SZ: Меркель та Шольц завзято боролися за "Північний потік-2" - DW

Секретні документи показують, як консерватори та соціал-демократи в уряді ФРН лобіювали інтереси "Газпрому" і як "зелений" міністр економіки Хабек "смикнув стоп-кран".

Те, що колишній канцлер ФРН Ангела Меркель (Angela Merkel) та дві урядові коаліції під її керівництвом підтримували будівництво російського газопроводу "Північний потік-2" (ПП-2) не секрет: це відбувалося на очах у всіх. І за це німецьких консерваторів та соціал-демократів багато критикували після того, як Росія на тлі повномасштабної агресії проти України ввела Німеччину у найважчу енергетичну кризу за останні півстоліття. Однак досі не було відомо, наскільки активно та завзято Берлін протягом семи років лобіював за лаштунками інтереси "Газпрому" і тим самим Москви.

Дві статті перед виборами до Європарламенту

Але тепер німецька ліволіберальна газета Süddeutsche Zeitung (SZ) отримала можливість ознайомитися з тисячами сторінок секретних документів. Міністерство економіки ФРН надало їх за рішенням суду, хоча при цьому воно, швидше за все, не дуже чинило опір. Адже його очолює сьогодні Роберт Хабек (Robert Habeck), видатний політик партії "зелених", яка завжди виступала проти ПП-2.

Дві публікації в SZ з'явилися за тиждень до виборів до Європарламенту і кидають вельми несприятливе світло на конкурентів "зелених" у боротьбі за голоси виборців: як на німецьку Християнсько-демократичну спілку (ХДС), так і на Соціал-демократичну партію Німеччини (СДПН) , які двічі спільно формували так звані "великі" правлячі коаліції під керівництвом Ангели Меркель.        

"Впродовж семи років дві великі коаліції оголошували цей газопровід "приватним економічним проєктом", хоча при цьому всіма силами боролися за нього. Сім років вони відмахувалися від сумнівів своїх партнерів як від набридливих мух. Ніщо не могло змусити німців засумніватися у добрій картині, яку намалювала їм компанія Nord Stream 2 AG", - пише SZ і посилається на різні службові записки, повідомлення посольств або пам'ятки для канцлера та її міністрів перед важливими переговорами. Газета називає отримані документи "хронікою історичної помилки".

Ангела Меркель не бачила погрози

Так, збереглася фраза, яку Ангела Меркель підготувала для переговорів із Беатою Шидло, тодішнім прем'єр-міністром Польщі, а ця країна ЄС, поряд із балтійськими державами, найбільш рішуче боролася проти будівництва ПП-2. Фраза звучала так:

"Ми не сприймаємо російські молекули метану як небезпеку ".

Є службова записка міністерства економіки ФРН від червня 2014 року ("Росія щойно анексувала Крим", нагадує SZ), автори якої приходять до висновку, що Німеччина "в найближчому майбутньому" залежатиме від імпорту газу з Росії і що "повна відмова" від нього "не є можливим у найближчі роки та десятиліття".

"Але замість того, щоб знижувати залежність від Москви, федеральний уряд її ще більше збільшував", - продовжує газета.

Коли влітку 2015 року Меркель дізналася про плани "Газпрому" будувати новий газопровід за участю європейських, у тому числі й німецьких фірм, вона, як випливає із службових документів міністерства економіки, дала такі вказівки: оскільки очікується сильна протидія, сам проєкт не коментувати, адже це рішення приватних компаній, але всередині уряду підтримувати його, адже він зміцнює роль Німеччини як європейського газового хаба.    

Оскільки проєкт викликав у ряду партнерів ЄС "бурхливу реакцію", як сказано в одному з документів, високопосадовці відомства федерального канцлера, а також міністерств економіки, фінансів та закордонних справ зібралися 9 листопада 2015 року для розроблення "оборонної стратегії". Її суть: Берлін не заперечує проти ПП-2, але виступатиме за те, щоб російський газ і далі йшов у ЄС транзитом через Україну (яка на той час уже була під сильним тиском Росії, нагадує SZ).

Про Крим не згадували

Журналісти SZ виявили багатозначну деталь: Маттіас Варніг (Matthias Warnig), гендиректор оператора ПП-2 компанії Nord Stream 2 AG, у минулому - агент спецслужби НДР "штазі" та особистий друг Володимира Путіна, був на "ти" з керівником саме того відділу міністерстві економіки ФРН, який мав вирішальне слово в оцінці газопроводу.

Генеральний директор компанії Nord Stream 2 AG Маттіас Варніг у травні 2018 року на Петербурзькому міжнародному економічному форуміФото: picture-alliance/dpa/TASS/V. Smirnov

Близькість Варніга до співробітників міністерства економіки ФРН не бентежить, навпаки: коли тодішній міністр і лідер СДПН Зігмар Габріель (Sigmar Gabriel) восени 2016 року готувався до поїздки до Москви, співробітники запропонували йому попередньо надіслати запитання, що цікавлять його, президенту Росії через керівника цього проєкту.

“Кидається в око те, чого в цих документах немає. Слово "Крим" майже не зустрічається, так само, лише миттю згадуються збитий російською ракетою пасажирський літак ("Малайзійських авіаліній". - Ред .) з 298 загиблими, військові удари Росії в Сирії або замах на російського перебіжчика у Великій Британії за допомогою нервово-паралітичної речовини "Новичок"“, - зазначає SZ.

"Зелене світло" ПП-2 в останній день повноважень

Чимало документів стосується контактів із США щодо ПП-2. Дональд Трамп був рішучим противником газопроводу та ввів проти нього санкції. Наступний президент, Джо Байден, "пішов на великі поступки" уряду ФРН, наголошується в депеші, яке надіслало до Берліна німецьке посольство у Вашингтоні. Влітку 2021 року Меркель відправила до столиці Сполучених Штатів високопосадовців, і вони узгодили там резолюцію, в якій Берлін на вимогу американської сторони зобов'язувався не допустити, щоб Росія використовувала постачання енергоносіїв як зброю.

"До цього часу відповідальні особи в Берліні взагалі мали б здогадуватися, що зробили величезну помилку", - пише SZ і цитує доповідну записку одного зі співробітників міністерства економіки.

У серпні 2021 року він вказував на слабке заповнення газосховищ у Німеччині (частина з них належала на той час "Газпрому") і висловлював припущення, що Москва може використати дефіцит, щоб вимагати якнайшвидшого введення в дію ПП-2. Але відразу сам відкинув своє припущення, зіславшись на розмову з великим німецьким імпортером газу. При цьому його, схоже, не збентежило, що усі великі імпортери газу в країні так чи інакше були партнерами "Газпрому".

В результаті 26 жовтня 2021 року, в останній день офіційних повноважень уряду Ангели Меркель, міністерство економіки ФРН під керівництвом тепер уже представника ХДС Петера Альтмайєра (Peter Altmaier) завершило перевірку енергетичної безпеки Німеччини та оголосило, що не бачить загроз, чим фактично дало "зелене світло" сертифікації та введенню в дію ПП-2.

Як Роберт Хабек скасовував рішення Олафа Шольца

Про все це розповідається у статті SZ, яка з'явилася на сайті видання у п'ятницю, 31 травня. У понеділок, 3 червня, газета продовжила тему і в другій статті розповіла читачам про те, як Роберт Хабек "смикнув стоп-кран". Щойно призначений в новому уряді віце-канцлером і міністром економіки, він вивчав затверджений 57-сторінковий документ і рівно через два місяці після його появи, 26 грудня 2021 року о 18 годині 50 хвилин, відправив електронний лист своїм найближчим співробітникам. У ньому він висловив серйозні сумніви, що енергетична безпека Німеччини дійсно забезпечена, і доклав два десятки питань.

Ситуація була досить делікатною, адже жовтнева доповідь узгоджувалась у тому числі з віце-канцлером, міністром фінансів колишнього уряду соціал-демократом Олафом Шольцем (Olaf Scholz), а він тепер - канцлер і прямий начальник Хабека. У перші тижні 2022 року міністерство економіки збирало та аналізувало дані про стан газового ринку ФРН, а паралельно радилося з юристами, як з правової точки зору забезпечити відкликання доповіді з позитивною оцінкою ситуації в енергопостачанні, продовжує SZ. 16 лютого саме рішення та відповідні формулювання були готові, але це поки що трималося в секреті. 

Відкликання доповіді, що відкривала остаточну дорогу для здачі в експлуатацію "Північного потоку-2", відбулося 22 лютого, після визнання Москвою "ДНР" та "ЛНР", коли стало зрозуміло, що ескалація ситуації навколо України неминуча. Опівдні Роберт Хабек, перебуваючи в поїздці країною, заявив журналістам:

"Коли змінюється реальність, має змінюватися і оцінка реальності". 
"Незадовго до цього про ухвалене рішення в Берліні оголосив Шольц, який менше чотирьох місяців до цього брав участь у тому, щоб в останню хвилину розчистити дорогу для цього газопроводу", - пише висновок Süddeutsche Zeitung.

Джерело — DW

Друзі, допоможіть нам забезпечити подальшу роботу каналу!

Ваша підтримка надзвичайно важлива для нас. Будемо вдячні за ваші ДОНАТИ, які допоможуть нам розвиватися та надавати вам ще більше цікавого контенту.

Дякуємо за вашу підтримку!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

73.7KПрочитань
4Автори
278Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається