Ідеї мають цікаву особливість: вони можуть пережити тих, що їх створили. Тому, нарівні з убивством особистості, часто убивають і її ідеї — спростовуючи їх або стверджуючи, що їхні автори — божевільні. Справді — мало хто захоче йти за людиною, яка «несповна розуму». І про таких людей — геніїв, на яких повісили ярлик божевільних, ми сьогодні поговоримо.
Артем Ведель
Геніальний композитор, автор багатьох музичних творів провів у божевільні 9 років за дуже дивними звинуваченнями: начебто він, перебуваючи у Києво-Печерській лаврі, в одній із книг написав пророцтво смерті тогочасного царя Павла I. Але ні одного доказу цього немає. Чи це через те, що ще багато років після смерті Ведель і його творчість була заборонена, чи це через те, що справа була сфальсифікована — незрозуміло.
Враховуючи політику Павла I, передбачити його смерть(яка, до речі, все-таки відбулася), було не тяжко. І такі передбачення, думаю, робили багато людей. Проте, як на мене, справа Веделя — чиста видумка і брехня, але, скоріше за все, правди ми не дізнаємося.
Володимир Івасюк
Другий герой нашого довгочиту, як не дивно, знову український композитор. Хоч він і жив не так давно, проте його справа теж покрита тінню.
Вдаватися в подробиці смерті Івасюка я не зможу через те, що потрібно буде ставити тут маркер 18+. Тим більше, я не судмедексперт. Коротко: «самогубство». Принаймні це офіційна версія. Начебто композитор не до кінця вилікував свої «психічні хвороби». Проте ця версія викликала сумніви, і 2019 року Київський науково-дослідний інститут судових експертиз довів, що Володимир Івасюк не міг вчинити таке самогубство.
Так навіщо вбивати відомого на весь світ композитора? Заздрість, ненависть до України і українського — одні з можливих причин. Ну а щоб просто так не вбивати Івасюка, КДБ (саме вони є одними із підозрюваних) придумали легенду про самогубство, повʼязавши його з неіснуючою психічною хворобою.
Чого неіснуючою? Володимир Івасюк потрапляв у психіатричну лікарню. Так, це правда. Однак якщо дивитися на епікриз, то можна побачити, як швидко йому в лікарні стало легше. Це наштовхує на думку, що свій стан він сфальсифікував (як професійному лікарю, йому це було не тяжко). Івасюку потрібна була довідка з лікарні, і він її отримав. Однак я не думаю, що він підозрював як це вплине на його майбутнє…
Висновок
Практично нереально знайти всіх геніїв, чиє імʼя очорнили сфальсифікованими діагнозами, а тим більше згадати всіх їх у одному довгочиті. Проте ми повинні памʼятати їх, шукати правди і боротися за неї, навіть, якщо нас вважатимуть божевільними.
P.S. Щиро дякую всім, хто приділив час для цього довгочиту. Буду радий бачити ваші реакції та критику. До нових зустрічей!