі триваючої війни Росії проти України, як усьому Євросоюзу, так і, зокрема, новому уряду ФРН, очолюваному канцлером Фрідріхом Мерцем (Friedrich Merz), окрім іншого, доведеться визначитися зі стратегією у сфері безпеки. Чи означає це остаточне припинення існування світового порядку, встановленого після Другої світової війни?
Завершення війни і «доктрина Трумена»
8 травня 1945 року вермахт капітулював. Друга світова війна, що почалася з вторгнення нацистської Німеччини до Польщі 1 вересня 1939 року, на території Європи закінчилася. В Азії вона тривала ще кілька місяців, до капітуляції Японії. Незадовго до цього Адольф Гітлер у бункері в Берліні покінчив життя самогубством.
Друга світова за кількістю злочинів та їхніх жертв затьмарила всі попередні війни: близько 60 мільйонів загиблих по всьому світу, шість мільйонів євреїв, вбитих під час Голокосту націонал-соціалістами, більша частина Європи зруйнована, мільйони людей пропали безвісти або були знищені.
Після падіння 1945 року націонал-соціалістичного режиму в Німеччині, в Європі та за її межами встановився новий, двополярний світовий порядок, який проіснував близько 40 років.
Під час війни західні союзники - США, Велика Британія і Франція - домоглися перемоги над гітлерівською Німеччиною разом із Радянським Союзом. Однак ще до капітуляції нацистської Німеччини у відносинах між західними союзниками, з одного боку, і СРСР, з іншого, почала з'являтися напруженість. Західні держави виступали за демократію і хотіли укласти з переможеними країнами союз, заснований на свободі, а метою СРСР було встановлення комуністичної системи в усіх країнах, звільнених радянськими військами під час Другої світової.
У 1947 році президент США Гаррі Трумен презентував так звану «доктрину Трумена», метою якої, як зазначалося в цьому документі, була «підтримка вільних народів, які чинять опір поневоленню збройними меншинами або зовнішньому тиску». При цьому Вашингтон також мав намір зупинити економічну експансію Радянського Союзу. Європа ж у цей час була розділена на дві сфери впливу: східну, де домінував СРСР, і західну, де переважали США.
Надійна підтримка США для Європи
Німеччина стала центром цього протистояння: адже Берлінський мур під час холодної війни проходив через саме серце країни.
Тоді відкритого ядерного протистояння вдалося уникнути завдяки взаємному стримуванню НАТО, де провідну роль відігравали США, та Організації Варшавського договору з лідерством СРСР. Однак на межі ядерної війни світ опинявся неодноразово.
При цьому Федеративна Республіка Німеччина (ФРН), так називалася західна частина розділеної Німеччини, була з 1955 року членом НАТО і могла розраховувати на військову допомогу США. Так тривало до возз'єднання Німеччини в 1990 році, подальшого розпаду Радянського Союзу і закінчення протистояння Сходу і Заходу. Після цих подій протягом кількох років здавалося, що вся Європа буде розвиватися мирно і демократично.
Дедалі більше країн, які раніше входили до складу Радянського Союзу, прагнули членства в НАТО. У 2008 році на саміті НАТО в Бухаресті глави держав і урядів країн, що входять до Північноатлантичного альянсу, виступили зі спільною заявою, в якій йшлося про те, що Україна і Грузія в майбутньому також стануть членами НАТО. Конкретних термінів прийому цих країн до альянсу при цьому названо не було.
Трамп і його план для України
Після повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року, ілюзії зникли. Росія порушила один із найважливіших принципів мирного життя, що існував доти, а саме: той, що передбачає, що державні кордони можуть бути змінені тільки мирним шляхом.
З іншого боку, Дональд Трамп, який розпочав свій другий термін на посаді очільника Білого дому в січні 2025 року, піддав сумніву впевненість у тому, що США в разі потреби нададуть військову допомогу іншим членам НАТО.
«Якщо вони (інші члени НАТО. - Ред.) не заплатять, ми не станемо їх захищати», - заявив він у березні.

«Ми перебуваємо в самому розпалі історичного перевороту, який можна порівняти з великими політичними переломними моментами XX століття, особливо 1945 і 1989/91 років, - написав DW історик Норберт Фрай (Norbert Frei) з Єнського університету. - Трансатлантичний порядок, встановлений після Другої світової війни, насамперед Сполученими Штатами, від якого найбільше виграла Німеччина - спочатку в контексті об'єднання Західної Європи, а потім після закінчення конфлікту між Сходом і Заходом та інтеграції Східної Європи, розпадається на наших очах».
Колега Фрая, історик із Потсдама Манфред Гьортемакер (Manfred Görtemaker), зазначає в бесіді з DW:
«Президентство Трампа показало, що європейці знехтували власним захистом».
«Трамп зруйнував ілюзію», - додає співрозмовник редакції.
Республіканець Трамп - не перший президент США, який зажадав від європейців більше витрачати на власну оборону. Ще у 2016 році демократ Барак Обама заявив:
«Європа іноді була занадто самовдоволена в питанні своєї оборони».
Однак саме Трамп, судячи з усього, запропонував Києву мирний план, який передбачає відмову від частини території України, зокрема визнання анексованого півострова Крим російським.
Мерц хоче «незалежності» від Вашингтона
Дехто в Німеччині сподівається, що після Трампа повернеться колишній трансатлантичний порядок. Але чи реально це? Історик Норберт Фрай налаштований скептично:
«Зараз важко сказати, скільки від нього (трансатлантичного порядку. - Ред.) залишиться після президентства Трампа, і тим більше важко сказати, чи можна буде щось відновити після цього».

Уряду ФРН він дає таку пораду:
«Німеччина зміцнилася в Європі з часів політики безумовних зв'язків із Заходом, яку проводив Конрад Аденауер (Konrad Adenauer). І зараз Німеччина повинна зробити все можливе, щоб Європейський Союз зміг вижити в політичному, економічному і військовому плані без США, якщо це буде потрібно».
Таких самих позицій дотримується Фрідріх Мерц, з другої спроби затверджений німецьким бундестагом на посаду канцлера ФРН 6 травня. Європа має стати незалежною від Америки в питаннях безпеки, заявив він одразу після виборів до бундестагу в лютому 2025 року.
Однак історик Манфред Гертемакер вважає уявлення про можливу незалежність Європи від США «повною ілюзією». Власний шлях європейців не спрацює, вважає він:
«Тому що ядерне стримування має, як і раніше, гарантуватися американцями. Тому має сенс повернутися до тісної співпраці між США і Європою на основі нового підходу до реальної політики».
Джерело — DW