Українські етнографічні групи: бойки

Бойки — етнографічна група українців, які населяють гірські райони Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської областей України

Бойки – мовчазні мешканці Карпат

Походження назви не з’ясоване та викликає дискусії. Найімовірніше утворене від вигуку «бой», «бойє» («їй-богу»), характерного для бойківського говору. Бойків розглядають як нащадків давнього племені білих хорватів.

Попри складні природні умови, основними заняттям бойків упродовж століть було землеробство, гірське скотарство. Вирощували овес, жито, ячмінь. Розводили велику рогату худобу, коней, овець та свиней.

Походження назви “бойки” – Блог про тури Україною

Бойківські села характеризуються тим, що вулиці в основному простягаються вздовж річок. Житлові будинки зазвичай згуртовані, розташовані близько один до одного. Земельні ділянки розтягуються вузькими смугами від житлових будинків у напрямку високогір’я, перпендикулярно до річки. Це розташування відрізняє бойківські села від гуцульських, де будинки хаотично розташовані безпосередньо в горах на значній відстані один від одного.

Бойки на старих фото

Одяг бойків має багато спільного з одягом інших карпатських груп. Він відзначається зручністю та простотою. Бойківські чоловіки носили сорочку навипуск поверх вузьких довгих полотняних чи суконних штанів, підперезаних широким ременем. Бойки носили безрукавки з темно-сірого або брунатного сукна — лейбики, а також хутряні безрукавки — бунди. Влітку чоловіки одягали капелюхи темного кольору: фабричні (клибеня), солом’янки; взимку — виготовлені з овечої шкіри або шкіри сірого зайця (кучма).

kaluskyi-powiet-bojky

Обов’язковим елементом жіночого одягу була крайка — тканий пояс узором із вовняних, а згодом із шовкових кольорових ниток.

Бойки використовували соляні джерела в Дрогобичі, Долині, Болехові та Старій Солі для видобутку та перевезення солі. Також, на нафтових копальнях у Бориславі вони видобували нафту. Розвивалися промисли, пов’язані з обробкою та транспортуванням деревини. Додатковими заняттями були випалювання попелу, виробництво смоли та деревного вугілля.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Beskyd Project
Beskyd Project@beskyd.project

4.8KПрочитань
0Автори
18Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

  • Гуцульський театр Гната Хоткевича

    Гуцульський театр села Красноїлля, який в 1910 році був створений письменником Гнатом Хоткевичем і групою акторів-аматорів.

    Теми цього довгочиту:

    Драматургія
  • Народна астрономія українців

    Для кожного народу астрономія завжди була важливою частиною культури цього народу. Український народ не є винятком, адже має свої власні традиції та переконання, пов'язані з небесними тілами.

    Теми цього довгочиту:

    Астрономія
  • Мистецький український рух: навздогін світовому мистецтву

    Ідея створення Мистецького українського руху виникла у групи літераторів, які змушені були покинути радянський союз після війни.

    Теми цього довгочиту:

    Історія України

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається