Ну, що ж… Все ближче Геловін. Мені взагалі подобається це свято. Особливо, містична геловінська атмосфера. Хоча в нашій країні його не дуже святкують… Знаю, що в Україні є свій аналог цього свята (Велосова ніч, святкується так само з 31 жовтня на 1 листопада). Але це саме аналог. Тобто, популяризувати його стали не так давно – приблизно з 2019 року. В українській культурі вистачає звичаїв, які не пов’язані з Велесовою ніччю, але звертаються до теми містичного або потойбічного світу. Це і роздавання куті перед Різдвом (плюс і приготування страв у великій кількості на святковий стіл, бо вважалося, що до живих приходять душі мертвих, щоб провідати родичів), пошук папороті на Івана Купала, спалення опудала під час Масляної (тут є декілька значень цієї традиції і одне з них «відпускання минулого»), костюми колядувальників, які призначені також для відлякування нечисті… А про ворожіння, які були популярні саме під час свят, взагалі мовчу. Усім цим я хочу просто зазначити, що в нашій культурі є багато лячних елементів, особливо, коли дізнаєшся про деякі традиції детальніше, і без усілякого Геловіну. Але сьогодні ми маємо привід поговорити про цікавий інтертеймент. Тому чого б і ні?
Я підготувала різнопланову добірку для перегляду у геловінську ніч. Тут будуть і мультфільми, і фільми, і канали летцплеїв тощо. Не будемо зволікати – поїхали!
Лячні українські мультфільми
«День народження Юлії» (1994). Студія «Київнаучфільм». Це лячна казка про дівчину, яка шукає свою вкрадену душу. Перше кохання – наречений Юлії загинув розбившись на мотоциклі. Дівчина горювала. Але час лікує. І ось вона вже з новим хлопцем. Її теперішній запропонував одружитися. Але з цим не згодний колишній, який прийшов з того світу і вкрав душу дівчини.
«Страшна помста» (1988). Студія «Київнаучфільм». Це екранізації однойменної повісті Миколи Гоголя. Козак Іван був нагороджений за певні заслуги, але в його оточені була людина, яка дуже заздрила цьому. Побратим Петро вбив Івана разом з сином, скинувши у провалля, чим накликав на себе та весь свій рід покарання та прокляття.
Проходження горрор ігор українською мовою
Примітка. Я вже якось писала добірку про ігрові канали на ютубі, де були і проходження ігор. Тому ось посилання на цей допис. Але цих у списку не було.
Wind Fox. Я можу порекомендувати до перегляду проходження «The Cat Lady», «The Crooked Man», «Mermaid Swamp».
Смарагдова Тінь. Мої рекомендації – «The Сoma: Recut» (до речі, на її каналі вже виходить друга частина серії) і проходження української горрор новели «Hazy Mind».
Страшні історії українською
КРАШ. СТРАШНІ ІСТОРІЇ НА НІЧ. Мої рекомендації – «Плакали всім селом», «Супермама», «Біжи з цієї заброшки».
Страшно цікаво. Рекомендації: «Гарбузова хата» і «Знахарка».
Українські фільми жахів
Примітка. Я не дуже обізнана в цій темі, тому орієнтувалася на статтю «Топ 10 українських фільмів жахів». І до речі, в минулому році у себе викладала добірку фільмів жахів. По посиланню зможете подивитися допис. Тут вибрала ті, яких не було в тому списку.
«Чунгул» (2016). Автомобіль на якому їхав головний герой зламався у найгіршому місці, де зв’язку немає, а поруч тільки усіма забуте село. Проте хлопцю пощастило та в селі знайшовся майстер, який йому може допомогти. Але хлопець, навіть не здогадувався наскільки йому «пощастило».
«Лиса гора» (2018). Легенди про Лису гору знає кожен киянин, і певно кожен українець знає, що саме там збираються відьми на шабаші. Події цього фільму жахів розгортаються навколо цієї загадкової місцини. Мати головної героїні зникла на Лисій горі. Впродовж років дівчина намагалася з’ясувати, що трапилось. Цього разу допомогти їй вирішив друг, але чи не пошкодував він про це?
«Перелесник» (2024). Це аматорська короткометражка про персонажа української міфології за сценарієм Олександри Каднікової та режисерки Любові Павлової. Про кого історія? Правильно – про Перелесника. Сюжет не буду розповідати. Краще подивіться самі. Короткометражку дуже легко знайти в ютубі.
Окремо, дозвольте, трохи самореклами. На моєму каналі зараз виходить озвучка твору Андрія Любка «Сюїта для трьох скрипок і фортепіано. Таємнича осіння фотографія». Містики і жесті там вистачає, що відповідає сьогоднішній темі. Тому буду дуже вдячна, якщо ви заглянете на канал і подивитеся на мою роботу.
Ось, така дивна добірка в мене вийшла. Обов’язково залишайте коментарі з приводу неї. А може залишите свої рекомендації? І вдалого вам Геловіну!
Матеріал підготовлений в рамках проєкту UKR story