
Відносини ЄС та США страждають від того що професійні психіатри назвали б дисоціативним розладом ідентичності, простою мовою — роздвоєнням особистості.
Перша особистість — оборонна. Саме в ній обидві сторони знайшли спільну мову. Про це ми говорили минулого разу.
Друга — торгова. Основне поле де з березня цього року ведуться активні бойові дії. Нагадаємо, що на сьогодні мита діють лише щодо автомобілів та їх частин (25%), сталі та алюмінію (50%).
Європі потрібне лідерство
Напередодні 9 липня, дедлайну, встановленого адміністрацією Трампа для укладення нової торгової угоди, на саміті Євроради з новою силою спалахнули внутрішні суперечки.
Так на початку саміту Макрон який відомий своєю активною позицією, як передає POLITICO, запропонував не поспішати з прийняттям «асиметричної» угоди тільки для того, щоб встигнути до терміну, встановленого Трампом. Тоді як канцлер ФРН Мерц наполегливо домагався укладення швидкої торгової угоду зі США до 9 липня, навіть якщо угода не буде ідеальною. Аргументи Мерца прагматичні: німецька промисловість – хімічна, фармацевтична, машинобудівна, сталеливарна, алюмінієва та автомобільна – вже зараз зазнає колосальних збитків через американські мита.
Краще діяти швидко і просто, ніж повільно і в дуже складний спосіб
— заявив Мерц, підкресливши, що з цим погодилися всі члени ЄС.
Напруга досягла апогею, коли на стіл президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн лягла остання контрпропозиція від адміністрації Трампа. Деталі пропозиції не розголошуються, але, за даними джерел, ЄС, схоже, готовий змиритися з базовим «взаємним» тарифом у 10%. Це знаменує собою певне пом'якшення позиції Брюсселя, який до останнього сподівався на повне скасування мит.
ЄС і США прискорили темп переговорів після того, як Дональд Трамп і Урсула фон дер Ляєн провели телефонну розмову наприкінці травня. Сторони обмінювалися документами, в яких виклали свої позиції та можливі поступки щодо тарифів і нетарифних питань, намагаючись дійти згоди. І вже в кінці червня ЄС відповів на меморандум США, в якому зазначалося, що сторони наближаються до угоди щодо нетарифних бар'єрів, таких як вуглецевий податок ЄС, цифровий регламент ЄС.
Альтернатива
Паралельно з тим фон дер Ляєн заявила, що в рамках її пропозиції щодо альтернативи занепадаючій Світовій організації торгівлі ЄС повинен наблизитися до Індо-Тихоокеанського торговельного альянсу CPTPP — Всеосяжної та прогресивної угоди про транстихоокеанське партнерство до якої входять 12 країн (в 2023 році заявку на вступ до цієї організації подала й Україна).
Пані Урсула зазначила, що мова йде про «структурну співпрацю» між CPTPP та ЄС. Цей крок підкреслює, що Брюссель вважає тривалі переговори про реформу СОТ безперспективними, майбутнє паралізованої організації залишається невизначеним. СОТ не може вирішувати торговельні спори з тих пір, як п'ять років тому Вашингтон заблокував її вищий апеляційний суд.
Пізніше після саміту фон дер Ляєн пояснила, що співпраця з CPTPP дасть можливість переглянути правила глобальної торгівлі, реформувавши або, можливо, навіть замінивши СОТ. Такий план покаже світові, що вільна торгівля з великою кількістю країн можлива на основі правил.
Це проект, в якому, на мою думку, ми дійсно повинні брати участь, тому що CPTPP і Європейський Союз - це могутня сила
— заявила фон дер Ляєн.
Під кінець саміту навіть Еммануель Макрон, здавалося б, пом'якшив свою риторику. Він заявив, що готовий погодитися на 10-відсоткові мита, за прикладом угоди США з Великою Британією лише якщо США зробить виняток щодо певних товарів і особливо для такого важливого для Франції коньяку.
Але незважаючи на гарячі дебати у висновках Євроради про можливі торгові домовленості та поступки — нічого, не згадано ні США, ні Дональда Трампа.
Президент Євроради Антоніу Кошта лише побічно згадав за торгівлю похваливши Єврокомісію за активне розширення торговельної мережі. Брюссель робить ставку на посилення внутрішньої конкурентоспроможності, поглиблення єдиного ринку та розкриття потенціалу євро. Майбутні саміти з ключовими партнерами, такими як Японія, Китай та країни Латинської Америки, мають зміцнити позиції ЄС на світовій арені та сприяти формуванню справедливої та надійної глобальної торгівлі. Однак, чи вдасться уникнути повномасштабної торгової війни, яка може боляче вдарити по світовій економіці, покаже лише час.
Урсула фон дер Ляєн підсумувала всі попередні розмови – ЄС готовий до угоди, але водночас готується захищати свої інтереси.
Усі варіанти залишаються на столі
— підкреслила Урсула фон дер Ляєн.
США продовжує торги
Ситуацію ускладнює й те, що США та Китай несподівано уклали власну торговельну угоду, що включає зобов'язання Пекіна щодо постачання рідкоземельних мінералів. Ставлячи ЄС в положення сторони, що наздоганяє. США які ще вчора звинувачувли ЄС в надмірному заграванню Китаю, уклали таємничі угоди які китайська сторона намагається не коментувати.
Наступним кроком стало продовження адміністрацією Трампа дедлайну для укладення торгових угод до 1 серпня, однак це не знімає напруги. Разом з цим США запропонували ЄС угоду, яка передбачає збереження 10-відсоткового базових мит на всі товари ЄС, за деякими винятками для чутливих секторів, таких як авіабудування та виробництво алкогольних напої, що не може не сподобатися французам. І жодної згадки про автомобілі та сталь — болючі теми для німців. Тим часом перенасичений очікуваннями мит експорт Німеччини до США починає падати.
Отже, ЄС вже готовий до 10-відсоткових мит, але чи погодяться німці на 25-відсоткові мита на авто? При тому що не існує жодних гарантій того, що США не вирішать переглянути їх будучи незадоволеними можливою угодою. Більш того таємничість США щодо перемовин з Китаєм змушує ЄС наздоганяти США, які в свою чергу дають шанс Союзу виторгувати кращі умови.
Фактор Китаю
Китай тим часом готується до саміту з ЄС, який відбудеться 24-го липня щоб відсвяткувати 50-у річницю дипломатичних відносин з ЄС. Нещодавній візит міністра зовнішніх справ Китаю Ванг Ї виявився неоднозначним. Так, першим каменем спотикання стало питання України. Під час зустрічі з головним дипломатом ЄС Каєю Каллас пан Ї, пише South China Morning Post наголосив, що Пекін не хоче бачити поразки Росії в Україні, оскільки побоюється, що тоді США змістять всю свою увагу на Пекін. Така прагматична позиція не сильно контрастує з офіційними заявами:
Позиція Китаю є відкритою і послідовною, що включає сприяння мирним переговорам, відмову від постачання летальної зброї сторонам конфлікту та суворий контроль за експортом товарів подвійного призначення, включаючи безпілотні літальні апарати.
Ванг Ї провів низку зустрічей з фон дер Ляєн, Мерцем та Макроном постійно наголошуючи, що Китай готовий разом з ЄС підтримувати багатосторонність і вільну торгівлю, захищати міжнародні правила і порядок, сприяти мирному вирішенню міжнародних суперечок і об'єднувати зусилля у вирішенні глобальних проблем, таких як зміна клімату.
Обидві сторони повинні сформувати об'єктивне, раціональне і правильне сприйняття одна одної, підтримувати взаємну вигоду, взаємовигідні результати і відкриту співпрацю, а також належним чином вирішувати конкретні економічні та торговельні питання шляхом якнайшвидшого проведення консультацій.
Особливо близько Ванг Ї висловився щодо Франції.
Китай твердо підтримує процес європейської інтеграції і вітає роль Франції у просуванні стратегічної автономії ЄС.
Тим часом Урсула фон дер Ляєн чітко окреслила про яку політику щодо Китаю йдеться – не відокремлення, а зменшення ризиків! Так Китай має іншу (недемократичну) систему ніж Європа, що дає йому у розпорядження унікальні інструменти, щоб діяти поза правилами.
Є три пріоритети, на яких пані Урсула пропонує зосередитися. По-перше, перебалансування економічних відносин з Китаєм – менше ринкових викривлень, менше надлишкових потужностей, що експортуються з Китаю, та справедливий, взаємний доступ для європейського бізнесу в Китаї. По-друге, зниження ризиків шляхом розвитку альтернативних джерел постачання критичних матеріалів. І по-третє, просування дипломатії з глобальних питань, включаючи клімат. Завершує пані фон дер Ляєн чітким маркером щодо війни в Україні:
Але ми також знаємо, що непохитна підтримка Китаєм Росії створює підвищену нестабільність і небезпеку тут, в Європі. Можна сказати, що Китай де-факто сприяє російській економіці війни. Ми не можемо з цим погодитись. І я завжди про це говорила: Те, як Китай продовжує взаємодіяти з путінською війною, буде визначальним фактором для відносин між ЄС і Китаєм у майбутньому.
Передбачуваність і надійність – головний меседж цьогорічного саміту ЄС-Китай.
Надскладне геополітичне середовище змушує ЄС шукати баланс між США, які все більше віддаляються від Європи та не зовсім чесним і готовим до компромісів Китаєм. ЄС потребує цілісного підходу щоб уникнути випадків коли одні лідери їдуть в Китай домовлятися про не введення мит на їх свинину чи бренді тоді як інші саботують прийняття рішень щоб захистити власну автомобільну промисловість. Чи стане такий підхід реальністю залежить від майбутньої торгової угоди між США та ЄС.