Тарифна гра Трампа: чи закінчиться «золота епоха» США економічною катастрофою? - Social Europe

Тарифи Трампа можуть мати зворотні наслідки, загрожуючи зростанню США, глобальним інвестиціям та економічній стабільності, яку він обіцяє.

u4219834676 fc01a3ae 0455 467f addd b673e5e128d6 2

Хоча президент США Дональд Трамп не залишив жодних сумнівів щодо своєї любові до тарифів, світ все ще чекає на те, що саме він робитиме. Своїми першими цілями він назвав Китай, Канаду та Мексику, але поки що невідомо, чи хоче він досягти «великого шолома», чи обмежиться більш умовними заходами, пов'язаними з іншими політичними питаннями (наприклад, придбанням TikTok). Наразі єдиною впевненістю є те, що його адміністрація використовуватиме тарифи для отримання поступок там, де це можливо.

Однак це питання є складним, оскільки тарифи тісно взаємодіють з іншими компонентами економічної політики, такими як обмінний курс. Теоретично, вищі тарифи повинні зменшити попит на імпорт і підштовхнути обмінний курс, що в кінцевому підсумку знову зробить іноземні товари дешевшими. Саме тому Трамп раніше стверджував, що тарифи насправді нічого не коштують американцям, оскільки за них платять торгові партнери Америки.

Але торговельною та валютною політикою, як правило, займаються різні відомства - відповідно, Міністерство торгівлі та Міністерство фінансів - і їхня взаємодія часто супроводжується конфліктами. У 1930-х роках світ виявився глибоко розділеним, оскільки учасники торговельних переговорів стверджували, що вони нічого не можуть зробити, поки не будуть зафіксовані обмінні курси, тоді як чиновники від монетарної політики стверджували, що жодне врегулювання обмінних курсів не можливе, поки не буде загального відкриття торгівлі. В результаті протекціонізм посилився.

Відтоді на перший план вийшов ще один механізм, який ще більше ускладнив ситуацію: платіжний баланс. Оскільки країна з великим торговельним дефіцитом, як Сполучені Штати, повинна якось оплачувати свій імпорт, вона покладається на іноземців, які купують її цінні папери або інвестують в її компанії. Цей приплив іноземних коштів до США перебуває на дуже високому рівні, тому що американці не дуже багато заощаджують. Країна імпортує збереження з решти світу, щоб оплатити свій торговельний дефіцит. Якби вона цього не робила, американцям довелося б споживати менше, що призвело б до зниження їхнього рівня життя.

Вищі тарифи ставлять під загрозу цю домовленість, оскільки США потребують іноземних інвестицій для подальшого зростання. Колишній президент Джо Байден розумів, що іноземний капітал необхідний для того, щоб «відбудувати краще», і Трамп повинен знати, що без нього він не зможе забезпечити обіцяний «золотий вік». Можливо, саме тому одними з перших його гостей у Білому домі стали Масайоші, син японського інвестиційного гіганта SoftBank, голова Oracle і генеральний директор OpenAI - «великі гроші і висококваліфіковані люди», які стоять за новим підприємством (Stargate) вартістю 100 мільярдів доларів, спрямованим на створення інфраструктури штучного інтелекту.

Іронія має бути очевидною. Прагнення Трампа відновити суверенітет і розпочати «нову еру національного успіху» залежить від тієї ж комбінації технологій і глобалізованих фінансів, яка зруйнувала американський середній клас і перетворила багатьох американців на виборців Трампа в першу чергу. Але ця залежність від глобального капіталу не просто іронічна, вона також робить Америку вразливою. Якщо іноземні гроші вичерпаються, обіцяне Трампом диво перетвориться на кошмар.

Одним із перших попереджень стало б занепокоєння ринків облігацій щодо спроможності Америки погасити великий борг, який вона накопичила. З 2022 року, коли прем'єр-міністр Великобританії Ліз Трасс зробила подібну ставку на зростання, ринок облігацій повернувся як сила, яку навіть американці не можуть ігнорувати. «Непомірний привілей» емісії головної світової резервної валюти не означає, що ви можете робити абсолютно все. Ринкові настрої можуть змінюватися, і коли це відбувається, то, як правило, досить драматично - як у 1931 чи 1971 роках. Довіра може стати жертвою підозр і сумнівів за одну ніч, особливо у світі, де долар США став зброєю в різних політичних цілях.

Іноземне фінансування також може зменшитися, якщо обіцяне світле майбутнє раптом виявиться перебільшеним або якщо технологія розчарує. Багато інвесторів вже зараз занепокоєні тим, що сьогоднішні захмарні оцінки акцій технологічних компаній можуть свідчити про мильну бульбашку. Велика ставка на цей потенційний новий двигун зростання вимагатиме величезних інвестицій, але якщо бульбашка лопне, багато проєктів перетворяться на безнадійні активи.

Ще однією причиною припинення іноземного фінансування може стати втручання урядів певних країн, які перешкоджатимуть громадянам і компаніям своїх країн інвестувати в США. Це одна з можливих відповідей на нову торговельну війну або режим сильного долара. Якщо французьке вино, німецькі автомобілі чи китайські машини, літаки та сонячні панелі не зможуть конкурентно продаватися в Америці, уряди цих країн можуть почати зважувати свої варіанти, а такі діячі, як Сон, можуть зіткнутися з більшими перешкодами у спробах створити робочі місця та залучити інвестиції в США.

Насправді, один з найпростіших способів впливу урядів на транскордонні потоки капіталу - переглянути порядок оподаткування іноземних інвестицій. Оскільки американські технологічні гіганти вже скаржаться Трампу на несприятливий податковий режим, який вони отримують в інших країнах, зокрема в Європі, податкова політика може стати ще одним питанням, яке використовується як зброя. Глобальний мінімальний корпоративний податок, узгоджений ОЕСР, вочевидь, під загрозою, оскільки Трамп і республіканці в Конгресі, схоже, прагнуть знизити корпоративні податки настільки, наскільки це можливо.

Якщо вони це зроблять, у європейців може з'явитися ще більше підстав для того, щоб відповісти підвищенням податків не лише на іноземні компанії в Європі, але й на інвестиції своїх корпорацій та громадян у США. Це може повернути частину європейських коштів назад до Європи, водночас ще більше ускладнивши для США балансування поточного рахунку платіжного балансу.


Економічна тенденція заразлива. Це лише питання часу, коли хтось скористається логікою Трампа і запропонує план «Зробити Європу знову величною». Боргова криза в США може стати збоченим результатом кампанії його адміністрації проти глобалізму.

Джерело — Social Europe

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.6KПрочитань
4Автори
297Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається