У німецьких школах хочуть запровадити квоти для мігрантів? - DW

Міністр освіти Карін Прін нещодавно запропонувала обмежити частку дітей мігрантів у школах Німеччини. Ця ідея викликала як підтримку, так і хвилю критики.

Коли Сабіна Шварц (ім'я змінено редакцією) дізналася про ідею міністра освіти і наукових досліджень ФРН з повідомлення від подруги, вона спочатку подумала, що це просто поганий жарт. Німецький міністр Карін Прін (Karin Prien) запропонувала розглянути введення квоти для дітей мігрантів у німецьких школах. Вона назвала це «можливою моделлю» і запропонувала вивчити досвід інших країн, щоб знайти відповідь, яку частку не повинна перевищувати гранична чисельність, наприклад — «30 або 40 відсотків».

Сабіну Шварц якраз такі зміни торкнулися б безпосередньо. Вона є директором початкової школи в Північному Рейні - Вестфалії, в якій навчається майже 350 учнів, більше 80 відсотків яких - з сімей мігрантів.

Директор вважає, що пропозиція Прін в реальності не спрацює. Дискусії на цю тему, які розгорнулися після пропозиції міністра освіти, вона прокоментувала DW.

«Думаю, міністр не подумала ні про житлову політику, ні про реальні настрої людей, ні про те, як насправді виглядає ситуація в деяких районах. Адже тоді людям довелося б переїжджати в наш район, принаймні, якщо вони хочуть, щоб дитина ходила до школи поруч з домом. У нас тут просто немає тієї кількості людей, яких можна назвати німецькомовними або “німцями”», - каже директор початкової школи.

Частка мігрантів - важливий критерій для багатьох батьків при виборі школи

Частка мігрантів в районі, де розташована школа Сабіни Шварц, становить 60 відсотків. При цьому багато сімей, які живуть в будинках прямо поруч зі школою, вважають за краще відправляти дітей в інші навчальні заклади.

«Це сумно», - зізнається вона.

У Німеччині багато хто в питаннях освіти, як і раніше, вважає за краще залишатися серед «своїх». У Північному Рейні - Вестфалії вже майже 20 років не обов'язково відвідувати школу за місцем проживання, навіть для початкових шкіл діє принцип вільного вибору. В результаті багато німецьких сімей, які надають великого значення якості освіти, уникають шкіл на зразок тієї, де працює Шварц, побоюючись, що велика кількість дітей з міграційним корінням позначиться на успіхах їхніх власних дітей.

За словами директора школи, багато хто виходить з того, що якщо у людини є міграційні корені, то у неї - нижчий рівень освіти, і що діти з таких сімей повільніше освоюють матеріал. Однак це не так, впевнена педагог. Коли в 2015 році Німеччина прийняла велику кількість біженців, багато дітей були сильно зацікавлені в освіті.

Директорка критикує, що в освіті немає диференційованого підходу:

«Травмовані діти-біженці, які поки не можуть думати про навчання, дуже мотивовані діти-біженці і діти-біженці, сім'ї яких втекли від бідності, - це все різні історії».

Девіз її школи:

«Кожній дитині раді, звідки б вона не була. І жодну дитину ми не залишимо без уваги».

Німецька система освіти показує середні результати

Вчителі, батьки, учні та експерти сходяться в одному: німецька система освіти потребує реформи. У міжнародних порівняльних дослідженнях Німеччина давно показує лише середні результати. В останньому дослідженні PISA (2022) німецькі школярі продемонстрували найнижчі показники з читання, математики та природничих наук за весь час участі в цьому дослідженні.

Кожен четвертий випускник початкової школи в Німеччині, за даними дослідження IGLU (2023), має труднощі з читанням. У тому ж році 56 000 учнів залишили загальноосвітню школу без атестата. Це більше семи відсотків, і ця частка зростає. Однак щоразу, коли експерт або політик пропонує нові рішення, це викликає бурю критики.

Чому ідея Прін знайшла підтримку

Проте багато хто розуміє логіку міністра. Наприклад, українських дітей після початку війни намагалися розподіляти рівномірно по школах. Відомий німецький дослідник освіти Клаус Хурельман (Klaus Hurrelmann) заявив DW:

«Пропозиція міністра зрозуміла: змішаний за походженням склад класів і навчальних груп сприяє кращій роботі».

Однак він визнає: реалізувати це на практиці складно. Для цього потрібно було б з'ясовувати походження дітей, що багато хто сприйняв би як дискримінацію.

«Такі непорозуміння і стигматизація переважать можливі плюси. Краще підтримувати школи, де частка дітей з мовними проблемами особливо висока», - сказав експерт.

Програма «Шанси на старті» — крок до рівних можливостей

Президент Німецького союзу вчителів Штефан Дюлль (Stefan Düll) погоджується: таким школам потрібно на 130 відсотків більше педагогів, щоб пропонувати додаткові заняття. Він хвалить програму «Шанси на старті» («Startchancen»), на яку федеральний уряд в найближчі роки виділить 20 мільярдів євро для 4000 шкіл у районах зі складною ситуацією. Дюлль підтримує дискусію, розпочату Прін, але вважає, що її пропозиція провалиться на стадії реалізації і лише змістить фокус проблеми. На його думку, німецькі батьки тоді просто почнуть віддавати дітей до приватних шкіл.

«Німецький союз вчителів вже багато років вказує на те, що уроки стають значно складнішими, якщо багато школярів не володіють німецькою мовою на достатньому рівні. Але, на нашу думку, мало сенсу перерозподіляти дітей тільки для того, щоб досягти якоїсь квоти в окремих класах. Це організаційно майже неможливо і не сприяє соціальному згуртуванню шкільного колективу», - розповів Дюлль DW.

Учні проти стигматизації

Найрізкіше на ідею Прін відреагувала Федеральна конференція учнів: квоти подають «небезпечний сигнал» - не всі діти бажані. На їхню думку, такі заходи не створюють справедливу систему, а лише посилюють стигматизацію. Походження не повинно ставати критерієм для отримання освіти. Крім того, школи повинні бути місцями участі, а не ізоляції. Критика лунає і з боку турецько-німецького політика Хакана Таша (Hakan Tas).

Проте, школярі підтримали іншу ініціативу міністра - обов'язкові тести на знання німецької мови для дітей у віці чотирьох років.

«Однак вони повинні бути введені повсюдно і обов'язково для всіх дітей в Німеччині. У разі незадовільних результатів повинні застосовуватися цілеспрямовані, комплексні заходи підтримки - ранні, обов'язкові та ефективні. Тільки так ми можемо гарантувати, що кожна дитина почне свій освітній шлях з рівними шансами», - заявили вони.

Все починається в дитячих садках

Реальність часто така, як у початковій школі Сабіни Шварц у Північному Рейні - Вестфалії. 60 відсотків дітей приходять до її школи з різними прогалинами в знаннях, розповідає директор школи. Проблеми німецьких шкіл, таким чином, починаються набагато раніше, з проблем у дитячих садках, працює своєрідний ефект доміно. За даними досліджень, по всій Німеччині не вистачає 125 000 вихователів у дитячих садках. Це в середньому більше двох фахівців на кожну установу.

Шварц підтверджує це на власному досвіді:

«Ми дуже тісно співпрацюємо з дитячими садками, але не в силах компенсувати там нестачу персоналу. Мова повинна розвиватися саме там - за допомогою кваліфікованих фахівців і відповідних ресурсів. Але, на жаль, зараз цього не відбувається, і тому між дитячим садком і початковою школою утворюється розрив».

Директор підкреслює:

«Робота в дитячих садках - ключ до успіху в освіті в початковій школі».

Джерело — DW

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

80.4KПрочитань
5Автори
326Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

  • Курдське питання: Ердоган іде на ризикований крок - Politico

    Зі зменшенням своєї традиційної підтримки, президент намагається укласти ризиковану угоду з курдами, щоб забезпечити собі політичне виживання. Але чи не занадто велика взаємонедовіра між сторонами для укладення угоди?

    Теми цього довгочиту:

    Ердоган
  • Чи спричинить ШІ різке скорочення робочих місць у світі? - DW

    Глава Amazon Енді Джессі - не перший керівник великої компанії, який попереджає про те, що широке поширення ШІ кардинально змінить ринок робочої сили. Чи обґрунтований страх масового безробіття?

    Теми цього довгочиту:

    Ші

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається