«Сирія стане другим фронтом для Росії». Кремль пообіцяв військову допомогу Башару Асаду після прориву сирійських повстанців

Протягом трьох днів Москва може надати серйозну підтримку уряду Сирії, повідомляє Reuters. ПКС Росії завдають ударів по повстанцях в Алеппо, але антиурядові сили продовжують успішно наступати і вже взяли під контроль майже все місто.

Російська авіація ввечері в п'ятницю, 29 листопада, завдала ударів по позиціях ісламістських повстанців в Алеппо та околицях міста, а також по ополченцях, які наступають у провінції Ідліб. Удари продовжилися і в ніч на суботу. Про це з посиланням на військові джерела повідомили агентства AFP і Reuters. Пізніше цю інформацію підтвердили і російські військові.

«Надаючи підтримку Сирійської арабської армії, ПКС Росії завдають ракетно-бомбових ударів по техніці та живій силі незаконних збройних формувань, пунктах управління, складах, артилерійських позиціях терористів. За минулу добу знищено не менше 200 бойовиків», - повідомив заступник керівника російського Центру з примирення ворогуючих сторін у Сирії Олег Ігнасюк.

Це перший випадок з 2016 року, коли російська авіація завдає ударів по найбільшому місту Сирії. Рівно вісім років тому - 29-30 листопада 2016 року - урядові війська Башара Асада зайняли більшу частину Алеппо під час операції, важливу роль у якій зіграли російські ПКС.

Тепер же армія Асада змушена відступати. Як повідомляє Reuters, влада республіки вже закрила аеропорт Алеппо і всі дороги в місто, а повстанці досягли центру сирійського мегаполісу. Під контроль ополченців перейшла більша частина населеного пункту, урядові будівлі та в'язниці, повідомляє Сирійський центр моніторингу за дотриманням прав людини. Його голова Абдель Рахман уточнив, що урядова армія вийшла з Алеппо практично без опору.

Представники сил Башара Асада заявляють, що чисельна перевага противника змусила їх передислокуватися і зміцнити нову лінію оборони для збереження життів солдатів і мирних жителів, а також для підготовки до контратаки. Сирійські військові додали, що повстанці не можуть закріпитися в Алеппо через триваючі обстріли з боку урядової армії.

Росія поспішає на допомогу

Коментуючи нове загострення в регіоні, прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков заявив, що Кремль оцінює атаку повстанців як порушення суверенітету Сирії.

«Ми виступаємо за те, щоб сирійська влада навела лад у цьому районі і відновила конституційний порядок якомога швидше», - сказав Пєсков.

При цьому він не став підтверджувати або спростовувати інформацію про те, що Башар Асад нібито прилетів до Москви на тлі кризи в республіці. Про це раніше згадав політичний оглядач «Коммерсанта» Дмитро Дризе: він заявив, що сирійський лідер прилетів до російської столиці і збирається дочекатися Володимира Путіна, який перебуває з офіційним візитом у Казахстані.

Як пише Reuters із посиланням на два джерела в армії Асада, Росія вже пообіцяла Дамаску додаткову військову допомогу. Зазначається, що вона почне надходити в найближчі 72 години.

Для постачання і перекидання техніки російський контингент користується аеродромом Хмеймім на північному заході Сирії і своєю військово-морською базою в порту Тартус. Крім того, в Середземному морі на постійній основі діє російська ескадра, зазначає «Інтерфакс». У самій республіці контингент ЗС РФ розділений на спецпідрозділи Міноборони, структури центру примирення ворогуючих сторін, морську піхоту та інші підрозділи, додає агентство.

Протягом усього сирійського конфлікту Росія використовує для підтримки наземних операцій авіацію, озброєну крилатими ракетами. Спочатку в угрупованні налічувалося до 17 вертольотів і 32 літаки, серед них фронтові бомбардувальники Су-32, винищувачі Су-30 і штурмовики Су-25.

Чи зміниться зараз склад російських військ у республіці, чи Кремль надасть допомогу Асаду в іншому вигляді - невідомо. Але Росія точно втягнеться в конфлікт і спробує зберегти свій вплив у регіоні, вважає експерт із Сирії на умовах анонімності.

«Сирія однозначно стане другим фронтом для Росії після України. Ми це скоро побачимо, бо якщо Росія втратить Сирію, то вона втратить ключові для себе сирійські порти, а її роль у регіоні ослабне. Ці зміни теж змінять порядок денний у регіоні», - сказав аналітик.

Ердоган проштовхує свої інтереси

Експерт також зазначив, що одним із головних каталізаторів нової ескалації можна вважати Туреччину: вона зацікавлена в поверненні сирійських біженців додому. Крім того, турецька влада спробувала вплинути на політику Асада, але зазнала невдачі, тому в неї виник новий сценарій.

«Туреччина хоче повернути частину сирійських біженців назад до Сирії. Це пов'язано з внутрішньою політичною проблемою в Туреччині та обіцянками Ердогана на президентських виборах. Ще це пов'язано з тим, що Асад не зміг домовитися з Ердоганом щодо якихось змін у політиці Сирії. Асад не погодився на угоду, що вплинуло на рішення Туреччини підтримати операцію сирійської опозиції. Туреччині це потрібно для того, щоб узяти під свій контроль Алеппо й околиці міста. Турецька влада вважає, що так з'явиться безпечна дорога для біженців, і вони повернуться в ті міста, які перейшли під контроль опозиції», - пояснив аналітик.

Він також додав, що великі зміни в регіоні вигідні Ізраїлю та США, які продовжують протистояти Ірану та його проксі-угрупованням. Надалі ситуація продовжить дестабілізуватися, і нові конфлікти можуть спалахнути в Іраку, Лівані, Ємені та інших частинах Близького Сходу, підсумував експерт.

У суботу турецьке МЗС заявило, що країна не причетна до боїв між силами Асада і повстанцями в провінціях Ідліб і Алеппо. Глава дипвідомства Хакан Фідан також наголосив, що Туреччина не допустить появи в Сирії держави, заснованої терористами, і вживе заходів на випадок чергової хвилі біженців.

Нова військова криза для режиму Башара Асада почалася з прориву Сирійської визвольної армії вранці в середу, 27 листопада. Повстанці атакували урядові війська в районі міста Серакіба в провінції Ідліб, після чого провели успішний наступ і впродовж трьох днів захопили понад півсотні населених пунктів.

29 листопада після нетривалих боїв на околицях Алеппо вони увійшли в саме місто. Військовий експерт із Сирії Кирило Михайлов пояснив, що причина успіху повстанців криється в ослабленості як урядових військ, так і їхніх головних союзників - Росії, «Хезболли» та іранських проксі.

Джерело

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

76.1KПрочитань
4Автори
307Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається