Тімоті Снайдер: Ви їх продали б?

Питання до американських законодавців про Україну

Уявіть собі, що свобода в усьому світі занепала. Уявіть собі, що справи пішли настільки погано, що диктатура фактично вторглася в демократію з метою знищити її свободи і її народ. І все ж... уявіть собі, що цей народ дав відсіч. Уявіть, що їхні лідери залишились у країні. Уявіть собі, що цей народ зібрався разом, підтримав і об'єднав свої збройні сили, витримав вторгнення, здавалося б, вищої сили. Уявіть собі, що їхній опір є яскравим моментом в історії демократії всього століття. Нам не треба уявляти: цей напад був скоєний з боку Росії, і ці люди українці. Ви їх продали б?

Американці мають альянс у Північній Америці та Європі, який існує вже понад сімдесят років, з метою запобігти нападу з боку Радянського Союзу, а потім і з боку Росії. Уявіть собі, що коли стався напад Росії, молот впав на країну, виключену з цього альянсу. Україна справді прийняла на себе весь тягар вторгнення, чинила опір і переломила ситуацію: завдання, покладене на країни, чия економіка, разом узята, у двісті п'ятдесят разів більша за українську. Україна знищила стільки російської техніки, що напад Росії на НАТО став малоймовірним. Кров'ю десятків тисяч своїх солдатів українці захистили кожного члена цього альянсу, що значно знизило ймовірність того, що американцям доведеться воювати в Європі. Ви їх продали б?

(Якщо хтось все ще думає, що НАТО мало якесь відношення до вторгнення Росії в Україну, подумайте ось про що: вторгнення в Україну зробило Росію набагато вразливішою. Якби Росія дійсно боялася НАТО, вторгнення в Україну було б останнім, що вона зробила б. Російські лідери чудово розуміють, що НАТО не вторгатиметься до Росії, тому вони можуть відвести війська від кордонів членів НАТО Норвегії та Фінляндії і відправити їх вбивати українців.)

Протягом цього століття американські політики і стратеги всіх політичних орієнтацій сходилися на думці, що найбільша загроза глобальної війни походить від Китаю. Сценарій цього жахливого конфлікту, в якому можуть боротися та померти сотні тисяч американських солдатів, — це китайський наступ на Тайвань. А тепер уявіть, що це можна знешкодити безкоштовно та без ризику.

Наступальна операція, яку зараз спостерігає китайське керівництво, — операція Росії проти України. Український опір продемонстрував, наскільки складною буде китайська наступальна операція у Тихому океані. Найкраща політика щодо Китаю – це хороша політика щодо України. Чи відкинемо ми величезну та непередбачену геополітичну вигоду, яку нам подарувала Україна? Немає нічого, що ми могли б зробити поодинці для такого ефективного стримування Китаю, як те, що роблять українці, і те, що роблять українці, аж ніяк не вороже стосовно Китаю. Українці забезпечують нашу безпеку і в цьому, і в інших відносинах. Ви їх продали б?

Уявіть собі, адже це правда, що весь світ спостерігає за війною в Україні. З погляду решти, незалежно від того, чи подобається вони нам, ненавидять нас чи не піклуються про нас, Україна здається очевидним союзником і легкою перемогою для Сполучених Штатів. Будь-яка людина в усьому світі, незалежно від її власної ідеології, знає, що Україна — це демократія, і Америка має підтримувати демократію. Будь-яка людина в усьому світі, незалежно від стану своєї економіки, знає, що наша економіка величезна, набагато більша, ніж російська, і що економічна сила дозволяє вигравати війни. Будь-яка людина в усьому світі може легко побачити, що американці не наражаються на ризик в Україні і що американці отримують виняткову моральну та геополітичну вигоду з українського опору. Іншими словами, з погляду всіх спостерігачів, відмова від фінансування України продемонструвала б величезну слабкість Америки. Це та особа, яку ми хочемо показати світові? Чи хочемо сказати всім, що ми ненадійні і не усвідомлюємо власних інтересів? Українці, за допомогою Америки, змушують американців виглядати розумними та сильними. Ви їх продали б?

Уявіть, що у цій війні можна виграти, бо це так. Головна стратегічна мета Росії – захоплення Києва – не було досягнуто. Україна виграла битву за Київ Росія була змушена відступити з Києва, Чернігівської та Сумської областей. Уявіть собі, що російська кампанія із захоплення Харкова провалилася. Україна виграла битву за Харків Уявіть собі, що Херсон, єдину столицю регіону, яку Росія захопила у цій війні, повернула Україна. Україна виграла Херсонську битву Зміїний острів, втрачений на початку війни, повернуто Україні. Україна повернула собі понад половину території, захопленої Росією під час цього вторгнення. Знаючи, що все це правда, уявіть, що Путін також це знає. Головний наступальний інструмент Росії, воєнізована група Вагнера, організувала держава реальний переворот проти Путіна, і Путіну довелося вбити її лідера. Уявіть собі, що Путін знає, що насправді він не зможе захопити ще більше українських земель – принаймні без допомоги Америки. Україна має теорію перемоги, яка передбачає виграш на полі бою. Путін має теорію перемоги, яка передбачає голоси в Конгресі США. Путін вважає, що в Капітолії має більше шансів, ніж у Києві. Чи повинні ми довести, що він має рацію?

