Що таке джорджизм?
Джорджизм (інколи відомий як “ґеоїзм”) — економіко-філософське вчення, в центрі якого – ідея, що кожному має належати продукт їхньої праці, проте всі природні ресурси (й перш за все — земля), є спільним надбанням усіх людей — люди можуть лише брати їх в громади в оренду.
Джорджисти вважають, що соціальна нерівність виникає через нерівномірну концентрацію власності на землю. В зв’язку з цим, Генрі Джордж (1839—1897) — економіст, на чию честь назване це вчення, вважав, що найкращим рішенням проблеми зростаючої нерівності є єдиний податок на земельну вартість, що кожен землевласник сплачував би державі в межах її юрисдикції. Він вважав, що надходження від єдиного податку будуть достатньо високими, щоб покрити всі державні витрати, водночас не обмежуючи працю, підприємництво та торгівлю в суспільстві, а, навпаки, стимулюючи їх.
Генрі Джордж також вірив у наступні речі:
Вільна торгівля та міжнародна співпраця;
Державна монополія на гроші;
Пацифізм та антиімперіалізм;
Громадянські та політичні права;
Скасування патентів;
Державна власність та управління природними монополіями (залізниця, громадський транспорт, енергетика, телекомунікації тощо).
Навіщо це Україні?
Згідно з оцінкою Міжнародного банку (березень 2023), приблизна вартість повоєнної реконструкції України може скласти понад $400 мільярдів. Найкращим способом фінансування громадських робіт (таких як відбудова інфраструктури), згідно з широким колом економістів, є перехоплення приросту вартості земельних ресурсів.
Це перехоплення є спосіб інтерналізації позитивних зовнішніх ефектів муніципальних капіталовкладень і переспрямування отриманого капіталу на надання публічних послуг та облаштування громадських місць — це як сприяє підвищенню економічну продуктивності, так і забезпечує достатній дохід, щоб зробити значний внесок у витрати на відбудову. Одним із найдієвіших способів перехоплення є податок на вартість землі (Land-Value Tax, LVT).
Податок тільки на вартість землі, не враховуючи вартість будівель або інших поліпшень на землі, що щорічно коректувався би, й є тією самою пропозицією, висловленою Генрі Джорджем у своїй праці 1879, “Поступ і бідність”. Брак запровадження необхідних реформ та фінансування відбудови іншими методами, вірогідно, дасть лише тимчасове підвищення продуктивності і посилить концентрацію влади в руках українських можновладців.
Джерела:
World Bank; Government of Ukraine; European Union; United Nations.(2023) Ukraine Rapid Damage and Needs Assessment : February 2022 - February 2023
Albright Stonebridge Group. (2023) ASG White Paper:Land Value Capture and Ukraine's Reconstruction,