Уявіть світову продовольчу систему, головним вузлом якої є Україна. У звичайний час Україна може прогодувати чотириста мільйонів людей, і, як правило, від України залежить Всесвітня продовольча програма ООН. Український експорт живить деякі з найчутливіших регіонів Близького Сходу та Африки. Більшість нестабільності у цих регіонах пов'язані з браком продовольства. Росія зруйнувала велику греблю, щоб знищити українські сільськогосподарські угіддя. Росія обстрілює порти та зерносховища своїми ракетами та заявляє про своє піратське право зупинити все судноплавство на Чорному морі за допомогою свого військово-морського флоту. І все ж таки... Уявіть собі, що українці й тут опираються. Українські фермери старанно трудяться. Україна, як і раніше, постачає продукти харчування у Всесвітню продовольчу програму. Українцям, завдяки своїй інноваційній зброї та розумній тактиці, вдалося залякати Чорноморський флот та відкрити шлях для комерційного судноплавства. Вони годують людей, яких треба годувати. Ви їх продали б?

Уявіть, що ми були країною, яку переймали військові злочини. І уявіть собі, що існує закон, міжнародна конвенція про геноцид, яка визначає п'ять дій, що становлять геноцид, і що росіяни вчинили кожен із цих злочинів в Україні. Я не можу продовжувати писати про "уяву", коли сам бачив деякі з ям смерті. Я не можу сказати «уявіть», коли моїх знайомих письменників убивали за те, що вони репрезентували українську культуру. Російська держава хвалиться тим, що взяла на русифікацію 700 000 українських дітей, тоді як російські пропагандисти щодня ясно дають зрозуміти, що цілі російської війни мають винищувальний характер. І все ж таки українці опираються і завзято. Це геноцид, який можна зупинити, та його зупиняють. Ми живемо в рамках сценарію, на який, як ми говоримо, ми чекали, коли дії Америки зможуть зупинити геноцид, просто допомагаючи людям, які стали жертвами, просто сплативши податки. Щоразу, коли українці відбирають землю, вони рятують людей. Саме так вони думають про свої звільнені території: як про місця, де більше не викрадатимуть дітей, більше не катуватимуть мирних жителів, більше не вбиватимуть місцевих лідерів. Ви віддали б народ геноциду? Народ, який не зробив для вас нічого, крім добра?

Я чув виправдання, що американці втомилися. З початку війни я був в Україні тричі. Я був у столиці та у провінції. Я майже не бачив у країні американців, які втомилися чи ні. І то через ту просту причину, що ми не в Україні. Як ми можемо втомитися від війни, яку не ведемо? Коли нас там навіть нема? Це не має жодного сенсу. Віддавати гроші на праву справу не стомлює, і це все, що ми робимо. Приємно допомагати іншим людям допомагати собі у добрій справі.

Якщо ми перестанемо підтримувати Україну, тоді все раптово стане гірше, і ніхто не буде говорити про «втому», тому що ми всі говоритимемо про катастрофу: за всіма цими вимірами: постачання продовольством, військові злочини, міжнародна нестабільність, війна, що руйнує, руйнується демократія. Все, що українці для нас роблять, можна повернути назад, якщо ми здамося. Навіщо законодавцям взагалі думати про це?

Якби ви знали багато українців, як я, ви знали б людей, які були поранені або вбиті. Ви, напевно, знаєте людей, які проводять свої дні з темними колами під очима, тому що темні кола є у кожного. Ви знали б людей, які когось втратили, бо кожен когось втратив. Ви знаєте людей, які сумують, але роблять те, що можуть. Ви не знаєте нікого в Україні, хто вважає, що втома – це привід здатися. Ви продали б таких людей?

Я чув і інше виправдання: нам потрібно провести перевірку зброї, яку ми відправляємо до України. Витрати мінімальні, а прибуток величезний: ні копійки на наш оборонний долар, досягнення того, чого ми самі не можемо зробити з усім іншим. І ось у чому справа: зброя, яку ми відправляємо в Україну, — єдина в наших запасах, яка проходить перевірку. Їх перевіряють не бухгалтери у костюмах та краватках, а чоловіки та жінки у камуфляжі. Їх використовують та добре використовують люди, чиє життя перебуває під загрозою і майбутнє країни. Українці використовували американську ППО більш ефективно, ніж будь-хто міг собі уявити.

Українці використовують американські ракети, які ми вважаємо застарілими, для знищення найсучасніших російських засобів. Українці беруть американську зброю, створену у минулому столітті, і використовують її для захисту себе та всіх нас у цьому. Значною мірою вони буквально використовують зброю, за розбирання якої інакше нам довелося б платити, бо ми вважаємо її застарілою.

Якщо перевірка поля бою, проведена українською армією, виявиться недостатньо хорошою: що ж, тоді американські законодавці будь-що-будь приїжджайте в Україну і переконайтеся в цьому самі. Ми будемо дуже раді вам та вашим співробітникам. Українці хочуть, щоби ви приїхали. Було б дуже добре, якби більше за нас відвідало Україну.

Я вам розповім, чого я був свідком в Україні: коли українці бачать американські системи озброєння, вони аплодують. Ви їх продали б?

Тімоті Снайдер

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.2KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (1)

Вам також сподобається